Шолтес: Се надевам дека Белград и Приштина во следните месеци ќе постигнат договор

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Игор Шолтес, и натаму верува дека, во интерес на ЕУ, Србија и Косово, во следните неколку месеци можно е да се постигнат сеопфатен мировен договор. „Се надевам дека ова ќе дојде брзо”, ијзави Шолтес за новинската агенција „Танјуг“. Пред неколку дена во Брисел се одржа нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина. По состанокот кој се одржа меѓу српскиот претседател, Александар Вучиќ, и косовскиот претседател, Хашим Тачи, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека не е неуспех ако нема договор меѓу Белград и Приштина во 2019 година како што е наведено во нацрт-стратегијата за Западен Балкан. Таа не сакаше да спомне конкретен датум за постигнување договор бидејќи тоа, како што истакнува, зависи од нивниот напредок.
| | веќе видена | слични

Британски „ Економист “ пишува дека Косово е подготвено, ако не го признае Србија, да се обедини со Албанија. Весникот пренесува изјава на неименуван косовски функционер, кој за британскиот весник вели дека „секогаш има други опции“. Тој под тоа мисли, како што се објаснува во текстот, дека Косово доколку Белград не ја признае самопрогласената независност и не му овозможи членство во ОН, може да се определи за обединување со Албанија. – Некои националисти во Србија, кои сфаќаат дека Косово е изгубено, би можеле и да го поздрават тоа. Ако постои „Голема Албанија“, тогаш тие би можеле да бараат „Голема Србија“, положувајќи право на српскиот дел од Босна, за што војуваше Милошевиќ, шпекулира Економист. Се оценува и дека Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии и оценува дека „измената на границите“ по етнички линии не би била лесна. Идејата за размена на делови од териториите населени со десетици илјади луѓе буди и надежи и стравувања низ целиот Балкан и предизвикува политички ...
| | веќе видена | слични

Весникот пренесува изјава на неименуван косовски функционер, кој за британскиот весник вели дека „секогаш има други опции“. Тој под тоа мисли, како што се објаснува во текстот, дека Косово доколку Белград не ја признае самопрогласената независност и не му овозможи членство во ОН, може да се определи за обединување со Албанија. „Некои националисти во Србија, кои сфаќаат дека Косово е изгубено, би можеле и да го поздрават тоа. Ако постои „Голема Албанија“, тогаш тие би можеле да бараат „Голема Србија“, положувајќи право на српскиот дел од Босна, за што војуваше Милошевиќ“, шпекулира Економист. Се оценува и дека Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии и оценува дека „измената на границите“ по етнички линии не би била лесна. Идејата за размена на делови од териториите населени со десетици илјади луѓе буди и надежи и стравувања низ целиот Балкан и предизвикува политички вриења на самото косово, пишува економист. „Ако Косово и Србија ги изменат своите граници по етнички линии, тоа би ...
| | веќе видена | слични

Британски „Економист“ пишува дека Косово било подготвено, доколку не биде признаено од Србија, да се обедини со Албанија, пренесуваат белградски медиуми. . „Економист“ пренесува изјава на неименуван лидер од Косово, кој изјавил дека “секогаш има други опции“. Според „изворот“ на „Економист“ некои националистички настроени во Србија кои сфатиле дека Косово е изгубено, ќе го поздравеле тоа. Зашто, „ако постои ‘Голема Албанија’, тогаш ќе моѓеле нда бараат ‘ Голема Србија’ со полагање право на српскиот дел на Босна и Херцеговина (Република Српска-н.з), за кој се борел Милошевиќ, шпекулира британскиот весник. Весникот, оценува дека Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии и дека „промена на границите“ по етничка линија не би било лесно. Весникот потсетува дека ЕУ и САД, претходно ја отфрлале можноста за промена на граници по етнички линии зашто тоа би го дестабилизирало регионот, но сега им даваат „зелено светло“ на косовскиот премиер Хашим Тачи и на претседателот на Србија, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно изводлива, отвора нови „перспективи“ за регионот. Весникот пренесува изјава на неименуван висок функционер во Косово кој за Економист вели дека „секогаш има други опции“. Под тоа тој смета дека Косово, доколку Белград не признае независност и оневозможи членство во ОН, може да се определи за обединување со Албанија. Некои националистички настроени во Србија кои разбираат дека Косово е загубено би можеле тоа да го поздрават. Ако биде формирана „голема Албанија“ тогаш тие би можеле да бараат „голема Србија“ со право врз српскиот дел од Босна за што војуваше Милошевиќ, наведува британскиот весник. Според него, Белград и Приштина тешко можат да се договорат за размена на територии. Идејата за размена буди надежи и стравови на Балканот и предизвикува политички превирања во Косово, наведува весникот. Ако Косово и Србија направат промени на своите граници по ...
| | веќе видена | слични

Околу хидроакумулацијата Газивода се испреплетуваат економските и националните интереси. Со водниот прилив, кој доаѓа главно од Србија, се задоволува половина од потрошувачката на струја на цело Косово Познатата реченица на српскиот претседател Александар Вучиќ: „Не ја даваме Газивода“ ја одразува непопустливата позиција на Србија во однос на преговорите со Косово. Некогаш градено за потребите на југословенската држава на реката Ибар, акумулацијата Газивода денеска претставува меѓународно прашање и точка околу која спорат Белград и Приштина. Една третина од езерото се наоѓа на српска територија, а две третини се на сегашно Косово. Сливот на водите, сепак, е на страната на Србија и на Црна Гора. Зошто Газивода е толку важна и проблематична за решавањето на српско-косовскиот јазол, е прашањето за кое „Дојче веле“ се обиде да најде соодветно објаснување. За Белград овој капацитет е од големо значење за опстанок на српската заедница во северниот дел на Косово, па оттука и може да се разбере инсистирањето на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

За Србија би било најкорисно доколку Србите и Албанците постигнат договор и доколку засекош ги решат своите проблеми, оцени српскиот претседател Александар Вучиќ во авторски текст во белградскиот весник „Блиц“. Вучиќ во текстот наведува дека е потребно да се надмине „паленечкиот менталитет“ и да се сфати дека дошло ново време, нова ера за целиот Блакан и за Србија, во кои секој може да добие нешто добро и да има полза. Српскиот претседател оценува дека во регионот постои мит дека Србија е главен виновник за се и дека секогаш сака да војува и да се шири и да го освои Блакнаот на сметка на другите. - Тука некаде е основниот проблем. Мојата политика е политика против митовите и вечните вистини, а од дуга страна се оние, и од лево и од десно, и квазинационалистите и квазиграѓанството, кои живеат со митовите и од нив. Матрицата е иста, пристапот е различен, но заклучокот е сепак ист, наведува Вучиќ. Таквите структури, според него, го слушаат само тоа што сакаат да го чујат, а не тоа што навистино е речено. - ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска нагласи дека не е можно Белград да прифати договор за Косово, без сеопфатен пакет за Србија. Како што јави дописникот на МИА од Белград, осврнувајќи се на медиумските тврдења дека барал гаранции за членството на Србија во ЕУ во 2025 година, доколку потпише договор со Приштина, Вучиќ нагласи дека тоа „и порано, речиси 100 пати“, и го кажал на меѓународната заедница. – Меѓутоа, ние немаме договор, немаме ни нацрт, ниту предлог – истакна Вучиќ, додавајќи дека треба да му се дозволи да ги води разговорите. Вучиќ изјави дека не е оптимист во врска со договорот, но дека ќе стори се за тој да биде постигнат. – Но, ако некој мисли дека е можен договор без сеопфатен пакет, кој ќе се однесува на иднината на Србија и без дополнителна економска помош и драматично побрз раст, нека знае дека тоа не ми паѓа на памет – порача Вучиќ. Тој оцени дека Србија добро ја поставила својата платформата. – Некој ќе рече дека станува збор само за пари и се разбира дека парите се важни, но ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ за Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската унија во 2025 година. Но тоа, како што оцени Вучиќ, голем број европски лидери, во време кога следат клучни избори за Европскиот парламент, не би сакале да го слушнат. -Ако постигнеме договор, Белград и Приштина, несомнено е дека Србија би морала да добие јасни гаранции за влез во ЕУ во 2025 година“, кажа Вучиќ. Вучиќ порача и дека каков било договор меѓу Белград и Приштина би бил подобар од кое било решение кое може да го донесе некој трет.
| | веќе видена | слични

Поранешниот функционер во американската администрација на претседателот Обама ја поддржа размената на територии што се преговара меѓу претседателите на Косово и Србија, иако призна дека таквото решение ќе доведе до „етничко чистење“ во Косово и Прешевската долина. Во текст објавен во „Њујорк тајмс“, Чарлс А. Купчан, поранешен висок функционер во Советот за национална безбедност на САД ( 2014-2017), напиша дека САД и ЕУ треба да го поддржат предлогот на двајцата претседатели, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, за територијални размени, пренесува „Коха Диторе“. Купчан во писмена форма го признава планот на Вучиќ-Тачи како „пресвртница“, која, иако „морално навредлива”, САД и ЕУ „мора да ја поддржат“. „Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи, се чини, работат на предлог за размена на територии што би можело да доведе до крај на жешкиот конфликт. Северно Косово, главно населено со етнички Срби и на граница со Србија, да се приклучи на Србија. За возврат, с’е уште неопределено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шолтес: Се надевам дека Белград и Приштина во следните месеци ќе постигнат договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: