Казнета педијатарката која го напушти работното место, а во чија смена починаа 4 новороденчиња


Педијатарката од гинекологија на чие дежурство починаа четири бебиња, 6 месеци ќе зема за 30 проценти помала плата и ќе биде под надзор на специјалист. Половина година ќе оди само прва смена на работа и за тој период ќе остане без субспецијализацијата по неонатологија. Вака одлучила дисциплинската комисија од ГАК, бидејќи лекарката во ист ден направила два прекршоци. Го напуштила работното место веднаш по доаѓање во клиниката и истата вечер одбила да присуствува на итен царски рез кај родилка. - Комисијата се одлучи на оваа казна бидејќи претходно друга комисија од МЗ констатира дека нема лекарска грешка. Го утврдивме прекршокот на колешката и сметам дека ваквата одлука е исправна, вели др. Сашо Стојчевски, член на Комисијата во ГАК Според информации на Сител од Гинекологија, педијатараката прво кажала дека го напуштила работното место за да го земе факсимилот. Вториот пат изјавила дека морала да излезе од работа бидејќи ја заборавила униформата. Со одлуката на дисциплинската комисија се согласила и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во време кога секој трет ден умира по едно новороденче и јавноста како приоритет ја одредува катастрофалната состојба на Клиниката за гинекологија, премиерот Зоран Заев реши да не ја посети. Иако за денеска беше најавено дека Заев во 10 часот ќе ја посети скопска гинекологија, посетата вчера доцна попладне беше откажана, објави Алфа. Од Владината прес-служба признаваат дека состојбата е сериозна, но велат дека точниот термин на посетата многу скоро ќе бил утврден. – Посетата на претседателот на Владата, Зоран Заев на Клиниката за гинекологија се планира и ќе се организира во соодветен термин кој многу скоро се уште не е утврден и истиот не бил договорен. Заедно со Министерството за здравство и одговорните лица во Клиниката ќе ја оствариме посетата во наредниот период имајќи ја во предвид актуелноста, тежината и сериозноста на состојбите, информираат од Владата. Дека Заев нема да ја посети гинекологија, медиумите беа известени преку секторот за односи со јавноста на Клиниката: „Ве информираме дека најавениот ...
| | веќе видена | слични

Од Владината прес служба признаваат дека состојбата е сериозна, но велат дека точниот термин на посетата многу скоро ќе бил утврден. Во време кога секој трет ден умира по едно новороденче и јавноста како приоритет ја одредува катастрофалната состојба на Клиниката за гинекологија, премиерот Зоран Заев реши да не ја посети. Иако за денеска беше најавено дека Заев во 10 часот ќе ја посети скопска гинекологија, посетата вчера доцна попладне беше откажана. Од Владината прес служба признаваат дека состојбата е сериозна, но велат дека точниот термин на посетата многу скоро ќе бил утврден. - Посетата на претседателот на Владата, Зоран Заев на Клиниката за гинекологија се планира и ќе се организира во соодветен термин кој многу скоро се уште не е утврден и истиот не бил договорен. Заедно со Министерството за здравство и одговорните лица во Клиниката ќе ја оствариме посетата во наредниот период имајќи ја во предвид актуелноста, тежината и сериозноста на состојбите, информираат од Владата. Дека Заев нема да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Клиниката за Гинекологија имаме голем проблем со недостиг од кадар, информира директорката на Клиниката, Викторија Јовановска. Истото го утврдиле и здравствените инспектори кои направија вонреден инспекциски надзор по смртта на новороденчињата на Клиниката. -Последниот анестезиолог е примен пред 15 години. Нема педијатри. Немаме инструменари. Ако ми верувате, сестрите дежураат за 150 денари. Во преговори сме со педијатри, кои ќе ги едуцираме и примиме, вели директорката. И здравствените инспектори констатирале низа недоследности во однос на кадарот и опремата на оваа здравствена установа. newsroom.mk
| | веќе видена | слични

Две бебиња сместени во еден инкубатор, недостиг на свеж воздух и несоодветна вентилација, покрив што протекува и простории без проточна вода, како и застарени стерилизатори за пелени и шишиња, се само дел од недостатоците на Клиниката за гинекологија што ги нотирале од Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Надзорот бил вонреден по допрен глас, но и по барање на директорката на Клиниката. – На одделението за интензивна нега и постинтензивна нега за време на надзорот е констатирано дека има зголемен обем на работа во однос на просторните и кадровските капацитети, но и во однос на опремата. Сместени се по две новороденчиња во еден инкубатор. Клиниката располага со капацитет од 25 новородени, а за време на надзорот констатирани се 49 – соопшти директорката на Инспекторатот, Ирина Бухова. Инспекторите констатирале и недостиг на кадар, посебно во одделението за интензивна нега, каде што велат дека нема доволен број медицински сестри. За новородените се грижат четири медицински сестри во првата смена и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

При извршување на вонредниот надзор на Клиниката за гинекологија во Скопје од страна на инспекција се откриени шокантни услови за новороденчињата, особено тие што се предвремено родени поради недостигот на инкубатори. Забележана е состојба на по две бебиња во еден инкубатор, има низок степен на хигиена во различни делови од гинекологија, како и несоодветни пракси за стерилизација. Пропусти и недоследности се регистрирани речиси во целокупното работење, а инспекторите дадоа рок да се отстранат сите неправилности. Во изминатиот период дел од лекарската фела алармираше за состојбите по за жал бројните смртни случаи на новороденчиња и родилки со црни статистики кои се недозволиви. Инспекторите констатирале и недостиг на кадар, посебно во одделението за интензивна нега, каде што велат дека нема доволен број медицински сестри. За новородените се грижат четири медицински сестри во првата смена и двајца специјалисти неонатолози, а во втората и третата смена повторно по четири медицински сестри и двајца неонатолози, ...
| | веќе видена | слични

Две бебиња во еден инкубатор. Кров од кој протекува вода. Влага во болничките соби, премалку вработени, а премногу работа. Алармантни сознанија објави вонредната инспекција на скопска гинекологија. Пропусти и недоследности се регистрирани речиси во целокупното работење. Инспекторите дадоа рок да се отстранат сите неправилности. Во изминатио период дел од лекарската фела алармираше за состојбите.
| | веќе видена | слични

-Тажен и очаен е обидот на политичката партија предизборно да поентира без аргументи и да се сведува на малограѓански дискусии за фризури со цел да ја дефокусира јавноста од вистината. Од тие што имаат најголема одговорност за ваквата состојба на ГАК не очекувавме да си го дозволат луксузот да напаѓаат таму каде што нема да можат да се одбранат, се вели во реакцијата од Државниот санитарен и здравствен инспекторат на соопштението од ВМРО ДПМНЕ во кое оваа партија на себе си ја припиша акцијата на Инспекторатот во ГАК, по големиот број прес конференции пред самата клиника и алармирањето на јавноста. -Наодот до кој дојде Државниот санитарен и здравствен инспекторат потврди дека ГАК сите изминати десетина години работела во несоодветни услови, а јавноста била манипулирана со некакво си прво место во светот по здравствени услуги. Доколку функционираа институциите во изминатите десет години, тогаш и Државниот санитарен и здравствен инспекторат и други институции ќе укажеле на луксузот за кој биле трошени десетици ...
| | веќе видена | слични

По две бебиња во инкубатор, поплавени подруми и оштетени болнички соби, недостиг на кадар – вака накусо може да се опишат условите во кои работи Клиниката за Гинекологија во Скопје. Здравствениот и санитарен инспекторат уште утврди недоволен капацитет на системот за вентилација на ПИН, користење стари стерелизатори за греење на пелени, додека за транспорт за бебешки шишиња со млеко се користи оштетена и несоодветна количка. Дека Клиниката за Гинекологија работи со помалку кадар признава и директорката, Викторија Јовановска. Инспекцијата што детално ги провери условите во кои работи Гинеколошката клиника, по зачестените смртни случаи на новороденчиња во последно време, утврди идека во лактариумот, каде што мајките се одмолзуваат, нема проточна вода и вратата најчесто се држи отворена. Поради протекување на таванот, оштетени се две болнички соби, а во нив нема плакари ниту соодветна постелнина за пациентките. Клиниката е се почесто критикувана од јавноста поради стапката на смртност ан новороденчиња. Само за ...
| | веќе видена | слични

По две деца во еден инкубатор, Интензивна нега со двојно повеќе предвреме родени бебиња, малку апарати за дишење, застарени стерилизатори, недостиг на педијатри, анестезиолози и медицински сестри. Ваква состојба на Клиниката за гинекологија и акушерство затекнале инспекторите од Државниот санитарен и здравствен инспекторат по неколку дневните вонредни контроли во најголемото родилиште во земјава, јавува Сител. Според ДСЗИ ова се дел и од можните причини за зголемената смртност на новороденчиња. Дополнителен проблем во оваа установа се и крововите кои прокиснуваат, собите со влага, оштетените кревети и несоодветната вентилација. - Има недостаток во системот за вентилација на интензивна нега и постинтензивна нега, во родилните и операционите сали, а од Службата за општи и заеднички работи на клиниките, кои вршат сервисирање на филтрите на системот за вентилација не добиле ниту спецификации ниту динамика кога последен пат се заменети филтрите на оваа клиника, изјави д-р Ирина Сотирова Бухова, директор на ДСЗИ. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 620 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 343 | | | веќе видена

Милионски суми потрошени за луксузна облека од Луј Витон, Версаче, Гучи, Шанел и Прада но и уметнички слики од Лазар Личеноски, Вангел Ковошач и Мерсад Бербер. ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Казнета педијатарката која го напушти работното место, а во чија смена починаа 4 новороденчиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: