Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола

6 копии

Во текот на денот ќе се изврши планирано исклучување на Блок 1 поради превентивна проверка и отстранување на помали дефекти, како и за зајакнување на оперативноста на блокот, информира АД „Електрани на Македонија“, Подружница РЕК Битола.Оттаму нагласуваат дека РЕК Битола ќе го продолжи континуираното производството на електрична енергија преку Блок 2.– АД ЕЛЕМ во моментов произведува електрична енергија според планот и според потребите на тарифните потрошувачи, а исто така врши и продажба на вишоци електрична енергија, така што сите зафати на производствените капацитети се пресметани во планот за производство, велат од РЕК Битола.Текстот Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Тековните активности околу проектот топлификација и гасификација на Битола беа главните теми на кои денес се разговараше на средбата во кабинетот на градоначалничката Наташа Петровска со генералниот директор на АД ЕЛЕМ Драган Миновски, директорот на инвестиции и развој во АД ЕЛЕМ Иван Трпески, директорот на РЕК Битола Васко Ковачевски и помошник директорот за производство во РЕК Битола Златко Ќурчиевски. Раководството на АД ЕЛЕМ и РЕК Битола ја информираа градоначалничката Петровска за конкретните активности во однос на реализацијата на овие процеси, со што во наредниот период треба да се интензивираат проектните активности. На средбата беше договорена заедничката координација околу акцијата за засадување на 50.000 садници, со кои треба да се обезбеди зелениот појас од комбинатот РЕК Битола кон населените места. Во пресрет на периодот во кој се очекува и поголема концентрација на загаден воздух, од раководството на АД ЕЛЕМ и на РЕК Битола информираа за реализираниот процес на стандардното отпепелување во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оглас за набавка на пијалоци, кафе, какао, млеко и чај филтер за цела година за потребите на РЕК Битола, објави денеска Електрани на Македонија. Во РЕК Битола планираат за оваа намена да одвојат 1.673.243 денари (над 27.000 евра). Ако се подели со дванаесет месеци за колкав период е објавен огласот, излегува дека за кафе, пијалоци и чај во РЕК Битоа ќе двојат по околу 2300 евра месечно. Постапката е отворена, а пресудна за изборот ќе биде најниската цена на понудувачите. Во огласот стои дека е повик за купување на стои со одложено плаќање.
| | веќе видена | слични

„Југохром“ по одобрениот заем од 1,5 милиони евра од Македонската банка за поддршка на развојот, поставување филтри, досега има поставено само метални конструкции за филтрите, информира Алсат. „Металните конструкции се поставени, а наскоро очекуваме да се постават и куполите на филтрите. Потоа ќе имаме прес-конференција за медиумите на која ќе информираме за текот на работите“, рече Бајрам Амити, синдикат на Југохром. Но, според информациите на Алсат-М, работите се прекинати поради тоа што од комбинатот од Јегуновце се уште му нема платено на ФаКом, компанијата што ги поставува филтрите. Од општина Тетово побараа од Владата преку Инспекторатот за животна средина да ја контролира работата на Југохром. „Владата има извршни органи, во овој случај Инспекторатот за животна средина кој треба да провери зошто Југохром не делува во таа насока“, рече Арменд Фазлиу, портпарол на општина Тетово. Пред три месеци владата на Југохром преку Македонската банка за поддршка на развојот му овозможи кредит од 1,5 милиони евра ...
| | веќе видена | слични

Вчера утрото и покрај еден од најскапите ремонти на Блокот 1 во РЕК Битола истиот беше исклучен и испадна од работа. Блокот 1 има дефект дури на 26 цевки во котелот, а исто така исклучен е и третиот блок за ремонт откако се пофалија за успешните ремонти на блоковите 1 и 2. Инаку ремонтот на Блокот 1 беше капитален ремонт кој траеше 90 дена и после само еден месец од пуштањето во погон истиот откажа од работа.
| | веќе видена | слични

Во Општина Битола, покрај најавената гасификација ќе мора да се спроведе и топлификација, проект на претходната власт, поради меѓународен договор што во 2015 година бил потпишан од тогашните власти, ЕЛЕМ и КФВ банката за обезбедување заем од 39 милиони евра за изградба на систем за Битола, Новаци и Могила. Актуелната локална власт за време на изборите минатата година го критикуваше проектот на топлификација дека ВМРО-ДПМНЕ го ветувал со години, а не го реализирал, дека е далеку поскап од гасификацијата, а ќе зависи од рокот на траење на РЕК и дека нема да биде еколошки зашто ќе треба да се дозагрева водата преку локални топлани. На последната седница на Совет, советничката од Поинаку, Габриела Илиевска ја праша градоначалничката Наташа Петровска до каде е проектот за топлификација и гасификација и како ќе ја проведува топлификацијата кога и самата беше против неа како советник во претходниот Совет? Петровска написмено одговори дека гасификацијата ќе ја проведува Општина Битола, а топлификацијата ЕЛЕМ. „Во ...
| | веќе видена | слични

Дури 65 милиони евра се потрошиле или над седумдесет проценти од средствата кои биле предвидени за реконструкција на котлите во РЕК „Битола“, а не се добиле очекуваните резултати за заштита на животна средина, рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев при неодамнешната посета на РЕК, Комбинатот кој години наназад се посочува како еден од најголемите загадувачи во земјава. Реконструкцијата на котлите се изведуваше во последната деценија, а договорот е уште вежечки. „Имаме една состојба со еден договор за реконструкција на котлите кој се уште не е завршен и е во деликатна фаза. Практично, резултатите кои се очекувале да се постигнат со тој договор, не се добиени, а потрошени се добар дел од средствата, од 90 милиони евра, 65 милиони евра се потрошени. Треба да се расчисти состојбата со испорачателот на опремата и сме во преговори тоа да се заврши. По расчистувањето на тој случај треба да се премине кон десулфуризација. Нема алтернатива животот, односно здравјето на жителите на битолско и ...
| | веќе видена | слични

Оттаму нагласуваат дека РЕК Битола ќе го продолжи континуираното производството на електрична енергија преку Блок 2. - АД ЕЛЕМ во моментов произведува електрична енергија според планот и според потребите на тарифните потрошувачи, а исто така врши и продажба на вишоци електрична енергија, така што сите зафати на производствените капацитети се пресметани во планот за производство, велат од РЕК Битола.
| | веќе видена | слични

Останато

Барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување ја постигна целта. Ги спречивме нечесните намери. Аболицијата на Иванов е незаконска и ...
сите 462 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 490 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 57 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 142 | | | веќе видена

Иако законодавно-правната комисија едногласно одлучи дека автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување нема да има со објаснување дека членот не ...
сите 199 | | | веќе видена

ОВЕН Денес држете се до вистината и нема да направите грешки. Останете смирени и отворени за нови идеи. Вашата продуктивност конечно ќе се исплати. Хармонијата ...
сите 68 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во хотелот ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: