Свет - Полска на чело на ЕУ

3 копии

Полска денеска го презема од Унгарија шестмесечното претседавање со Европската унијата. Варшава како приоритети во својот прв мандат на чело на Унијата ги најави економскиот пораст и европските интеграции како извор на развој и создавање безбедна и отворена Европа. Полската влада соопшти дека ќе се концентрира на економската политика, енергетската безбедност, новиот буџет, зацврстувањето на политиката за европско соседство и на силната поддршка за проширување на земјите од западен Балкан. За овие проблеми во ЕУ постои длабока поделба, па земјата не очекува дека благодарение на неа сигурно ќе бидат премостени, но е сигурна дека може да придонесе за нивно решавање. Според Лисабонскиот договор, ротирачкото претседателство во ЕУ во најголема мера е церемонијална функција и државата што е на чело на ЕУ е задолжена за создавање рамки за европската агенда и претседава со состаноците на Советот на министри на ЕУ. Од друга страна, треба да се земе предвид дека поранешниот полски претседател Јержи Бузек е претседател ...
| | веќе видена | слични

Сакаме да ја отвориме Европа и да го продолжиме проширувањето кон Западен Балкан, рече пред почетокот на претседавањето на Полска со ЕУ и шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски За Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, изјави полскиот амбасадор во Македонија Карол Бахура. - Што побрзо, тоа подобро - вели Бахура. Во последниот извештај за напредокот на Македонија, додава полскиот амбасадор, јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш, штом се постигне договор за прашањето за името со Грција. - Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ќе го постигнат двете страни и кој ќе биде во рамки на препораките на ОН - нагласува амбасадорот. Според него, трите клучни приоритети на полското претседателство со ЕУ што официјално почна вчера, се европските интеграции како извор за развој и за создавање безбедна и отворена Европа, со силна поддршка за проширување кон Западен Балкан. - Проширувањето на ЕУ секогаш било на врвот на нашата агенда. Сé уште е ...
| | веќе видена | слични
9 копии

За Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо тоа подобро, изјави полскиот амбасадор во Македонија, Карол Бахура, чија земја вчера го презеде претседавањето со Европската унија во наредните шест месеци. Зборувајќи за евроинтегрирањето на Македонија и пречката што се испречува, спорот за името, Бахура се повика на последниот извештај за напредокот на Македонија, каде што јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш штом ќе се постигне договор околу прашањето за името со Грција. „Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ќе го постигнат двете страни и кој ќе биде во рамките на препораките од ОН“, изјави Бахура. Зборувајќи за приоритетите на Полска во наредните шест месеци додека е на чело на Унијата, полскиот амбасадор рече дека проширувањето на ЕУ секогаш било на врв на полската агенда уште од 1989 година. „Се' уште е така“, рече Бахура. Според него, трите клучни приоритети на полското претседателство со ЕУ се европските интеграции како извор ...
| | веќе видена | слични

Проширувањето на ЕУ и членството на земјите во евроатлантските интеграции секогаш биле на врвот на нашата агенда од 1989 година. Се уште е така, рече амбасадорот на Полска, Карол Бахура, чија земја од вчера го започна претседателствувањето со Унијата. Бахура нагласи дека за Полска не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо, тоа подобро.
| | веќе видена | слични

Сабја за Виктор Орбан, буре со вино за Доналд Туск, а за Западниот Балкан силна поддршка, искажана во една реченица, дека местото му е во Европа. Унгарците денеска симболично го предадоа, а Полјаците го презедоа шестмесечното претседавање со Европската унија. Од втората половина на 2009-тата – кога ја доби препораката за преговори, полското е петото по ред претседателство во чиј мандат Македонија очекува, низ датум, да се реализира таа препорака. ,,Западниот Балкан може да очекува проширувањето да биде високо на европската агенда и ќе се спротивставиме на каков било замор од проширувањето. Се надеваме дека ќе го заокружиме процесот со Хрватска и дека Македонија ќе го надомести загубеното време. За Полска не е прашање дали Македонија ќе стане членка на ЕУ, туку кога ќе стане членка на ЕУ и што побрзо, тоа подобро,, - изјави полскиот амбасадор во РМ Дариуж Бухура. Но, за тоа што ќе биде главниот фокус на Полска најдобро покажува програмата на нејзиното претседателство каде на 40 страници повеќе од 20 пати ...
| | веќе видена | слични

Полска од Унгарија го презеде шестмесечното претседавање со Европската унија. Според најавите од Варшава, меѓу приоритетите ќе биде проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан. „Ние сакаме да ја отвориме Европа и да го продолжиме нејзиното проширување кон Западен Балкан“, рече шефот на полската дипломатија, Радослав Сикорски. Според него, Полска како важна задача го зацртала почетокот на преговорите за членство на Србија во Унијата, потпишувањето на договорот за влез на Хрватска во ЕУ и довршувањето на договорот за слободна трговија со Украина. Полскиот амбасадор во Македонија, Карол Бахура вели дека не е прашање дали земјава ќе стане членка на Европската Унија, туку кога. „За Полска не е прашање дали туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо тоа подобро“, рече тој.
| | веќе видена | слични
3 копии

Загреб, 1 јули 2011 (МИА) - Полскиот премиер Доналд Туск изјави дека очекува Хрватска есеноска да го потпише договорот за членство во Европската унија и најави дека лично ќе го однесе договорот во Загреб пред свеченоста на потпишувањето. - Есента е одлично годишно време во Хрватска, истакна Туск, додавајќи оти се надева дека дотогаш се ќе биде завршено. Но, тој не прецизира каде ќе биде потпишан договорот. Полска од Унгарија денеска го презеде шестмесечното претседавање со Европската унија, а меѓу приоритетите, според најавите од Варшава, ќе биде продолжување на проширувањето на Унијата кон земјите од Западен Балкан. Полска како најважни задачи на својот прв мандат на чело на Унијата, официјално ги постави „европските интеграции како извор за развојот и создавање на безбедна и отворена Европа“ со силна поддршка за проширување кон Западен Балкан. Еден од приоритетите се и развојот на европската одбранбена политика и поцврсти врски со соседите на ЕУ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во духот на своите претходници и Полска ветува дека проширувањето на Европската Унија им останува приоритет во наредното шестмесечно претседавање со Унијата. Како и Унгарија и тие влегуваат во играта на главни посматрачи на македонско грчкиот спор. Ќе чекаат договор. Амбасадорот во земјава Карол Бакура возбуден што неговата земја од денеска официјално застанува на кормилото на Унијата уверува дека ќе работат и на Македонија и добивањето датум за преговори. За Бакура не е прашање дали, туку кога Македонија ќе стане членка на унијата. - Се надеваме дека ќе можеме да го продолжиме процесот со Хрватска, и исто така се надеваме дека Македонија ќе постигне напредок. За нас, за Полска, не е прашање дали Македонија ќе стане членка на Европската Унија, туку кога Македонија ќе стане членка на Унијата. Што поскоро, толку подобро. Ние ќе прифатиме било каков договор што ќе биде постигнат меѓу Скопје и Атина, што ќе биде прифатен од двете страни под покровителство на ОН, рече Бакура. Полска претседава со ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе остане високо на агендaта на полското претседателство, убедува aмбасадорот Карл Бахура. Проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан официјална Варшава го зацрта меѓу трите главни приоритети за следните шест месеци. - За Полска не е прашање дали туку кога Македонија ќе стане членка на ЕУ, што побрзо тоа подобро. Проширувањето на ЕУ и членството на земјите во евроатлантските интеграции секогаш биле на врвот на нашата агенда, од 1989 година - изјави Дариуш Карл Бахура, амбасадор на Полска во РМ. Реален во ветувањата, Бахура потсетува дека во македонскиот случај и понатаму зборот го диктира Грција. Дали Македонија ќе се најде на дневен ред на Брисел не зависи од Полска, туку од консензусот во Европскиот совет. Решението за спорот со името останува клучно. - Во последниот извештај за напредокот на Македонија, , јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш штом се постигне договор околу прашањето за името со Грција. Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ...
| | веќе видена | слични

Во последниот извештај за напредокот на Македонија, додаде Бахура одговорајќи на новинарско прашање, јасно стои дека преговорите за членство може да почнат веднаш штом се постигне договор околу прашањето за името со Грција. - Ќе прифатиме секаков договор меѓу Скопје и Атина што ќе го постигнат двете страни и кој ќе биде во рамки на ОН препораките, нагласи амбасадорот. Според него, трите клучни приоритета на полското претседателство со ЕУ што официјално почнува денеска и ќе трае следните шест месеци, се европските интеграции како извор за развојот, создавање безбедна и отворена Европа со силна поддршка за проширување кон Западен Балкан. - Проширувањето на ЕУ и членството на земјите во евроатлантските интеграции секогаш биле на врвот на нашата агенда, од 1989 година. Се уште е така, рече амбасадорот на Полска Карол Бахура.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 68 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 89 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Полска на чело на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: