Расправа во Собранието за Законот за употреба на јазиците


Претениците денеска во рамки на 15. седница ја почнаа расправата по Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање.За пратениците од мнозинството тој произлегува од Уставот и значи унапредување на употребата на јазиците на помалите етнички заедници, додека за опозицијата предлогот е неуставен, надвор од Рамковниот договор, со кој се воведува двојазичност на целата територија и се прави обид да се донесе пред локалните избори. Во попладневниот дел од работата во Собранието преовладуваа репликите на обраќањето на Томислав Тунтев од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои сметаат дека мнозинството брза да го донесе законот пред локалните избори. Порачаа дека треба да се одржи јавна расправа и оти треба да се врати законот назад. - Ова е закон во прво читање и се утврдува само потреба од носење на овој закон и затоа треба да се отвори дебата. Бидејќи е во прво читање не може да се донесе до локалните избори, рече Тунтев и додаде дека со дебата ќе се лоцираат сите недвосмислености. Според него основна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Антонио Милошоски и Талат Џафери во жестока расправа за работа на градоначалникот Бејта. Искрите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во собраниската расправа за законот за јазици денеска кулминираа во меѓусебни пратенички дуели за тоа која партија повеќе работи за интересите на Албанците и дали зад овој закон актуелното владејчако мнозинство на Заев и Ахмети не си ги кријат коруптивните афери на своите функционери. – Без разлика дали некој гласач е Македонец, Албанец, Турчин, Влав прашувам кој Кавадарчанец има потреба од овој закон. Но за законот има потреба Анѓушев за да фрли магла дека Фени се затвора. Или кој Гостиварец има потреба од овој закон. Обичниот Гостиварец има потреба од работно место и него го наоѓа во двата трговски центри во сопственост на Невзат Бејта. Не Албанците туку Бејта има потреба од овој закон за да крене магла за да не се види колку се збогатил, за да не се слушне за постапката која се води против него оти изградил пат без тендер. По една година откако го изгради патот објави тендер кој го доби ...
| | веќе видена | слични

Наместо дебата за јазиците, собраниската дебата отиде во друг правец. Пратениците се обвинуваа меѓусебно за тоа кој украл повеќе. На листата на обвинети од пратеникот Антонио Миошовски, денеска се најде градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта. Според него, тој на незаконски начин добил два трговски центри и го крие стекнатиот имот. Реагираше и Артан Груби од ДУИ. Тој рече дека со ваквите говори, ВМРО-ДПМНЕ му помага на својот партнер Движење Беса. „Оваа партија влезе во коалиција со Движење Беса, и прави кампања од собраниската говорница со цел да им помогне на нивните кандидати во овие општини кажувајќи невистини за кандидатите на ДУИ“, вели Груби. Меѓусебните обвиненија на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, Движењето Беса ги нарече љубовни интриги. „Добро би било со вашиот поранешен партнер ВМРО-ДПМНЕ да обелодените што е, а што не е направено. Бевме партнери и се разбира дека таа љубов има и добри и лоши страни“, вели Фадиљ Зендели. Пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски е убедена дека по локалните избори и ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични

Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата. Законот, посочија, се носи во редовна постапка и откако ќе се утврди потребата за негово носење ќе оди во второ читање. Опозицициските пратеници побараа повлекување на Законот и отворање широка дебата на стручната и на општествената јавност. Според нив, со него не се решава проблемот, туку се зголемува јазот. Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека изостанува широка дебата и во подредена ситуација се ставени сите жители на Република Македонија кои се Турци, Срби, Роми, Власи, Египќани. Во реплика на излагањето на Стевананџија, Владанка Авировиќ од Социјалистичката партија на Македонија рече дека се наметнува прашањето дали може пред локалните избори да се донесе ваков предлог на закон. - Тој ќе делува на гласачите и во голема мерка ќе ја поддржи владината коалиција што е спротивно на член 8 од Изборниот законик на Република ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање.Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата и ќе придонесе за зголемување на соживотот во државата. Законот, посочија, се носи во редовна постапка и откако ќе се утврди потребата за негово носење ќе оди во второ читање.Опозицициските пратеници побараа повлекување на Законот и отворање широка дебата на стручната и на општествената јавност. Според нив, со него не се решава проблемот, туку се зголемува јазот. Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека изостанува широка дебата и во подредена ситуација се ставени сите жители на Република Македонија кои се Турци, Срби, Роми, Власи, Египќани. Во реплика на излагањето на Стевананџија, Владанка Авировиќ од Социјалистичката партија на Македонија рече дека се наметнува прашањето дали може пред локалните избори да се донесе ваков предлог на закон.- Тој ќе ...
| | веќе видена | слични

Носењето на законот за јазиците најпотребно му е на градоначалникот на Гостивар, Невзет Бејта, за да ги прикрие своите матни зделки и незаконско работење, а не на жителите што очекуваат подобри услови за живеење, обвини пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, од собранската говорница на распрвата по предлог-законот за употреба на јазиците. „Кажете ми кој гостиварец заминал во странство затоа што го немало законот. Никој, сите заминаа во странство за подобра егзистенција. А тие што останаа овде наоѓаат работа во двата трговски центра во сопственост на Бејта. Овој закон не им треба на Албанците, потребен му е на Бејта за да не се крева магла дека малку напавил за граѓаните. На Бејта му е потребен и да не се крене магла за постапката за изграден пат без тендер“, рече пратеникот Милошоски. Претседателот Талат Џафери му реплицира на Милошоски со остри тонови, при што рече дека му се обраќа како пратеник од Гостивар. „Не ви прилега од оваа говорница да кажуавте инсинуанции и непотврдени работи. Собранието ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница предлагачите на Законот за јазици треба да бидат храбри и да излезат на говорницата за да ја објаснат потребата за донесување на овој закон и зошто се носи со европско знаменце. -Никој не одговори зошто европско знаменце. Никој не одговори овдека зошто на Комисија за европски прашања, а не на Комисија за политички систем. Од друга страна, колегата Џафери нас ни објасни дека негово право било на која комисија ќе го даде. Добро е во тој контекст што не го даде овој закон на Комисијата за земјодество, водостопанство и шумарство, па таму ќе разговаравме во однос на субвенциите за овој закон, посочи Јовановски. Тој додаде дека парламентарното мнозинство треба да биде подготвено дека кога ќе сака да донесе некој закон, ќе има конструктивна критика.
| | веќе видена | слични

-Никој не одговори зошто европско знаменце. Никој не одговори овдека зошто на Комисија за европски прашања, а не на Комисија за политички систем. Од друга страна, колегата Џафери нас ни објасни дека негово право било на која комисија ќе го даде. Добро е во тој контекст што не го даде овој закон на Комисијата за земјодество, водостопанство и шумарство, па таму ќе разговаравме во однос на субвенциите за овој закон, посочи Јовановски. Тој додаде дека парламентарното мнозинство треба да биде подготвено дека кога ќе сака да донесе некој закон, ќе има конструктивна критика.
| | веќе видена | слични

Како се наближува стартот на кампањата за локални избори, се пожестока е расправата меѓу народните избраници во Собрание. Како се наближува стартот на кампањата за локални избори, се пожестока е расправата меѓу народните избраници во Собрание. Но и се поизвесно е гласањето на законот без можност експертите да бидат слушнати и законот да биде корегиран. Опозицијата порачува дека пратениците немаат право да носат неуставни закони на штета на граѓаните. За власта, нема ништо противуставно. Според опозицијата, албанските политичари имаат итна потреба од носење на законот за да ги компензираат направените криминали. Претседателот Џафери ревносен во одбрана на колегите од неговата етничка заедница Пред собраниските врати дрвата се облепени со пораки до пратениците да се спречи носењето на законот. Но, за сега впечатливи само за туристите и минувачите. Искра Коровешовска
| | веќе видена | слични

Сериозни обвинувања и жестока расправија на четвртото продолжение на собраниската седница на која се дебатира за предлог-законот за употреба на јазиците. Атмосферата во пленарната сала ја вжешти говорот на пратеникот Антонијо Милошоски, кој од говорница обвини дека преку законот владеачкото мнозинство сака да го прикрие, како што рече, криминалот на градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта. „Нема потреба од овој закон, обичниот Гостиварчанец има потреба од работно место, но каде? Наоѓа работа во двата тргговски центри, сопственост на градоначалникот Бејта, од кој едниот е дивоградба.“ - вели Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Испровоциран од ваквите обвинувања, спикерот Талат Џафери, му одговори на Милошоски да не ја злоупотребува говорницата со невистини и навреди на етничка основа. „Да земете да си го читате предговорот на последната книга на Стојан Андов, каде ви укажува за улогата на Албанците во деведесетите години по однос на доофурмањето на приемот на Македонија во Обединетите Нации.“ – изјави Џафери. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расправа во Собранието за Законот за употреба на јазиците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: