Ердоган прогласи победа на референдумот


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи победа на референдумот, на кој се гласаше дали шефот на државата треба да добие поголеми овластувања. Ердоган при прославувањето на победата рече дека околу милион и 300 илјади гласови биле во негова полза и соопшти дека ќе дискутира за враќање на смртната казна. По преброени 95,5 отсто од гласачките ливчиња на референдумот во Турција, 51,62 отсто избирачи гласале „да“ на денешниот референдум во Турција, јавија турските медиуми. Против се 48,38 отсто од гласачите. Во Истанбул, 51,05 отсто од гласачите не сакаат уставни измени. Во главниот град Анкара „не“ гласале 50,56 отсто од избирачите. Излезноста на изборите била околу 86 отсто. Турскиот вицепремиер Вејси Кајнак изјави дека „таборот да“ не добил толку многу гласови на денешниот референдум колку што очекувале. Во изјава дадена во Истанбул, каде мнозинство се противници на уставните измени, тој рече дека сепак на национално ниво води опцијата за промени на Уставот. Заменикот претседавач на главната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг упати денеска критика до најголемата опозициска Републиканска народна партија (РНП) поради оспорување на исходот од референдумот за уставни промени и ги оспори правосудните чекори, кои ги користи таа партија за да ги докаже своите тврдења.РНП вчера поднесе барање до Државниот совет да ја поништи одлуката на Врховната изборна комисија да ги признае гласачките ливчиња без печат на референдумот, кој доведе до проширување на овластувањата на претседателот.Таа партија најави дека ќе ги употреби сите правни средства за да го оспори исходот од гласањето, а тоа го соопшти откако главниот изборен одбор ја отфрли опозициската петиција за поништување на референдумот.Во серија пораки на Твитер Боздаг тврди дека сите одлуки за изборните прашања, вклучувајќи ги и жалбите и обвиненијата за измама се во надлежност на Изборната комисија.- Барањата против одлуките на Изборната комисија не можат се изведат пред ниту еден суд или орган, вклучувајќи ги и Државниот совет и Уставниот суд - ...
| | веќе видена | слични

Негодувањата и протестите на опозицијата, како и негативните оценки од ОБСЕ и лошите реакции во светот, не го спречија турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да го прогласи за успешен минатонеделниот референдум, со кој турските гласачи со тесно мнозинство ги поддржаа уставни промени со кои на претседателот му се даваат далеку поголеми овластувања од сегашните – да именува влада, министри, судии и да може да го распушта парламентот. Ердоган своето задоволство го изрази спортски – дека победа и со еден гол разлика е победа, и ги отфрли сите критики за неправилности на референдумот и за загрозување на демократските традиции на својата земја. Новиот „султан“ на Турција, како што го нарекуваат, е роден во Истанбул, во фамилија доселена од провинцијата Риза, во семејство на офицер на поморската гранична служба. Во младоста изјавувал дека неговата фамилија има грузиско потекло, доселена од Батуми, но потоа го негирал тоа. Подоцна, како моќен политичар, во родното село на своите родители направил грандиозна џамија. ...
| | веќе видена | слични

Развојот на ситуацијата во Турција по референдумот на Балканот се следи многу внимателно. Силниците во регионот си наоѓаат потврда за својата стратегија. Најмногу пофалби на сметка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по референдумот во Турција стигнаа од Сараево. Членот на претседателството на БиХ и шеф на најсилната партија на босанско-херцеговските муслимани, Бакир Изетбеговиќ, изјави дека претстојните уставни промени ќе ја стабилизираат состојбата во Турција. Како што тоа обично го прават бошњачките политичари, Изетбеговиќ го спомена геополитичкото значење на Турција, со укажување дека резултатите од референдумот ќе ја направат земјата „уште помоќна регионална сила“. Воодушевеноста на бошњачките политичари од Ердоган е одамна позната. Сликите од пријателските средби на двајцата политичари редовно се вртат на босанските медиуми, сеедно дали поводот бил од приватна природа, како на пример свадба на децата на Ердоган, или пак станува збор за официјална средба. Ердоган и неговиот „брат Бакир“ си се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган со текот на годините се тргна настрана од Европската унија. Ердоган, најзначајниот лидер на Турција по Ататурк, исцрта свој сопствен курс со вредности сосема различни од оние на УнијатаДПА – ХамбургВо октомври 2004, тогашниот германски канцелар Герхард Шредер во Берлин ги призна заслугите на еден важен гостин кој токму тогаш беше прогласен за „Европеец на годината“: Реџеп Тајип Ердоган.– Вашиот ангажман за поголема слобода, поголема заштита на човековите права и помалу мешање на државата, за вас не е отстапка кон Европа, туку производ на вашите политички убедувања, му рече Шредер на Ердоган, тогашниот премиер на Турција.Ниту еден политички лидер во ЕУ веројатно нема денес да ги повтори овие зборови.Шеесет и тригодишниот Ердоган остави свој печат на турската република како никој друг политичар по нејзиниот основач Мустафа Кемал Ататурк. Во својата долга политичка кариера тој од секоја криза излегуваше посилен.Почетокот на животот не му бил наклонет. Како син во ...
| | веќе видена | слични

Првата дама на Турција, наводно, попладне пие бел чај, кој чини 2.000 долари за килограм, и тоа од златна шолја, а ѕидовите на нејзините соби ги прекриваат свилени тапети, кои чинат повеќе од 2.500 евра по ролна Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изминатава недела е личност за која зборуваат сите медиуми, откако победи на референдумот во земјата и освои апсолутна власт. Ниту неговата сопруга не предизвикува ништо помалку внимание на медиумите, особено поради нејзините ставови, начин на живот и шокантни изјави. Која е Емине Ердоган, контроверзната прва дама на Турција, чиишто животни навики се далеку од имиџот на скромна женичка, каква што се претставува во турските медиуми. Таа е во брак со Ердоган веќе 39 години и со него има четири деца, а живее во раскошна палата во Анкара, која има повеќе од 100 соби и четири пати е поголема од палатата на Луј Четиринаесетти. Првата дама на Турција наводно попладне пие бел чај, кој чини 2.000 долари за килограм, и тоа од златна шолја, а ѕидовите на нејзините ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од референдумот покажаа дека поддршката на Ердоган се намалува во поголемите градови. Во најголемиот турски град Истанбул, чии граѓани во 90-тите го изгласаа Ердоган за градоначалник, мнозинството гласаа „не”. Истото се случи и во Анкара и Измир Недељник - Белград „Кажи ни да убиеме, ќе убиеме. Кажи ни да умреме, ќе умреме. Ердоган, Ердоган!” Вака скандираа поддржувачите на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по прогласената победа на референдумот. Скандидарњата громогласно се слушаа во неделата навечер на улиците на Анкара во моментот кога речиси половина земја жалеше поради сега веќе очигледниот целосен крах на демократијата. Со тесната победа на идеите на Ердоган на референдумот одржан во неделата во Турција, покрената е целосна трансформација на турската политика и премин од парламентарен во претседателски систем. Судејќи според прелиминарните резултати, официјалните ќе ги знаеме следната недела, за промена на системот гласале 51,4 отсто граѓани на Турција. Поради овој тесен резултат, ...
| | веќе видена | слични

Реџеп Таип Ердоган на референдумот успеа да го протурка својот проект за преминување на Турција на претседателски систем со што ја формализира својата апсолутна власт, но со тесната победа опасно ја подели веќе трауматизираната земја воведувајќи ја во период на неизвесност. Осведочениот апсолутист во изминативе три години, откога е претседател, уверуваше дека овластувањата на претседателот треба значително да се прошират бидејќи, како што тврдеше, искуствата со 48-те претходни влади, вклучувајќи ги и неговите, покажале оти тие „не се израз на силата на демократијата туку на нејзината нестабилност“. Ердоган удри врз клучните вредности на републиката што во 1923 година ја основал Мустафа Кемал Ататурк. Кемал-паша ги постави темелите не само на либералната и секуларната Република, која ги прифати западните вредности, туку и ја ослободи Турција од бремето на ориенталните деспотии. Имаше подоцна генералски удари и воени владеења, но имаше и вистински избори и силни парламенти. Постоеја и влијателни слободни ...
| | веќе видена | слични

ОЖ Сарај, резиденцијата на Реџеп Таип Ердоган, е комплекс со околу 1.100 соби на ридот над Анкара. Тој не е брилијантен или без вкус, какви биле некои од архитектонските чудовишта на Садам Хусеин, но претседателот на Турција се гледа себеси не само како уште еден кој носел “Калашников”, диктатор, туку како наследник на наследството на османлиските султани. Некои колеги и јас го добивме правото да направиме обиколка на АК Сарај, Белата палата, наскоро по обидот за преврат минатото лето, кога Ердоган беше претставен како бранител на демократијата против измама на вероломно духовникот во егзил Фетхуллах Гулен и фракција воени ренегати. Но Белата палата дефинитивно изгледаа дом кој повеќе му прилега на еден владетел, а не на бранител на луѓето и референдумот во Турција, а веќе се потврди дека Ердоган е на оваа позиција. И во исто време секоја ефикасна меѓународна поддршка за обидите да биде соборен во моментов е релативно безначајна откако Доналд Трамп му се јави од Белата куќа, за да ја честита победата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ. – Ќе се состанам со американскиот претседател на 16-17 мај, наведе Ердоган. Во синоќешното интервју за телевизијата Ал Џезира турскиот претседател објасни дека на средбата со неговиот американски колега ќе разговара на повеќе теми, вклучувајќи ја ситацијата во Сирија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 180 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган прогласи победа на референдумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: