СЈО бара укинување на пресудата за Костовски


Врховните судии треба да пресечат дали е законска спогодбата која Звонко Костовски обвинет во „Пуч“ ја постигнал со Обвинителството за организиран криминал и за која доби тригодишна казна затвор. СЈО побара Врховен да ја преиспита ваквата одлука уште пред една година но таа дури денеска се најде пред врховните судии. Обвинителството на Катица Јанева бара укинување на тригодишната казна затвор за Костовски бидејќи тој е осуден за помагач во вршење на шпионажа без да има извршител на делото шпионажа ниту пак за кого се шпионирало. „Во конкретниот случај не постои кривичното дело шпионажа бидејќи битието на тоа кривично дело се состои во прибавување на тајни податоци и документи со намера истите да бидат предадени на странска држава, организација или лице кое им служи. Во конкретниот случај со пресудата со која Костовски е осуден самата законска формулација е само преточена во диспозитивот на пресудата ниту е наведено која е таа странска држава, или организација или лице кое им служи Во конкретниот случај не ...
| | веќе видена | слични

Преку скандали и дискредитации, до закани за заплашување – еве го второт дел од видео сторијата на А1Он за трите најизвикани обвинителки од Специјалното јавно обвинителство.
| | веќе видена | слични

Во вториот дел од документарниот филм за СЈО, „Трите“, специјалните обвинителки Фатиме Фетаи, Катица Јанева и Ленче Ристовска откриваат повеќе детали за приватниот живот, но и за стилот на облекување. Фетаи раскажува за тоа дека уште кога работела во судот во Гостивар била најсредена од сите, но дека кога ќе дојде дома, станува сопруга, мајка и домаќинка и тогаш е облечена спортски. „Кога сум во Скопје или на прес, ме гледате како сум облечена, ама утре да има свадба во Боговиње, пак ќе облечам димии и ќе ставам злато зашто не сакам мојата свекрва да се почувствува погодена и да озборуваат дека снаа ѝ е поинаква од другите, раскажува Фетаи. Открива дека се омажила на 17 години, а сопругот имал 18 и бил многу љубоморен, но чекала да дојде нејзиното време. Катица Јанева, пак, вели дека имала понуди од многу модни креатори за тоа како да се облекува, но дека сепак таа е една обична жена и не сака многу да се истакнува со скапа или брендирана гардероба. Ленче Ристовска, пак, вели дека стилот на јавниот обвинител ...
| | веќе видена | слични

Како обвинителките Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи стигнаа до СЈО? Колку нивната волја да се успее била посилна од сите препреки? Сторија за човечката издржливост, непоколебливост. Што се случуваше далеку од очите на јавноста додека се формираше Специјалното јавно обвинителство, како почнаа и со што се соочуваа? Како реагираа најблиските? Еве го првиот дел од сторијата за СЈО на А1.Oн .
| | веќе видена | слични
7 копии

СЈО покажа дека е продолжена рака на СДС, чија единствена цел е политичка борба со ВМРО-ДПМНЕ. Делувањето на СЈО е израз на стравот на СДС дека губи на изборите и ова е начинот на кој сакаат да го одвлечат вниманието. Секогаш кога на СДС и е потребно дефокусирање на реалните теми и скандали се активира алатката СЈО. Нема да успеат затоа што се провидни и затоа што граѓаните ќе го казнат ваквото самоволие. Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ
| | веќе видена | слични
2 копии

СЈО покажа дека е продолжена рака на СДС, чија единствена цел е политичка борба со ВМРО-ДПМНЕ, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на искажаните ставовите на Ленче Ристоска, која денеска на јавна седница пред врховните судии го презентираше барањето за заштита на законитоста поднесено за случајот „Талир“. „Дејствувањето на СЈО е израз на стравот на СДС дека губи на изборите и ова е начинот на кој сакаат да го одвлечат вниманието. Секогаш кога на СДС и е потребно дефокусирање на реалните теми и скандали се активира алатката СЈО. Нема да успеат затоа што се провидни и затоа што граѓаните ќе го казнат ваквото самоволие“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Незаконска е одлуката на Кривичниот суд со која беше одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, вели обвинителката Ленче Ристоска која денеска на јавна седница пред врховните судии го презентираше барањето за заштита на законитоста поднесено за случајот „Талир“. Имотот на ВМРО-ДПМНЕ не е оттуѓуван до сега, потенцира Ристоска, но од декември 2016 година седиштето на партијата е ставено под хипотека. Токму тоа е и аргументот истакнат пред Врховен – дека во текот на истрагата СЈО го детектирало имотот кој што може да е и предмет на кривичното дело и поради тоа бара тој да биде замрзнат. „Обезбедувањето на имотот во кривичната постапка е многу значајно посебно привременото обезбедување затоа што тоа е единствениот начин на покажеме дека криминалот не се исплати“, вели Ристоска. Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека СЈО дејствува во полза на СДСМ се апсолутно неточни и обвинителството на Јанева секогаш се оградувало од ваквите обвинувања. Сепак Ристоска потенцира дека барањето за замрзнување на имотот ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од два часа обвинителите од Специјалното обвинителство се обидуваат да ги убедат врховните судии зошто имотот на доскорешната владеачка партија треба да биде замрзнат. СЈО се сомнева дека ВМРО ДПМНЕ ја има по незаконски пат стекнато луксузната зграда во центарот на Скопје, како и друг имот, па затоа бара одлуките на Кривичниот суд да се прогласат за незаконски, затоа што кршат барем три закони: „Втората одлука која што беше донесена сметаме дека е спротивна и на Закон за облигациони односи,на Закон за јавни набавки но најважно спротивна е на Законот за финансирање на политички партии. Со таквата одлука на судот со која се повредени законските прописи сметаме дека таков тип на судски одлуки не треба да бидат предмет на нашето позитивно право и заради тоа побаравме од Врховниот суд да ја прогласи ваквата одлука за незаконита“, изјави Ленче Ристоска – Обвинител во СЈО. СЈО сомничи 14 лица од врвот на партијата меѓу кои лидерот Никола Груевски, Кирил Божиновски, Илија Димовски Даниела Рангелова, Миле ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешната изјава на специјалната јавна обвинителка, Ленче Ристовска.„СЈО покажа дека е продолжена рака на СДС, чија единствена цел е политичка борба со ВМРО-ДПМНЕ.Делувањето на СЈО е израз на стравот на СДС дека губи на изборите и ова е начинот на кој сакаат да го одвлечат вниманието.Секогаш кога на СДС и е потребно дефокусирање на реалните теми и скандали се активира алатката СЈО.Нема да успеат затоа што се провидни и затоа што граѓаните ќе го казнат ваквото самоволие“ се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Oбвинителката Ленче Ристоска од СЈО денеска изјави дека е одбиено барањето на СЈО до Врховниот суд за заштита на законитост против одлуката на Кривичниот суд каде што беше одбиено замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“. Таа вели дека главен аргумент на СЈО за замрзнување на имотот е дека веќе еднаш во 2016 година, имотот бил ставен под хипотека кај една од комерцијалните банки. Ристоска објаснува дека замрзнувањето на имотот е само привремено. Таа ги отфрла тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека СЈО работи во полза на власта „Со тоа само би се ставила забрана раководните лица да не можат го отуѓуваат имотот и да нанесат дополнителна штета на политичката партија. Ако ја земаме политичката партија како правен субјект, она што го преземаме ние е во заштита на партијата“- изјави Ристоска. Врховниот суд во наредните денови треба да донесе одлука дали ќе го прифати барањето за заштита на законитоста поднесена од СЈО. Таа кажа дека истрагата за случајот „Талир“ продолжува, но не даде детали. Првоосомничен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 95 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 96 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 130 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЈО бара укинување на пресудата за Костовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: