ВМРО-ДПМНЕ: партиските инсталации во судството го рушат функционирањето на правдата и правната држава


ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш предупредува на работењето на судовите. Судиите станаа партиски послушници и војници, велат во опозициската партија. ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш предупредува на работењето на судовите. Судиите станаа партиски послушници и војници, велат во опозициската партија. „Јасно е дека во овој момент Република Македонија е во тотален мрак, а од правната држава нема ни П. Судовите го погазија принципот на непристрасност и директно ги поткопаа темелите на македонската правна држава. Доколку судиите имаа интегритет, совест и свест ќе ги ослободеа сите неправедно притворени лица од 27-ми април, но очигледно е дека за нив е најважен политичкиот интерес“ се наведува меѓу другото во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ ги помеша годините и фактите за корупцијата па објави информации за пад на индексот на корупција коишто се однесуваат на 2016 и 2015 година, кога во Македонија владееше корумпираната власт на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Токму владеењето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 10 години претставува симбол за криминал, корупција и погрешни политики на штета на граѓаните. Во тој период, додека граѓаните осиромашуваа, се случија најголемите корупциски скандали, од познатите провизии за патишта, преку скандалите со местењето тендери па се до плацевите на Водно. Доказ за степенот на корумпираноста на властите предводени од ВМРО-ДПМНЕ се и бројните судски процеси за кривични дела позврзани со криминал и корупција коишто се водат против поранешни државни функционери од оваа партија. За разлика од коруптивното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ преку Владата што ја предводи, ги санира штетите од корупцијата, ги зајакнува и ослободува институциите, спроведува мерки за владеење на правото и создава услови за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со лажните информации што денеска ги изнесе ВМРО-ДПМНЕ, уште еднаш се докажа дека опозициската партија е изгубена во реалноста, а единстевната нејзина стратегија е создавање на лажни вести, реагираат од СДСМ на денешната прес конференција на Михајло Маневски од ВМРО-ДПМНЕ.„ВМРО-ДПМНЕ ги помеша годините и фактите за корупцијата па објави информации за пад на индексот на корупција коишто се однесуваат на 2016 и 2015 година, кога во Македонија владееше корумпираната власт на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Токму владеењето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 10 години претставува симбол за криминал, корупција и погрешни политики на штета на граѓаните“, стои во соопштението на СДСМ.Оттаму додаваат дека во наведениот период граѓаните осиромашувале и како што наведуваат, се случиле најголемите корупциски скандали, од познатите провизии за патишта, преку скандалите со местењето тендери, па се до плацевите на Водно.„Доказ за степенот на корумпираноста на властите предводени од ВМРО-ДПМНЕ се и бројните судски ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Михајло Маневски од ВМРО-ДПМНЕ.„Со лажните информации што денеска ги изнесе ВМРО-ДПМНЕ, уште еднаш се докажа дека опозициската партија е изгубена во реалноста, а единствената нејзина стратегија е создавање на лажни вести. ВМРО-ДПМНЕ ги помеша годините и фактите за корупцијата па објави информации за пад на индексот на корупција коишто се однесуваат на 2016 и 2015 година, кога во Македонија владееше корумпираната власт на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.Токму владеењето на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 10 години претставува симбол за криминал, корупција и погрешни политики на штета на граѓаните.Во тој период, додека граѓаните осиромашуваа, се случија најголемите корупциски скандали, од познатите провизии за патишта, преку скандалите со местењето тендери па се до плацевите на Водно. Доказ за степенот на корумпираноста на властите предводени од ВМРО-ДПМНЕ се и бројните судски процеси за кривични дела позврзани со криминал и корупција ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Република Македонија тоне во корупција, а правдата во земјата е селективна. Корупцијата цвета, а функционерите од власта се недопирливи за органите на кривичниот прогон. За само осум месеци од доаѓањето на власт на СДСМ и коалицијата со ДУИ, Македонија падна во однос на индексот на корупцијата од 66-то место на 90-то место. Тоа е влошување за цели 24 места, со што Република Македонија се става во друштво со некои африкански држави“, изјави денеска Михајло Маневски на прес-конференцијата во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, осум месеци власта нема преземено ниту еден случај, ниту еден чекор во борба против корупцијата. „Најавата на Зоран Заев дека двајца членови на владата се осомничени за корупција остана само фрлена мамка во јавноста без реална завршница. Повеќе од три месеци нема никаква трага во врска со наводната истрага, а граѓаните се сомневаат во искреноста и вистинитоста на изјавата на Зоран Заев. Сомнежите не завршуваат само тука. Во екот на преговорите со Република Грција за името на државата ...
| | веќе видена | слични

Тоа е влошување за цели 24 места, со што Република Македонија се става во друштво со некои африкански држави, обвинија денеска од ВМРО-ДПМНЕ. Велат, осум месеци власта нема преземено ниту еден случај, ниту еден чекор во борба против корупцијата. 
| | веќе видена | слични

Михајло Маневски од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека Македонија тоне во корупција, а правдата во земјата е селективна. – Корупцијата цвета, а функционерите од власта се недопирливи за органите на кривичниот прогон. За само осум месеци од доаѓањето на власт на СДСМ и коалицијата со ДУИ, Македонија падна во однос на индексот на корупцијата од 66-то место на 90-то место. Тоа е влошување за цели 24 места, со што Република Македонија се става во друштво со некои африкански држави. Осум месеци власта нема преземено ниту еден случај, ниту еден чекор во борба против корупцијата. Најавата на Зоран Заев дека двајца членови на владата се осомничени за корупција остана само фрлена мамка во јавноста без реална завршница. Повеќе од три месеци нема никаква трага во врска со наводната истрага, а граѓаните се сомневаат во искреноста и вистинитоста на изјавата на Зоран Заев, рече Маневски. Тој рече дека сомнежите не завршуваат тука и даде дека во екот на преговорите со Грција за името на ...
| | веќе видена | слични

Два месеца десетина македонски патриоти без никаков основ се наоѓаат во притвор. Тие се дел од еден монтиран прогон, во кој им се скратени елементарните права во постапката, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, правосудните органи наместо да постапуваат според законот и Уставот, продолжуваат да дејствуваат под страв и ги легитимираат законските кршења и нечовечкото однесување на државните органи. Политичкиот процес против пратеници, актери, уметници, ќе остане срам за Македонија и показател како не треба да функционира правосудството, стои во дописот. Власта мора да запре со политичкиот реваншизам и малтретирањето луѓе кои размислуваат поинаку од СДСМ, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Два месеци десетина македонски патриоти без никаков основ се наоѓаат во притвор. Видни актери, уметници, режисери, архитекти, доктори и истакнати граѓани се прогласени за терористи без никаков аргумент. Тие се дел од еден монтиран прогон, во кој им се скратени елементарните права во постапката. Два месеци кон нив немаше преземено никакво истражно дејствие, секојдневно им се погазуваат правата во истражниот затвор, а повеќе од десет дена ги чекаат решенија за притвор. Од ова јасно се гледа дека станува збор за монтиран процес против нив, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Правосудните органи наместо да се кренат над ситуацијата и да почнат да делуваат според закон и Устав продолжуваат да делуваат под страв и ги легитимираат ваквите законски кршења и нечовечко однесување на државните органи со своите општествени дејци. Прекршувањето на правата во Македонија ќе остане запаметено во светската правна литература како злоупотреба на институциите за партиски цели во 21 век. Демократскиот свет не може да сфати како еден Дурловски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Два месеца десетина македонски патриоти без никаква основа се наоѓаат во притвор. Видни актери, уметници, режисери, архитекти, доктори и истакнати граѓани се прогласени за терористи без никаков аргумент. Тие се дел од еден монтиран прогон, во кој им се скратени елементарните права во постапката, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека два месеца кон притворените немаше преземено никакво истражно дејствие, секојдневно им се погазуваат правата во истражниот затвор, а повеќе од десет дена ги чекаат решенија за притвор. „Правосудните органи наместо да се кренат над ситуацијата и да почнат да дејствуваат според закон и Устав, продолжуваат да дејствуваат под страв и ги легитимираат ваквите законски кршења и нечовечко однесување на државните органи со своите општествени дејци. Прекршувањето на правата во Македонија ќе остане запаметено во светската правна литература како злоупотреба на институциите за партиски цели во 21 век“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму велат дека демократскиот свет не може да сфати како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: партиските инсталации во судството го рушат функционирањето на правдата и правната држава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: