Скопјани се гушат во смог, во Лисиче едвај се дише: Надлежните си тераат политика


Загадениот воздух е опасен по здравјето на граѓаните, а за скопјани тоа стана секојдневие. Загаденоста е на екстремно ниво и вечерва. Во Скопје граѓаните се ...
| | веќе видена | слични

И вчеравечер граѓаните се гушеа во отровниот воздух. Ново Лисиче и понатаму рекордер со 9 пати над максимално дозволеното ниво, односно 450 микрограми на метар ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Скопје како и во други градови низ Македонија вчера беше екстремно загаден воздухот и едвај се дишеше. Мерните станици покажаа дека воздухот е алармантно ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии
4 копии

Дел од граѓаните не веруваат дека власта ќе го реши проблемот со аерозагадувањето. Се чувствуваат излажани бидејќи ниту една од конкретните мерки и решенија ...
| | веќе видена | слични

Станиците за мерење на загаденоста на воздухот утрово покажаа многу висока концентрација на ПМ 2,5 честички во Скопје, Битола, Тетово и Куманово. Највисоки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот премиер Кирил Петков утре ќе реферира пред пратениците во Собранието на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје, како и од средбата на ...
сите 581 | | | веќе видена

Скопскиот Кривичен суд денеска му одреди притвор во траење од 30 дена на 21-годишниот скопјанец Т.М., кој вчера на булеварот „Видое Смилевски Бато“ во Скопје ...
сите 338 | | | веќе видена

Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни, велат преку партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.Власта не знае како ...
сите 363 | | | веќе видена

СОНК бара владата да ја преиспита одлуката за почетокот на второто полугодие. Синдикалците ги повикаа надлежните да размислат за алтернативни методи додека ...
сите 143 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, пред еден месец добила две писма со закани по живот, објави Дојче ...
сите 49 | | | веќе видена

Пратениците ја продолжуваат агонијата на и така уништените компании. Поради тоа што не успеаја да ги усвојат измените на Законот за платен промет, фирмите кои ...
сите 461 | | | веќе видена

Денес, четврток, 27.01. во 15 часот, во време кога во Загреб ќе се одржува церемонијата на испраќањето на Аки, премиерно на шест радио станици Радио Бубамара, ...
сите 151 | | | веќе видена

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД и испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото го направија и ...
сите 439 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопјани се гушат во смог, во Лисиче едвај се дише: Надлежните си тераат политика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: