Трамп смета дека предупредувањата кон Северна Кореја не се доволни


3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го заостри тонот кон Северна Кореја и кажа дека неговите предупредувања дека против неа ќе употреби „оган и жестина“, можеби и не е биле доволно цврсти, пренесоа британските медиуми. „Можеби оваа изјава и да не беше доволно цврста“, изјави претсесателот пред новинарите, пред да се сретне со своите советници за национална безбедност на својот имот во Бедминстер, во државата Њу Џерси, каде е на одмор. -Крајно време е некој да застане на првата линија, во име на луѓето во нашата земја и луѓето во другите земји, продолжи претседателот. Трамп кажа дека Кина може да направи многу повеќе во однос на Северна Кореја. Тој не кажа дали САД ја разгледуваат можноста за превентивен удар врз Северна Кореја, но подвлече дека е подготвен да преговара.
| | веќе видена | слични
5 копии

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од француските медиуми. Во тесна соработка со нашите сојузници можам да кажам дека Северна Кореја ќе има тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, рече Матис по средбата со својот јапонски колега во Вашингтон. „Северна Кореја треба да ги прекине своите опасни активности", нагласи Матис. Американскот државен секретар, Рекс Тилерсон, уверува дека САД „безусловно" ќе го почитуваат својот договор за одбрана со Јапонија, по итната средба со јапонските министри на надворешни работи и одбрана за нуклеарната и ракетна закана од Северна Кореја, пренесоа британските медиуми. Тилерсон подвлече дека овој договор ги опфаќа и островите Сенкаку, што се предмет на територијален спор меѓу Јапонија и Кина. - САД и Јапонија се против милитаризацијата на Јужно Кинеско Море, изјави Тилерсон, цитиран од ТАСС. „САД и Јапонија се против секакви еднострани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рабинот Леви Садиа Нахмани уште во 1994. година предвидел дека војната помеѓу САД и Северна Кореја ќе го турне светот во апокалипса. Ова страшно пророштво во тоа време делувало неверојатно, бидејќи Северна Кореја немала ни нуклеарки, нити претставувала закана за било кој освен за Јужна Кореја. Повеќето Евреи се плашеле од Иран, Ирак под Садам Хусеин, Либија под Моамер Гадафи или Сирија. Но, Нахмани предупредил: "Знаете ли што ќе се случи? Кореја!". Ова пророштво било снимено во декември 1994. година. Со Северна Кореја тогаш владеел Ким Јонг Ил, татко на сегашниот лидер Ким Јонг Ун. Неколку месеци претходно починал Ким Ил Сунг. Земјата се обврзала дека нема да прави нуклеарно оружје дури во 1985. година. Сепак, никој не ги сфаќал сериозно, додека не ги извршиле ракетните проби минатата година. Рабинот Нахмани рекол - ова ќе биде полошо од Холокаустот. Дека неговите зборови треба да се сфатат сериозно покажува и фактот дека погодил две израелско-арапски војни, како и првата Заливска војна. Тој Кореја ја ...
| | веќе видена | слични

Нуклеарни научници го поддржуваат Путин: Севернокорејската криза е операција под лажно знаме за да започне Третата светска војна. Тројца врвни нуклеарни научници проговорија и го поддржаа тврдењето на претседателот Путин дека Северна Кореја нема нуклеарни проектили и дека сите нивни ракетни тестови се за шоу. Владимир Путин предупреди дека севернокорејската нуклеарна криза се оркестрира под лажно знаме од страна на Новиот светски поредок, со цел да започне голем глобален конфликт кој брзо ќе се ескалира во Трета светска војна. Како тензиите меѓу САД и Северна Кореја да продолжат да растат, Путин предупреди дека треба да се чита меѓу редови и да се види кризата онаква каква што навистина е - операција под лажно знаме направена од Новиот светски поредок, со цел да се напредува со планот за Единствена светска влада. Во еден труд за Билтенот на атомските научници, Тед Постол, Маркус Шилер и Роберт Шмукер пишуваа: „Пресметките што ги направивме укажуваат на тоа дека овие ракети навистина носеле многу мали боеви ...
| | веќе видена | слични

По помирливите тонови од Вашингтон и Пјонгјанг, владата на САД повторно ѝ се заканува на Северна Кореја со „драстични воени последици“ „Провакциите во форма на ракетната програма на Северна Кореја се неприфатливи и мора итно да запрат“, изјави американскиот министер за надворешни работи Рекс Тилерсон по средбата со својот јапонски колега по функција, Таро Кано. На средбата во Вашингтон учествуваа и американскиот министер за одбрана Џејмс Матис и неговиот јапонски ресорен колега, Ицунори Онодера. Според Тилерсон, САД го сметаат за оправдан економскиот притисок врз раководството во Пјонгјанг, со цел да го принудат да се откаже од илегалната ракетна програма. „Сите ние стремиме кон целосна и иреверзибилна денуклеаризација на регионот“, истакна Тилерсон. Притоа, американската влада и натаму ја остава отворена и опцијата за воена интервенција, како што потенцира министерот за одбрана, Џејмс Матис. „Бидете уверени, ние сме во тесна координација со нашите сојузници, и ќе следат силни воени последици доколку Северна ...
| | веќе видена | слични

Официјален Вашингтон со ново предупредување до Пјонгјанг. Министерот за одбрана, Џејмс Матис изјави дека Северна Кореја ќе се исправи пред тешки военени последици доколку преземе воени дејствија. „Северна Кореја треба да ги прекине своите опасни активности“, изјави Матис. Шефовите на дипломатиите на САД и на Јапонија, како и министрите за одбра на двете земји, се договорија да го зголемат притисокот кон Северна Кореја да се откаже од нуклераната и ракетната програма. Оценија дека активностите на Пјонгјанг претставуваат растечка закана кон регионалниот и светскиот мир и безбедност. „Во однос на заканата од Северна Кореја, се договоривме да го зголемиле притисокот и да ги зајакнеме капацитетите на нашето партнерство“, изјави Ичунори Онодера, министер за одбрана на Јапонија. Двете страни сметаат дека Кина може да изврши притисок врз властите во Пјонгјанг. „Ќе ја повикаме Кина да преземе одредени мерки за да изврши притисок врз Северна Кореја да го промени своето однесување“, изјави Таро Кано, министер за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Официјална Москва не ги поддржува повиците за гушење на економијата на Северна Кореја, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој додаде дека речиси се исцрпени опциите за вршење на економски притисок на таа земја. - Потенцијалните мерки за вршење на економски притисок на Пјонгјанг се исцрпени, а Москва е против иницијативата која ја предложија некои партнери за економско гушење на Северна Кореја – изјави Лавров, а пренесе руската агенција ТАСС.
| | веќе видена | слични

Кинеските текстилни компании се’ повеќе користат фабрики надвор од границите на својата држава, за да ја искористат ефтината работна сила и да заработат повеќе, на ист начин како што тоа го прави развиениот Запад со Кина. Но, тие го мамат пазарот, бидејќи на текстилните производи ја ставаат веќе светски препознатливата ознака „Made in China“, а происводите всушност наместо во Кина ги произведуваат работници во Северна Кореја, објавува новинската агенција „Ројтерс“, пренесува Нетпрес. Кинезите се’ повеќе ги користат фабриките, трговците и компаниите во пограничниот град Дандонг, а потоа стоките произведени таму, низ светските пазари ги пласираат како свои. Со користењето на Северна Кореја за производство на поефтина облека, се покажува дека и покрај санкциите на Обединетите нации, наметнати на таа земја, Ким Јонг Ун, сепак успева да се снајде со помош на „пријатели“. Имено, санкциите спроведени поради севернокорејската нуклеарна програма, не се однесуваат на извозот на текстил. Се’ за пари Примаме нарачки од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Русија порача светот да покаже воздржаност кога е во прашање Северна Кореја и нагласи дека од суштинско значење е да се избегне се' што би довело до „точка од која нема назад“.Портпаролката на руското Министрство за надворешни работи, Марија Захарова изјави на прес-конференција дека каков било обид за употреба на сила во решавање на проблемите со Северна Кореја би резултирало со масовна трагедија и огромна загуба на човечки животи.Северна Кореја соопшти дека разгледува планови за испукување балистички ракети врз американската територија Гуам на Пацификот. Државни медиуми во Пјонгјанг, сепак, објавија дека лидерот Ким Џонг-ун одлучил да го одложи донесувањето таква одлука и ќе чека на следниот чекор од САД.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според американски портпарол, началникот на Американскиот здружен генералштаб на кинеските воени лидери им порачал дека САД се подготвени да употребат воени опции, доколку дипломатијата пропадне Џо Данфорд, кој се наоѓа во посета на Кина, изјави дека е се` поитно оваа земја да го засили притисокот врз Северна Кореја. Началникот на Американскиот здружен генералштаб и неговиот кинески колега, потпишале договор за подобрување на комуникацијата меѓу двете земји. Кинеското Министерство за одбрана соопшти дека Кина и САД одржуваат тесна комуникација за главните меѓународни и регионални прашања. Во меѓувреме, генералот Данфорд истакна дека САД и Јужна Кореја ќе ги одржат годишните заеднички воени вежби закажани за идната недела, давајќи отпор на притисокот на Кина и Северна Кореја да ги прекинат. Данфорд по Кина ќе замине за Јапонија./VOA
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 18. декември 2018 (ИНПРЕС) – Семејството на прерано починатиот градоначалник на Охрид Јован Стојаноски, до сите граѓани на Охрид, упати зборови на ...
сите 220 | | | веќе видена

„Анти НАТО Мицкоски денеска потврди дека е дел од оние што сакаат да го поткопаат Доворот од Преспа, да ги закочат ЕУ и НАТО интеграциите на Македонија.Толку ...
сите 358 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 190 | | | веќе видена

Ќе ги добијат ли парите здравствените работници од симболичното како што велат од Синдикатот на Клинички центар покачувањето на платите или во иднина ќе се ...
сите 99 | | | веќе видена

Законот  ги содржи делата кои нема да бидат предмет на амнестија а се очекува целата процедура да заврши до нова година. Зијадин Села со очајна изјава дека со ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп смета дека предупредувањата кон Северна Кореја не се доволни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: