Ураганот донесе ајкули во Мајами!?


Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици. На социјалните мрежи се појавија голем број неточни информации за ураганот Ирма, кој вчера го погоди брегот на САД. Се почна минатата недела со обајвување на лажна мапа за движењето на ураганот, а продолжи со лажни снимки и фотографии од поплавени делови на Мајами, аеродромот до фотомонтажа на која ајкули пливаат по улици. Ден Сковино, еден претставниците за односи за јавност на Белата куќа објави твит со снимки и фотографии од поплавен аеродром во Мајами. Аеродромот го демантираше Сковино, наведувајќи дека фотографијата е стара неколку недели. Всушност на нив е прикажана реката Мајами, а не поплавени улици. На социјалните мрежи се појавија и фотографии на кои се гледа како океанот „го проголтува" целиот град.Националната метеоролошка служба на САД на 1. септември ги предупреди граѓаните давнимаваат, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Ураганот Марија во текот на ноќта стана исклучително опасен и достигна јачина од петта категорија, предупреди американскиот Национален центар за урагани. Брзината на ветровите изнесува 260 километри на час.Во текот на ноќта ураганот преминал преку карипскиот остров Доминика и се заканува директно да го погоди Порторико.Засега нема информации што се случува на островот Доминика, на кој живеат околу 72.000 жители, но премиерот Рузвелт Скерит напишал на социјалната мрежа Фејсбук: „Ве молиме кажате му на светот дека Доминика е уништена“. Тој истакнал и дека очекува голем број жртви.На Порторико веќе се подготвени 450 засолништа, за најмалку 68.000 лица. Училиштата се затворени, а вработените во државните институции работат со скратено работно време.Марија се движи кон Девствените Острови и Доминиканската Република, кои се очекува да бидат погодени утре или в четврток.Ураганот Марија се движи речиси по истиот пат каде што на почетокот на месецов веќе помина ураганот Ирма и го разори регионот.
| | веќе видена | слични

Се очекува дека откако во текот на вечерта минал преку карипскиот остров Доминика, ураганот Марија ќе оди кон Порторико и Девствените острови. Националниот американски центар за урагани, на најновиот ураган Марија кој се движи "по стапките" на Ирма, му доделил петти степен, кој означува "потенцијално катастрофален" резултат. Се очекува дека откако во текот на вечерта минал преку карипскиот остров Доминика, ураганот Марија ќе оди кон Порторико и Девствените острови, судејќи според последната објава, во која населението се советува да го следи развојот на ситуацијата, да се евакуира на време и да пронајде засолништа. Исто така, ураганот им се заканува и на островите Гвадалупе, Сент Китс и Невис, Монсерат и Санта Луција, каде веќе се издадени предупредувања. "Марија" е проследена со ветрови и од 260 километри на час, пренесува AFP . Издадено е предупредување во кое се вели дека опасната олуја ќе биде проследена од "големи и разорни бранови", кои ќе предизвикаат кревање на нивото на водата до загрижувачко ниво, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ураганот Марија, кој е вториот кој за помалку од еден месец ги погоди Карибите утрово преминал во највисоката 5 категорија. Според агенциите, ураганот со цела сила го погодил малиот остров Доминика со 72.000 жители. Во отсуство на детални информации за ситуацијата, агенциитеја пренесуваат драматичната порака на премиерот на Доминика, Рузвелт Скерит, својот профил на „Фејсбук“: „Ве молам кажете му на светот дека Доминика е уништена“. Според него секој со кого разговарал останал без својот дом, но дека нема информации за жртви. Ураганот сега се движи кон Девствените острови и Доминиканска република, кои ќе бидат погодени во среда и четврток. Под закана на ураганот „Марија“ им се заканува и на островите Гвадалупе, Сент Китс и невис, Монсерат, Доминика и Света Луција, каде се издадени предупредувања за опсаност. Во Порторико се подготвени 450 засолништа за најмалку 68.000 луѓе. Училиштата се затворени, а државните устаниви работат со скратено работно време. „Марија“ се движи по речиси истиот пат, по кои на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Карипските острови сѐ уште неопоравени од штетата која им ја нанесе ураганот Ирма, а веќе мораат да се борат со уште една природна катастрофа, ураганот Марија. Доцна вчера вечерта ураганот Марија го погоди островот Доминика и направи хаос на целата негова територија. Малиот Карипски остров Доминика, кој брои 72.000 жители, вчера доцна вечерта беше погоден од ураганот Марија. Ова е вторпат во краток период некој од островите на Карибите да мора да се соочи со природна катастрофа, откако Ирма го опустоши тој крај пред една недела. Ураганот Марија почна тивко, но полека се претвори во ураган од петта категорија, со тендеции да уништи сѐ пред себе. Штетата причинета од ураганот сѐ уште не е утврдена, но градоначалникот на Доминика, Рузвелт Скерит, воопшто не беше оптимист. „Кажете му на светот дека Доминика беше уништена. Наутро ќе знаеме колку жртви понесе со себе ураганот. Изгубивме сѐ што може да се купи со пари“, изјави Скерит, зборувајќи за Telesur TV. Околните острови Ст. Китс и Невитс, Ст. Луција, ...
| | веќе видена | слични

Вториот ураган кој за помалку од еден месец ги погоди Карибите утрово преминал во највисоката категорија 5. Засга е погодено малото острово Доминика. Како што пренесува агенцијата „Ројтерс“, ураганот „Марија“ си огромна сила удрил во малото карипско острово Доминика. „Ураганот кој ги корне покривите“, наведува агенцијата, се движи кон Девствените острови и Доминиканска република, кои ќе бидат погодени во среда и четврток. Засега нема извештаи што се случува на островот Доминика, кој има околу 72.000 жители, но премиерот на Доминика, Рузвелт Скерит, кој во живо го следи движењето на ураганот преку својот профил на „Фејсбук“ напишал: „Ве молам кажете му на светот дека Доминика е уништена“. Тој објавил дека секој со кого имал можност да разговара останал без покрив, дека се било уништено и дека очекува кога ќе се раздени да се појават и првите жртви. Тој рекол дека веднаш ќе тргне во обиколка за да се утврди штетата. Ураганот „Марија“ им се заканува и на островите Гвадалупе, Сент Китс и невис, Монсерат, ...
| | веќе видена | слични

Брзината на ветровите изнесува 260 километри на час. Во текот на ноќта ураганот преминал преку карипскиот остров Доминика и се заканува директно да го погоди Порторико. Засега нема информации што се случува на островот Доминика, на кој живеат околу 72.000 жители, но премиерот Рузвелт Скерит напишал на социјалната мрежа Фејсбук: „Ве молиме кажате му на светот дека Доминика е уништена“. Тој истакнал и дека очекува голем број жртви. На Порторико веќе се подготвени 450 засолништа, за најмалку 68.000 лица. Училиштата се затворени, а вработените во државните институции работат со скратено работно време. Марија се движи кон Девствените Острови и Доминиканската Република, кои се очекува да бидат погодени утре или в четврток. Ураганот Марија се движи речиси по истиот пат каде што на почетокот на месецов веќе помина ураганот Ирма и го разори регионот.
| | веќе видена | слични
7 копии

Предупредување за тропска бура е објавено за дел од американската област Нова Англија, додека ураганот Хосе се приближува кон североисточниот брег на САД. Националниот центар за урагани на САД, со седиште во Мајами, соопшти дека предупредувањето стапи во сила за делот кој се протега од Воч Хил во американската сојузна држава Роуд Ајланд до местото Хал во сојузната држава Масачусетс. Се очекува дека бурата ќе остане вон брегот, но се предупредува дека во наредните неколку денови можни се крајбрежни поплави на подрачјето од сојузната држава Делавер до североисточната област Нова Англија. Од Центарот во Мајами наведуваат дека се очекува мала промена на јачината во наредните 24 часа и дека бурата подоцна малку ќе ослабне. Најсилните ветрови денеска беа речиси 120 километри на час.
| | веќе видена | слични

Ураганот Хосе се приближува кон североисточниот брег на САД. Националниот центар за урагани со седиште во Мајами, информираше дека предупредувањето стапи во сила за делот кој се протега од Воч Хил во американската сојузна држава Роуд Ајланд до местото Хал во сојузната држава Масачусетс. Од Центарот во Мајами наведуваат дека се очекува мала промена на јачината во наредните 24 часа и дека бурата подоцна малку ќе ослабне. Најсилните ветрови денеска беа речиси 120 километри на час. Се очекува дека бурата ќе остане далеку од брегот, но се предупредува дека во наредните неколку денови можни се крајбрежни поплави на подрачјето од сојузната држава Делавер до североисточната област Нова Англија. Нов ураган им се приближува и на Карибите. Марија е само една од трите бури што се формираа над Атланскиот океан, но воедно и најопасна, и се движи по истата насока како и ураганот Ирма, кој пред неколку дена ги зафати Карибите. Во подрачјата се очекува да заврне и до 51 сантиметар дожд по метар квадратен.
| | веќе видена | слични

Нов ураган им се приближува Карибите. У раганот Марија во овие моменти е од трета категорија, соопштија од Американскиот национален центар за урагани. Марија е само една од трите бури што се формираа над атланскиот океан, но воедно и најопасна, и се движи по истата насока како и ураганот Ирма, кој пред неколку дена ги погоди Карибите. Во подрачјата се очекува да заврне и до 51 сантиметар дожд по метар квадратен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 526 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ураганот донесе ајкули во Мајами!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: