Хан: Сега е момент да се решава името и да се направи компромис

5 копии

Има нов моментум да се решава проблемот со името и се надевам дека ќе ја искористиме оваа ситуација. Мора да се најде заедничко решение и во регионот мора да се научи да се прави компромис, изјави вчера еврокомесарот Јоханес Хан по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Брисел. На заедничката прес-конференција одржана по средбата, Хан потенцира дека мора да се работи на решение на проблемот со името. - С` уште има тенденција да се гледа кој е губитник, кој е победник, а, всушност, не би требало тоа да се случува. Ако луѓето разговараат, се надевам дека решение може да се најде, нема да биде лесно, но сега има нов моментум и се надевам дека ќе ја искористиме оваа ситуација. Мора да се најде заедничко решение, ако имаме отворен ум и ако има волја, секогаш е можно – рече Хан. Тој потенцира дека формирањето на новата македонска влада е позитивен развој, кој го рефлектира демократскиот исход од изборите од декември. – Македонија сврти нова страница по политичката криза, која траеше предолго. Ова е нов ...
| | веќе видена | слични

Комесарот Јоханес Хан на 26 јуни ќе дојде во официјална посета на Македонија. Како што соопшти портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, се очекува Хан да се сретне со премиерот Зоран Заев и со лидерите на другите поголеми партии. Тема на разговор ќе биде планот на Владата за реформи, неговата компатибилност со извештаите на Европската комисија и применливоста. За експертите, доаѓањето на Хан е одредување на црвените линии во чии рамки ќе работи новата влада. Еден ден по Хан во Скопје се очекува да пристигне и Мисијата за проценка на владеењето на правото, предводена од Рајнхард Прибе. „Ние ќе испратиме експерти за оценување на владеењето на правото во Скопје за следење на спроведувањето на нивните препораки, дадени во 2015 година и да ја советуваме новата влада за решавање на прашањата на владеењето на правото. Оценската мисија, предводена од Рајнхард Прибе, ќе се реализира на 27 јуни. Тој ќе се сретне со членови на Владата, членови на опозицијата и раководни лица во судскиот систем. ...
| | веќе видена | слични

Метрото во Москва ќе се модернизира пред почетокот на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи во Русија во 2018. година. „Бабушките на метрото“ воглавно се постари жени чија задача е да водат сметка за почитување на прописите и да им даваат упатства на корисниците на метрото. По најавената модернизација, многу е веројатно дека не би имало потреба за нив, бидејќи нивната работа би можеле да ја замени технологијата. Од отворањето на првите линии на метрото во 1935. година тие наредуваа да се оди по десната страна од скалите, да не се потпира на рампите, да не се трча, да не се блокира премин… -Тие се дел од московскиот фолклор. Има премногу правила, а тие често ме потсетуваа на нив. Често викаа по мене повеќе отколку мојата мајка, изјавил студентот Александар Рибков кој често се вози со метрото. Тој додаде дека ќе му недостасуваат „бабушките“. Московското метро дневно го користат повеќе од девет милиони луѓе, а властите соопштија дека ќе се работи на „подобри безбедносни процедури“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот комесар Јоханес Хан денеска изјавил дека за почеток на преговорите за членство во ЕУ за Македонија е неопходно позитивно мислење на Европската комисија во согласност со 28 земји членки на ЕУ. Хан на заедничката конференција за новинарите со македонскиот премиер Зоран Заев во Брисел рече дека е неопходен и национален консензус за интеграции во ЕУ и заедничка работа со опозицијата за спроведување на реформите./ Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Сè уште има тенденција да се гледа кој е губитник, кој е победник, а, всушност, не би требало тоа да се случува. Ако луѓето разговараат, се надевам дека решение може да се најде, нема да биде лесно, но сега има нов моментум и се надевам дека ќе ја искористиме оваа ситуација. Мора да се најде заедничко решение, ако имаме отворен ум и ако, има волја, секогаш е можно, рече Хан. Тој потенцира дека формирањето на новата македонска влада е позитивен развој, кој го рефлектира демократскиот исход од изборите од декември. – Македонија сврти нова страница по политичката криза, која траеше предолго. Ова е нов почеток, но има многу за работа за да се спроведат реформските приоритети – рече Хан. Тој истакна дека е охрабрен од позитивните планови што му ги презентирал премиерот Заев и оти Европската Унија останува посветена да помогне во спроведувањето на реформите. Премиерот Зоран Заев по вчерашната средба со еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување изјави дека Владата има намера да ја ...
| | веќе видена | слични

Планот на Берлин за Западен Балкан, агендата „Берлин плус“, не е замена за членство во Европската унија, туку само показател за силната посветеност на земјите-членки, а особено на Германија, за натамошните инвестиции и ангажмани во регионот, изјави вчера еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Хан, по состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ, нагласи дека е благодарен на секоја идеја што може да им помогне на земјите од Западен Балкан, додавајќи дека би бил уште поблагодарен кога тоа не би било само идеја, туку кога би биле употребени одредени финансиски средства. – Мило ми е што слушам за постоењето на такви идеи и се радувам на новите можности со кои тоа може да се финансира. Важно е да се насочат инвестициите во вистинскиот правец, со цел тие да не се рашират во различни насоки – наведе Хан. При тоа, Хан нагласил дека е важно оваа програма да поттикне нови вложувања во регионот. Се претпоставува дека на самитот на „Берлинскиот процес“ закажан за 12 јули во Трст, ќе биде ...
| | веќе видена | слични

На својата прва официјална посета во Брисел, владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев имаше серија состаноци со првите луѓе на ЕУ и на НАТО - Доналд Туск, Федерика Могерини, Јоханес Хан и Јенс Столтенберг, на кои беше истакнато дека Македонија е посветена на евроатлантските интеграции и на реформските приоритети на тој пат. На состанокот со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ,Федерика Могерини, премиерот Заев подвлекол дека државата ја покажува одлучноста за забрзување на евроинтегративниот процес.- Во интерес на граѓаните на Македонија е иницијативата за нова динамика во евроинтегративниот процес. Нашата цел е до есен да обезбедиме доволен прогрес во клучните реформски области, со што ќе дадеме доволно аргументи на Европската комисија да презентира нов извештај пред земјите-членки, со обновена препорака за почнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ - рекол Заев.Премиерот на средбата истакнал дека новата влада се залага за добрососедски односи и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев беше во прва официјална посета на Брисел, каде што се сретна со Високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск. На заедничката прес-конференција со Заев, Хан кажа дека е охрабрен од позитивните планови што му биле презентирани и дека Европската Унија останува посветена да помогне во спроведувањето на реформите. Еврокомесарот го спомена и доаѓањето Рајнхард Прибе и на експертскиот тим во Македонија, кој треба да ѝ помогне на земјата во спроведување на забелешките од извештајот на Прибе и на реформите. „Мислам дека ЕУ ја научи лекцијата и се надевам дека ќе најдеме решение барем за да почнеме со преговори. Одговорноста лежи кај одговорните луѓе во земјата. Но, се разбира, ако политичката рамка или политичката клима не беше погодна за отворање на преговорите, ова сигурно не помогна за стабилизирање на земјата и за да ја задржиме на патот на кој ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференцијата со премиерот Зоран Заев во Брисел побара национален консензус околу евроинтеграцијата што ќе ги надмине политичките и етнички линии и наредни реформски чекори кои ќе ја придвижат земјата напред. Тој нагласи дека политичката криза кај нас траеше предолго, дека сега земјата е пред нов почеток, но нема време за задоволство бидејќи има премногу работа што треба да се заврши. Веќе за 26 јуни тој најави посета на Македонија и ја повтори најавата дека во земјата ќе дојде и Рајнхард Прибе со својот тим за да се посвети, како што рече, на прашањето околу системските слабости во владеењето на правото. Според него, предизвиците за земјата се големи, но и можностите, при што беше охрабрен од чекорите што ги презема новата влада за подобрување на односите со соседите. Премиерот Заев нагласи дека повеќе од кога и да е на Македонија ѝ треба поддршка од ЕУ бидејќи приоритетна цел на новата влада е брзо започнување на преговорите за членство.Тој се заблагодари за сигналите што ...
| | веќе видена | слични

Преговарачкиот тим на ЕУ е подготвен за разговорите за излез на Велика Британија и се надева дека ќе се реализира договорената временска рамка за преговорите, кои треба да почнат на 19 јуни, изјави денеска европскиот комесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. - На Британија е да формира Влада и се надеваме дека тоа ќе се случи наскоро. Резултатите најверојатно нема да ги поедностават работите, но од наша страна, подготовките се направени. Господинот Мишел Барније е подготвен со својот тим, рече Хан на прес-конференцијата. Според неговите зборови, ЕУ е многу заинтересирана за добар исход и сака да се придржува на предвидената временска рамка за разговори.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 657 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 451 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 480 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хан: Сега е момент да се решава името и да се направи компромис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: