Обвинетите признаа дека ја злоупотребувале малолетничката од „Ранка Милановиќ“, добија затворски казни

Тројцата обвинети за трговија со малолетничката од домот Ранка Милановиќ признаа дека ја злоупотребиле малолетната штитеничка од домот Ранка Милановиќ која остана бремена. По признанието за вина, Основниот суд Скопје 1 ги осуди на затвор од 13 години за првообвинетата и по 12 години за останатите двајца обвинети, потврдуваат од Основниот суд Скопје1.Пресудата им е изречена за трговија со дете и за сексуална злоупотреба на малолетната штитеничка. Сите тројца пред судот ја признаа вината.Првообвинетата Мајмире Дестанова која доби 13 години казна затвор, судот ја огласи за виновна, оти за 200 евра ја продавала малолетничката во една вечер низ кафеани во Кавадарци.Обвинетата девојчето потоа го однела во Радовиш кај второобвинетиот Ерол Јашаров кој бил невенчан сопруг на 12 годишната и тој во наредните 10 дена ја силувал и тепал.Во сексуалното малтретирање учествувал и третообвинетиот Сезар Раимов внук на Јашаров.По признанието на вината Јашаров и Раимов заработија по 12 години казна затвор. Тројцата обвинети се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Татко ја бара 15-годишната ќерка откако на 15 септември побегнала од дома. Според полицијата, вчера во 10:20 часот во Полициска станица Радовиш, И.А.(52) од село Калаузлија, Радовишко, пријавил дека на 15 септември околу 16 часот неговата 15-годишна ќерка се оддалечила од дома во непознат правец. Се преземаат мерки за нејзино пронаоѓање, информира полицијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчера во 10:20 часот во Полициска станица Радовиш, 52-годишниот И.А. од село Калаузлија, радовишко, пријавил дека на 15.08.2018 година околу 16:00 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата 15-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето и причините за нејзиното исчезнување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Полициската станица Ѓорче Петров, Г.И.(47) вчера вечерта пријавил дека на 15.09.2018 година од домот во непознат правец се оддалечила неговата 15-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични

Исчезна 14-годишно девојче од домот за згрижување на деца со воспитно социјални проблеми. Според информациите на МВР, вчера во 16:30 часот во Полициската станица Карпош, воспитувачка во Јавната Установа за загрижување деца со воспитно-социјални проблеми – Скопје пријавила дека 14-годишната штитеничка на домот, што беше пријавена за исчезната на 14.09.2018 година, се вратила во домот околу 14.30 часот на 15.09.2018 година
| | веќе видена | слични

Во Полициската станица Карпош, воспитувачка во Јавната Установа за загрижување деца со воспитно-социјални проблеми – Скопје вчера во 16:30 пријавила дека 14-годишната штитеничка на домот, што беше пријавена за исчезната на 14.09.2018 година, се вратила во домот околу 14:30 часот на 15.09.2018 година, информира МВР.
| | веќе видена | слични

Вчера во 18,00 часот во Полициската станица Карпош З.М.(49) вработен во Јавната Установа за загрижување деца со воспитно-социјални проблеми – Скопје со седиште на улица “Петар Манџуков“ пријавил дека истиот ден околу 15,15 часот нивна 14-годишна штитеничка самоволно се оддалечила во непознат правец од училишниот двор на основното училиште “Димо Хаџи Димов“. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични
5 копии

Вчера во 21.00 часот во Полициската станица Гази Баба, Ф.М.(25) од Скопје пријави дека на 11.09.2018 година во 10.00 часот, од непознати причини, од дома во непознат правец се оддалечила неговата сопруга А.Д.(27) од Скопје. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични

Исчезна маж во Скопје, семејството моли за помош. Како што стои во билтенот на МВР, вчера во 12.00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, управител во Пензионерски дом на улица „Ѓорче Петров“ пријавил дека на 07.09.2018 година од домот се оддалечил Б.А.(63) станар во домот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Полициската станица Штип, вчера околу 13 часот, Б.Т. (39) од село Кучица, општина Карбинци, пријавил дека на 08.06.2018 година околу 10.00 часот од домот во непознат правец заминала неговата 15-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тимот на Специјалното јавно обвинителство е разрешен и обвинителите се враќаат во матичните основни јавни обвинителства, нивните предмети сега ја чекаат ...
сите 464 | | | веќе видена

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за ...
сите 527 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Во интервју за МТВ 2 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека Заев сака ново СЈО кое што ќе му служи за офанзива врз политички ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 111 | | | веќе видена

Нашата одбојкарска репрезентација дојде до првата победа на Европското првенство и тоа во пресметката со Белорусија која ја добивме со 3-1 во сетови. Со ова ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинетите признаа дека ја злоупотребувале малолетничката од „Ранка Милановиќ“, добија затворски казни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: