СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се расправаат кој повеќе се луксузира


Коче Гаврилов од ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека го крати 400 милиони денари од капиталните проекти во буџетот, а зголемува над 2 милиони денари во ставката угостителство. „Имајќи во предвид дека имаат објавено оглас за набавка на морски плодови и октоподи кои чинат 400.000 денари, наменети за гозби на функционерите на СДС, јасно е зошто ја зголемиле ставката угостителство во ребалансот за над 2 милиони денари.Очигледно поважна им е храната што самите тие ја јадат, отколку капиталните проекти кои ќе бидат од корист на сите граѓани.Нивната потреба за луксузирање, гозби и ручеци со морски плодови и октоподи, ја отсликува нивната негрижа и незаинтересираност за одговорно водење на државата“, реагираат од оваа партија во согласност со познатата практика тоа за што ја обвинуваат, да и го префрлаат на СДСМ. Деновиве во јавноста излегоа многу извештаи за тоа како функционерите на ВМРО-ДПМНЕ ги трошеле бемислосно народните пари. то 11 годишно расипништво и безобразно трошење на парите на граѓаните, за кое јавноста ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Од СДСМ обвинуваат дека тајното и расипничко задолжување што ВМРО-ДПМНЕ го правело за криминално богатење и луксузирање на сметка на осиромашените граѓани резултира со јавен долг од над 50 отсто од БДП и речиси 180.000 граѓани кои живееа со само 40 денари дневно. „Таквото безобразно и нерационално трошење на парите на граѓаните заврши. Новата Влада предводена од СДСМ преку одговорно работење за само неполни два месеца врати 122 милиона евра за долгови, а вкупниот долг успеа да го намали за 55 милиони евра“ велат од партијата. Како што соопштуваат од СДСМ, новата Влада става крај на расипничкото трошење и на нереалните проекции, а парите ги враќа назад кај граѓаните. Предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар се со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на буџетот по најповолни услови, додаваат од СДСМ. Loading...
| | веќе видена | слични

Скопје, 19 јули 2017 (МИА) - Новата Влада предводена од СДСМ става крај на расипничкото трошење и на нереалните проекции и ги намалува долговите, а парите ги враќа назад кај граѓаните, порачува СДСМ во пишана реакција на денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ во кое го обвини СДСМ дека ја задолжува земјата што е можно повеќе кога е на власт. - Предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар се со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на Буџетот по најповолни услови, се вели во ракцијата од СДСМ Се додава дека тајното и, како што посочуваат, расипничко задолжување што ВМРО-ДПМНЕ го правеше за криминално богатење и луксузирање на сметка на осиромашените граѓани, резултираше со јавен долг од над 50 отсто од БДП и околу 180 000 граѓани кои живееа со само 40 денари дневно. - Таквото безобразно и нерационално трошење на парите на граѓаните заврши. Новата Влада предводена од СДСМ преку одговорно работење за само неполни два месеца врати 122 милиони евра за долгови, а вкупниот долг успеа да го ...
| | веќе видена | слични

  - Предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар се со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на Буџетот по најповолни услови, се вели во ракцијата од СДСМ Се додава дека тајното и, како што посочуваат, расипничко задолжување што ВМРО-ДПМНЕ го правеше за криминално богатење и луксузирање на сметка на осиромашените граѓани, резултираше со јавен долг од над 50 отсто од БДП и околу 180 000 граѓани кои живееа со само 40 денари дневно. - Таквото безобразно и нерационално трошење на парите на граѓаните заврши. Новата Влада предводена од СДСМ преку одговорно работење за само неполни два месеца врати 122 милиони евра за долгови, а вкупниот долг успеа да го намали за околу 55 милиони евра, се потенцира во реакцијата од СДСМ. 
| | веќе видена | слични
2 копии

„Барам дебата, молам бога да не ја најдам“ – ова е девизата по која се водат во СДСМ деновиве Транспарентноста во работата на новата влада и дефинитивно останува само мит. Министрите, пратениците и платениците на СДСМ ги блокираат на социјалните мрежи сите неистомисленици и критички настроени граѓани кои им упатуваат прашања за кои во СДСМ сметаат дека се непријатни. Сосема нормално е граѓаните да се интересираат за ветувањата на СДСМ за кои не се ни зборува, а камо ли да се реализираат, но и да упатуваат критики за работењето на владата. Ова не само што е загарантирано право на секој граѓанин, туку и самиот Заев јавно посака односот на медиумите и граѓаните да биде критички кон владата, нагласувајќи дека владата ќе биде отворена за критика и максимално транспарентна за своето работење. Но, и од овие ветувања нема ништо, токму напротив. Уште на самиот почеток на владеењето на СДСМ на површина започна да излегуваат појави од тоталитарната матрица на нивните идеолошки претходници. Покрај пресметката со ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 18 јули 2017 (МИА) - СДСМ во соопштение денеска наведува дека Владата предводена од СДСМ преку домаќинско и одговорно работење за неполни два месеца за околу 55 милиони евра го намали долгот што ВМРО-ДПМНЕ го остави на граѓаните. Новата Влада предводена од СДСМ работи во интерес на граѓаните, а предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар се со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на Буџетот по најповолни услови. - ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно и нетранспарентно ги задолжуваше граѓаните, а парите од скапите задолжувања ги трошеше за лускузирање и криминално богатење на поединци, стои во соопштението. Во него се додава дека новата Влада предводена од СДСМ преку ребалансот ги крати непродуктивните трошења и парите ги враќа назад кај граѓаните.
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата предводена од СДСМ за 55 милиони евра ги намали долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги правеше за луксузирање и криминално богатење, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека новата Влада секојдневно ги задолжува граѓаните. „ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно и нетранспарентно ги задолжуваше граѓаните, а парите од скапите задолжувања ги трошеше за лускузирање и криминално богатење на поединци. За разлика од расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, новата Влада предводена од СДСМ преку ребалансот ги крати непродуктивните трошења и парите ги враќа назад кај граѓаните“, велат од СДСМ. Новата Влада предводена од СДСМ, се вели во реакцијата, работи во интерес на граѓаните, а предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар сè со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на Буџетот по најповолни услови.
| | веќе видена | слични

Новата Влада предводена од СДСМ работи во интерес на граѓаните, а предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар се со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на Буџетот по најповолни услови. - ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно и нетранспарентно ги задолжуваше граѓаните, а парите од скапите задолжувања ги трошеше за лускузирање и криминално богатење на поединци, стои во соопштението. Во него се додава дека новата Влада предводена од СДСМ преку ребалансот ги крати непродуктивните трошења и парите ги враќа назад кај граѓаните. 
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ реагира дека ВМРО-ДПМНЕ 11 години тајно и нетранспарентно ги задолжуваше граѓаните, а парите од скапите задолжувања ги трошеше за лускузирање и криминално богатење на поединци. „За разлика од расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, новата Влада предводена од СДСМ преку ребалансот ги крати непродуктивните трошења и парите ги враќа назад кај граѓаните. Преку домаќинско и одговорно работење, Владата предводена од СДСМ за неполни два месеци за околу 55 милиони евра го намали долгот што ВМРО-ДПМНЕ им го остави на граѓаните. Новата Влада предводена од СДСМ работи во интерес на граѓаните, а предвидените средства од задолжувањата на домашниот пазар се со цел да се обезбеди навремена и целосна реализација на Буџетот по најповолни услови“, се наведува во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

По серијата обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ дека СДСМ, по повеќето напади кон претходната влада за прекумерно задолжување, сега го прави истото, од власта одговорија дека колку и да прават вакви споредби факт е дека “поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11- годишното криминално владеење“ немало досега. „!ВМРО-ДПМНЕ се задолжуваше расипнички, тајно и нетранспарентно, а парите од скапите задолжувања ги трошеше непродуктивно и за луксузирање и криминално богатење на поединци. Таквиот расипнички однос на ВМРО-ДПМНЕ кон парите на граѓаните резултираше со јавен долг од над 50 отсто од БДП, со околу 500. 000 осиромашени граѓани и над 180.000 граѓани кои живееа со само 40 денари дневно“, стои во реакцијата од СДСМ. Според оваа партија, ребалансот на Буџетот е првиот чекор кон поправање на економските штети предизвикани од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ и враќање на парите назад кај граѓаните. „Преку ребалансот се решаваат долгогодишни проблеми на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 176 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 180 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се расправаат кој повеќе се луксузира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: