ВМРО-ДПМНЕ конечно излезе со став: На референдумот гласајте по сопствено убедување


Претседателот на најголемата опозициска партија во Македонија, Христијан Мицкоски ги повика граѓаните да гласаат по сопствено убедување на референдумот на 30-ти септември. После состаноците во партијата, опозициската ВМРО-ДПМНЕ им порача на своите гласачи, како и на сите граѓани на Македонија, да одлучат по сопствено убедување како да постапат на предстојниот референдум. Мицкоски на прес-конференцијата која што заврши предмалку, на граѓаните им порача дека сите знаат за што тој зборува, дека граѓаните знаат што треба да направат. Тој порача дека граѓаните треба да го следат срцето и дека ќе се поклони на конечната одлука која што ќе ја донесе народот. „ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека е против овој Договор, затоа што се менува Уставот на државата. Ние сме за членство во НАТО и Европската унија, затоа што тоа се наши пријатели. Но, ние сме на страната на сите кои што се против овој Договор, на било кој начин“, изјави Мицкоски и додаде: „Прашањето за името е едно од најважните за нашата држава, историско ...
| | веќе видена | слични

Не е сосема јасно што сака Мицкоски. Целосно ја утна темата. Ако политиката не му е силна страна, што стана очигледно од првиот ден кога излезе од анонимноста, тогаш барем академската доследност требаше да ја негува. Но, ништо. Човекот не знае ни тема да одбере прописно и да ја истера како што треба. По капитулацијата што самиот си ја потпиша пред само неколку дена, како ништо да не се случило, тој сега само ја продолжи бесмислената кампања со утната тема, по нокдаунот што самиот си го зададе. Без аргументи, но затоа со торба полна со спинови, извртени тези и старомодни, патетични пароли, тој тргна во поход низ селата и градовите низ Македонија што засилено се опустошуваа изминатите десетина години. Не дека беше многу поарно и порано, но главниот удар оваа земја го претрпе во со владеењето на неговата партија. Кој, пак да потсетам, цело време се залага за референдум. Зошто? За да го бојкотира? Спинот и извртените тези со кои се служи во своите настапи по разни ќошиња од земјава е класична навреда за ...
| | веќе видена | слични

Знак на поддршка за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски можеше да се забележи на една од улиците во Кичево каде беше поставен транспарент со една од неговите пораки кои ги упати на последните собири на партијата. – Ако водам следете ме, ако се двоумам поттурнете ме, ако ве предадам убијте ме, стои на транспарентот на кој е испишана оваа изјава на Мицкоски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Огромна поддршка за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Кичево. -„Ако водам следете ме, ако се двоумам поттурнете ме, ако ве предадам убијте ме“, кичевчани поставија транспарент со оваа изјава на Мицкоски.
| | веќе видена | слични

Фракционерите на ВМРО ДПМНЕ бараат итна оставка од Мицкоски На Демократската Фракција на ВМРО ДПМНЕ и на сите чесни и искрени вмровци им е смачено од ,,пресметливи” политичари со двојни и тројни аршини, посебно од оние наметнатите во нашите редови. Зарем е можно најголемата државнотворна партија да нема цврст став по ниту едно прашање, а посебно по прашањето кога државните функционери со скршена кичма ја обезличуваат државата по сите основи?. Да не се соопшти цврст и јасен став на членството и на јавноста, да не се поведе народот во овие клучни моменти е одлика на кукавици и луѓе кои имаат други приоритетни интереси. Долгото молчење, манипулирањето со јавноста и членството, тајното кокетирање со претставници на меѓународната заедница и обидот да се заштитат криминалците во сопствените редови ја докусурија партијата. На вмровците и на Македонците многу побитна им е државата отколку умислената желба лидерот брзо да дојде до удобна премиерска фотеља. Да го потсетиме наметнатиот лидер на кажаното: ,,Ако водам ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 13 септември 2018 На Демократската Фракција на ВМРО ДПМНЕ и на сите чесни и искрени вмровци им е смачено од ,,пресметливи” политичари со двојни и тројни аршини, посебно од оние наметнатите во нашите редови. Зарем е можно најголемата државнотворна партија да нема цврст став по ниту едно прашање, а посебно по прашањето кога државните функционери со скршена кичма ја обезличуваат државата по сите основи?. Да не се соопшти цврст и јасен став на членството и на јавноста, да не се поведе народот во овие клучни моменти е одлика на кукавици и луѓе кои имаат други приоритетни интереси. Долгото молчење, манипулирањето со јавноста и членството, тајното кокетирање со претставници на меѓународната заедница и обидот да се заштитат криминалците во сопствените редови ја докусурија партијата. На вмровците и на Македонците многу побитна им е државата отколку умислената желба лидерот брзо да дојде до удобна премиерска фотеља. Да го потсетиме наметнатиот лидер на кажаното: ,,Ако водам следете ме, ако се двоумам потурнете ...
| | веќе видена | слични

Нашата татковина е пред крстопат и ова се историски одлуки. Треба да се каже дека со прифатеното досега Владата ги сруши сите преговарачки позиции градени досега. Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување. Вие најдобро знаете што треба да направите, да ги слушнете вашето срце и разум. Ова доцна завчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција од седиштето на партијата на која по неколкучасовните состаноци на извршниот и на централниот комитет, опозициската партија излезе и ѝ се обрати на јавноста околу ставот на партијата за закажаниот референдум за крајот на месецот. Лидерот на најголемата опозициска партија неколкупати во своето излагање истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е против договорот од Преспа, бидејќи со него, како што кажа се уриваат сите принципи и позициите што долго се граделе. Посебно затоа што со него се менува Уставот, што е против ставовите на партијата. – Договорот за името не го прифаќаме. Ние сме против овој договор оти ...
| | веќе видена | слични

Одлуката секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување наиде на различни оцени кај стручната јавноста. Според некои, таа е бегање од одговорност и немање став, додека други ја толкуваат и како чист повик за бојкот Нашата татковина е пред крстопат и ова се историски одлуки. Треба да се каже дека со прифатеното досега Владата ги сруши сите преговарачки позиции градени досега. Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според сопственото убедување. Вие најдобро знаете што треба да направите, да ги слушнете вашето срце и разум. Ова доцна завчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција од седиштето на партијата на која по неколкучасовните состаноци на извршниот и на централниот комитет, опозициската партија излезе и ѝ се обрати на јавноста околу ставот на партијата за закажаниот референдум за крајот на месецот. Лидерот на најголемата опозициска партија неколкупати во своето излагање истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е против договорот од Преспа, ...
| | веќе видена | слични

Дали појасни одговори за одлуката на ВМРО-ДПМНЕ ќе добијат високите гости кои денеска пристигнуваат во Македонија – Федерика Могерини и Вес Мичел? Во партијата владеат поделени мислења, пишува Дојче веле . Јавноста ни вчера не доби попрецизни одговори зошто ВМРО-ДПМНЕ не ги повика граѓаните да излезат на референдумот, туку самите да решат како ќе постапат. Партискиот претседател, Христијан Мицкоски, и по вчерашното гостување на ТВ „24“ остави серија неодговорени прашања. „Ќе мора да причекате до 30 септември за да го видите мојот став. Дали Христијан Мицкоски ќе излезе или нема да излезе не е важно, затоа што ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука и граѓаните го слушнаа ставот на партијата“, рече тој. Но, ставот на ВМРО-ДПМНЕ не му е најјасен ниту на партискиот потпретседател Митко Јанчев, кој вчера изјави дека се изјаснил за поинаква одлука од онаа што ја донесе партијата. Тој нема одговор на прашањето каква порака се крие зад повикот на Мицкоски упатен до граѓаните: „Јас сум убеден дека знаете што треба да направите, ...
| | веќе видена | слични

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ во писмено соопштение го критикува претседателот на партијата бидејќи не излезе со цврст став за ниту едно прашање во клучни моменти за државата.„На Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ и на сите чесни и искрени вмровци им е смачено од ‘пресметливи‘ политичари со двојни и тројни аршини, посебно од оние наметнатите во нашите редови. Зарем е можно најголемата државнотворна партија да нема цврст став по ниту едно прашање, а посебно по прашањето кога државните функционери со скршена кичма ја обезличуваат државата по сите основи?.Да не се соопшти цврст и јасен став на членството и на јавноста, да не се поведе народот во овие клучни моменти е одлика на кукавици и луѓе кои имаат други приоритетни интереси. Долгото молчење, манипулирањето со јавноста и членството, тајното кокетирање со претставници на меѓународната заедница и обидот да се заштитат криминалците во сопствените редови ја докусурија партијата. На вмровците и на Македонците многу побитна им е државата отколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ конечно излезе со став: На референдумот гласајте по сопствено убедување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: