Скопјанец удри двајца пешаци: Мажот е во животозагрозувачка состојба, жената тешко повредена

На 02.12.2017 година во 17,50 часот во Скопје на улица „Никола Карев“ патничко моторно возило „Сеад Толедо“ со скопски регистарски ознаки управувано од Д.Ц.(31) од Скопје, удрило во пешаците С.К.(65) и Б.К.(67) двајцата од Скопје. С.К. со возило на брза помош е пренесена во Градска оппшта болница „Св.Наум Охридски“, каде и биле констатирани тешки телесни […]
| | веќе видена | слични
10 копии

Девет лица од кои едно потешко се здобиле со телесни повреди во верижен судар на три возила што вчера околу 17 часот и 30 минути се случил на регионалниот пат Гостивар – Кичево во близина на отворените сепарации, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Трите возила што учествувале во сударот биле со гостиварски регистерски […]
| | веќе видена | слични

Страшна сообраќајна несреќа се случи вечерва околу 22 часот на излезот од Битола пред клучката за Прилеп, пишува порталот Маркукуле. Судрени се две возила, при што е причинета голема голема материјална штета, а неофицијално има и повредени, информира порталот. Повеќе детали се очекуваат во утрешниот ден.
| | веќе видена | слични

Македонски возач на камион со бугарски таблички вчера претпладне беше дел од верижен судир со уште две патнички возила, по кој излета од автопат во Германија и се преврте, но 57-годишникот поминал без посериозни последици. Несреќата се случила вчера во 8:48 часот на автопатот А2 во областа Бонеберг/Лое во правец на Дортмунд, а како можна причина полицијата ја наведува прекумерната брзина на движење на двата автомобила на лизгавиот коловоз од снегот што паѓал. Виновник за судирот е 47-годишниот возач на „голф“ од Лудвигсфелд, кој се движел на крајната лева лента и изгубил контрола врз возилото, удрил во „пежо“ во средната лента управувано од 55-годишен жител на Хамбург, а тој потоа се судрил со камионот на десната лента. Како резултат на судирот, 40-тонскиот камион натоварен со камења се излизгал од десната страна на патот, ја пробил заштитната ограда, се спуштил надолу по насипот и се превртел. „Пежото“ застанало половина на оградата, а другата половина висела на насипот. Возачите на двата автомобила биле ...
| | веќе видена | слични

На магистралниот пат Гостивар – Кичево во близина на асвалтната база „Пелагонија“ вчера се случил верижен судир помеѓу три возила при што повредени се девет лица.Во сообраќајката учествувале возило „Голф“ управувано од Ф.О. (34), возило „Лупо“ управувано од З.М. (58) и возило „Киа“ управувано од Т.А. (59), сите тројца од Гостивар.З.М. се здобил со тешка телесна повреда, додека возачот Т.А. и уште седум сопатници од трите возила се здобиле со телесно повреди и сите биле пренесени во медицинскиот центар во Гостивар за укажување на лекарска помош.На местото на настанот бил извршен увид од страна на екипа од полициската станица во Гостивар и се работи на целосно расчистување на случајот.Според информациите од СВР Тетово, причина за несреќата било неприлагоденото растојание меѓу возилата, а вкупната материјална штета се проценува на над 300 илјади денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

На 10.12.2017 година во 04,30 часот било пријавено дека на патот Охрид–Ресен кај с.Крушје, патничко моторно возило „Фиат Панда“ со скопски регистерски таблици управувано од К.Д.(61) од Битола излетало од патот. Во незгодата со повреди се здобиле сопатничките Е.П.(56) и М.М.(52) од Битола, кои биле пренесени во Клиничката болница во Битола за укажување на лекарска помош. Извршен е увид од страна на увидна екипа од СВР-Битола. Се работи на целосно расчистување на случајот,стои во извештајот на МВР.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во верижен судир на три возила што вчера попладне се случил на патот Гостивар – Кичево повредени се девет лица од кои едно се здобило со посериозни повреди, информираат од СВР Тетово. Во сообраќајката учествувале три автомобили со гостиварски регистарски ознаки односно возило „киа“ управувано до Т.А. (59), „голф“ управуван од Ф.О. (34) и „лупо“ управувано од З.М. (58), сите тројца од Гостивар. Според информациите, со тешки телесни повреди, се здобил З.М., додека возачот на возилото „киа“ и уште седум сопатници од трите автомобили се здобиле со телесни повреди. Повредените биле префрлени во болница во Гостивар од каде по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. Според информациите од СВР Тетово, причина за несреќата било неприлагоденото растојание меѓу возилата, а вкупната материјална штета се проценува на над 300 илјади денари.
| | веќе видена | слични

Во верижен судир на три возила што се случил вчера на патот Гостивар – Кичево во близина на отворените сепарации над Гостивар, биле повредени девет лица, информираше СВР Гостивар.Трите автомобили – голф, лупо и киа, биле со гостиварски регистарски таблички. Судирот се случил околу 17.30 часот, а во него тешки телесни повреди задобил возачот на автомобилот „фолксваген лупо“, 58-годишниот гостиварец З.М. Возачот на автомобилот „киа“, 59-годишниот Т.А., исто така гостиварец, и седум сопатници од трите автомобили се пренесени во Општа болница Гостивар со телесни повреди, од каде по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување.Полицијата извршила увид и според првичните информации причина за несреќата е недржење растојание.
| | веќе видена | слични

Трите возила што учествувале во сударот биле со гостиварски регистерски таблички и тоа Голф управуван од Ф.О.(34), Лупо управувано од З.М.(58) и Киа управувана од Т.А.(59), сите од Гостивар. Во сообраќајката со тешки телесни повреди, се здобил З.М., возач на Лупо, додека возачот на Киа заедно со уште седум сопатници од трите возила се здобиле со телесни повреди. Сите повредени биле префрлени во Општата болница-Гостивар од каде по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. Вкупната штета се проценува на над 300 илјади денари. Полицијата извршила увид и според првичните информации причина за несреќата е недржење растојание.
| | веќе видена | слични

Дваесет и четиригодишно момче загина во сообраќајка утрово на автопатот Неготино-Гевгелија. Како што информираше за МИА Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес, сообраќајната несреќа се случила околу 3.30 часот, кај местото викано Арсова Лака. – Во незгодата учествувале патнички автомобил марка „Сеат леон” со неготински регистарски ознаки управуван од 24-годишниот С.Ј од Неготино и патнички […]
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 185 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопјанец удри двајца пешаци: Мажот е во животозагрозувачка состојба, жената тешко повредена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: