УН ДИЕТА – Слабеење од 18 до 25 килограми за 90 дена


Строгото спроведување на оваа диета ќе ви овозможи да ги намалите килограмите и да го промените метаболизмот, па изгубените килограми не се враќаат. Диетата трае 90 дена. Ако е потребно да ослабете помалку килограми, прекинете ја диетата по првиот месец, но имајте во предвид дека со скратување на диетата НЕ доаѓа до промена на метаболизмот. ДЕН 1: ПРОТЕИНИ ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје. РУЧЕК: Месо, варено или печено (250гр.) или 3 варени јајца, едно парче леб, салата во неограничени количини. Супа без тестенини. Овој ден може да се јаде сирење или млеко, но во тој случај на месото, односно на јајцата треба да им се преполови количината. ВЕЧЕРА: Истото од ручекот, но без супата и лебот. Задолжително е доколку за ручек сте јаделе месо и вечерата да ви биде месо. ДЕН 2: СКРОБ ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје. РУЧЕК: Грав, грашок, леќа, ориз или компир. ...
| | веќе видена | слични

Приготвена и испечена во нашата кујна! Речиси сите ги обожаваат тортите со јаболка, ореви и цимет, па рековме и ние да приготвиме таков рецепт. Пробајте ја оваа посна торта со јаболка и ореви, за која би рекле дека е слатко задоволство кое се приготвува многу лесно и едноставно. Посните торти знаат да им направат проблем на понеискусните домаќинки, па затоа ние сме тука да понудиме добар рецепт со детално објаснети чекори за подготовка. Следете ги и нема да погрешите! Состојки: 1 кг јаболка 4 филџани шеќер 1 лажица сода бикрабона 1 лажица екстракт од ванила или 1 ќесичка ванилин шеќер цимет по вкус 2 филџани масло 2 филџани вода 8 филџани брашно 100 грама сечкани ореви. Подготовка: Јаболката измијте ги и излупете ги. Потоа изрендајте ги на крупната страна на рендето и ставете ги во длабок сад. Во садот додајте го шеќерот и добро измешајте. Додајте ги и сода бикарбоната, ванилата и поросете цимет по желба. Оставете ги јаболката да стојат за време од 1 часа. Потоа во садот додајте ги маслото и водата. ...
| | веќе видена | слични

Оваа година интернетот „полуде“ по најновиот хит во бојадисување јајца – со помош на пена за бричење! Новата техника пружа можност за добивање обоени јајца во сите нијанси, а во рекорден рок! Ако ве загрижуваат хемикалиите од пената за бричење, за истиот трик можете да употребите шлаг или слатка павлака. Се што ви е потребно е пена за бричење или шлаг/слатка павлака, разнобојни бои за колачи и јајца со бела лушпа. Во чинија ставете разматен шлаг, слатка павлака или пена, па додајте неколку капки од омилената боја. Лесно измешајте со лажичка, за да добиете преубави, разлеани шари. Ставете го јајцето во боите и на него ќе се пресликаат шарите. Потоа извадете го јајцето и ставете го на салфета најмалку 30 минтуи, убаво да се исуши. Кога јајцето ќе биде суво, внимателно со хартиена салфета тргнете го остатокот од пената или шлагот, но без триење. Резулататот ќе ве воодушеви! Погледнете го деталното упатство: Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со ...
| | веќе видена | слични

Вкусно мезе кое е традиционално јадење во земјите од блискиот Исток. Потребни состојки: 1 поголем црн патлиџан 4 чешниња лук 2 лажици тахини 2 лажици ситно исецкан магданос (или вам омилениот зачин) сок од половина лимон 2 лажици маслиново масло сол и бибер по вкус Начин на подготовка: Прв чекор во подготвоката е да го исечете патлиџанот на тркалца, па посолете го за да му излезе водата. Избришете го со хартиени бришачи, намастете една тава, наредете го и одгоре пак намачкајте го со масло, па ставете го да се печете во рерна на 200 степени десетина минути. Потоа свртете ги тркалцата од другата страна и во истата тава додајте го излупениот лук и печете уште 10-15 минути додека не се зацрвени. Оставете ги патлиџанот и лукот да се изладат малку. Во блендер ставете ги магданосот и лукот и измелете ги ситно. Додајте го црниот патлиџан, па сомелете, и на крај додајте ги тахнито, солта, биберот, маслиновото масло, сокот од лимон и мешајте додека не се добие мазна смеса. Макалото оставете го да се излади во ...
| | веќе видена | слични

ДИЕТА ЗА 15 ДЕНА Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, круша, праска, диња, лубеница, не смее банана и грозје) двопек, шоља кафе или чај без шеќер. 1. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 2 домати или 2 дл. варени домати 2 варени јајца 1/2 главица зелена салата или краставица 2 двопек 2. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 125 гр.варено телешко месо 1 домат 1 портокал 1 двопек 1 шоља чај или кафе без шеќер loading...
| | веќе видена | слични

Кој не сака да јаде бурек? Сите сакаме! Добро, освен оние кои се на диета или водат здрав живот. Но, бидејќи во последно време постојано пишуваме некои посни рецепти, време е да ви предложиме да направите нешто масно, а помасно од домашен бурек.. не постои. 500гр тенки кори (од тие за пити) 250-300гр мелено месо масло сол и црн бибер 250мл млака вода 50мл масло Начин на подготовка: Во поголема тава на малку масло, испржете го ситно исечканиот кромид. Кога малку ќе омекне, додадете му го месото и мешајте 15-на минути. Додадете му сол и црн бибер. Во лонче со топла вода додадете масло и сол и мешајте. Садот за печење намачкајте го со масло и ставете на дното 3-4 кори, чии краеви ќе излегуваат надвор (види фото), а секоја кора попрскувајте ја со водата и маслото. Останатите кори исечкајте ги на помали, делови. Ставете еден ред исечкани кори, попрскајте ги со водата, а потоа ставете месо. Така редете го садот се додека не се истроши целото месо, а за на крај оставете 2-3 лажици вода. Може ...
| | веќе видена | слични

Овој десерт може да замени доручек, бидејќи не е многу сладок, а е исклучително хранлив! 250 гр брашно 170 гр маргарин 1 ванилин шеќер 6 лажици вода 1 кг јаболка 1 лимон 4 лажици шеќер 3 лажици густин 100 гр суво грозје 1/2 лажичка цимет 2 лажици мармалад од кајсии Во длабок сад ставете брашно и маргарин. Изгмечете го маргатинот со вилушка, додајте вода и со раце замесете тесто. Поделете го тестото на два еднакви дела. Првиот дел ставете го во калап и со рака притиснете да го прекриете дното на калапот. Избоцкајте го тесотото. Јаболката излупете ги, исечете ги на коцки и ставете ги во длабок сад. Прелијте со сок од лимон. Додајте суво грозје, шеќер, ванилин шеќер, цимет и густин. Овој фил нанесете го на тестото во калапот. Од останатото тесто развлечете кора и ставете ја на филот. Печете 30 минути на 170 степени. Питата премачкајте ја со мармалад, исечете ја на парчиња и по желба посипете ја со шеќер во прав. Уживајте! Повеќе на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: ...
| | веќе видена | слични

Крајно време е да кажете НЕ на брзата храна, а да почнете да водите сметка за доручекот. Избегнувајте путер кифли, масни пити, хамбургери… Ако ви дозволува природата на работата, понесете од дома здрав оброк. Понесете еден портокал и едно јаболко, а може и интегрална кифла. Одвојте малку време и направете си свежа салата, која ќе ве освежи и расони. Од дома, исто така, можете да подготвите и палачинки од житарици и да ги понесете на работа во пластична кутија. Палачинките направете ги така што ќе сомелите снегулки од житарици во млин за кафе, ќе додадете малку млеко и јајца и ќе ги испржите како палачинки. Можете да ги јадете без прелив, тенко намачкани со лесно сирење или во комбинација со свежо овошје. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт за 2 брзи соса за чипс ...
| | веќе видена | слични

Пита која лесно се подготвува а кога ќе ја пробате ќе ве асоцира на превкусен бурек со месо. Потребни состојки: 400 грама мелено месо 1 главица кромид 4 јајца 150 мл јогурт 100 мл павлака за готвење 200 грама брашно 1 прашок за пециво сол, бибер, зачин масло, малку путер или маргарин Начин на подготовка: На малку масло пропржете го ситни исецканиот кромид, па додајте го меленото месо и нека се динста 10 минути. Зачинете го по вкус, и тргнете го од оган да се излади. Одвојте ги белките од жолчките. Белките изматете ги со малку сол. Посебно изматете ги жолчките, па додајте ги јогуртот и павлаката за готвење, а на крај и меленото месо. Во оваа смеса додајте го брашното измешано со прашокот за пециво, а потоа половина од снегот од белките, па внимателно измешајте го. На крај додадете ја и втората половина од белките и убаво измешајте. Добиената смеса ставете ја во тава намачкана со малку путер или маргарин и посипана со брашно. Печете во рерна загреана на 200 степени околу 30 минути. Печената пита исечете ја на ...
| | веќе видена | слични

Двопек диетата се спроведува со консумирање на голема количина на течности. По петиот ден правите пауза два дена, а во меѓувреме не претерувате со јадење. Пo двата дена пауза повторно започнувате со диетата и така се додека не ја остварите посакуваната тежина. 1 ДЕН: ПОЈАДОК: 1 двопек, шолја кафе, јаболко РУЧЕК: 2 двопека, 2 чаши јогурт, 2 тврдоварени јајца, 1 домат ВЕЧЕРА: 1 двопек, 1 јогурт, 1 варено јајце, 1домат 2 ДЕН: ПОЈАДОК: исто како и предходниот ден РУЧЕК: 1двопек, 1јогурт, 1 варено јајце, 1домат ВЕЧЕРА: исто како и ручек 3 ДЕН: ПОЈАДОК: истокако и претходните денови РУЧЕК: 1двопек, 250 гр. младо кравјо сирење, зелка салата, 1 кисела краставица и 1 домат ВЕЧЕРА: 1 двопек, 125 гр шунка, 1 домат 4 ДЕН: ПОЈАДОК: исто како и претходните денови РУЧЕК: 1 двопек, 3 парчиња телешко месо барено со зеленчук, 1 домат ВЕЧЕРА: 1двопек, 1јајце, 1јогурт 5 ДЕН: ПОЈАДОК: исто како и претходните денови РУЧЕК: бело пилешко месо со многу зеленчук (подготвено без масти) ВЕЧЕРА: исто како и ручекот
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски утре се враќаат во судница да го застапуваат предметот Монструм. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески веќе започнал со ...
сите 543 | | | веќе видена

Преговори во живо на телевизија 24 – новиот закон за јавно обвинителство на масата на отворено. Ќе има ли правда или ќе се вкорени неправдата – кој ги брани ...
сите 364 | | | веќе видена

Македонија ја совлада Словенија со 3-1 и си ја отвори вратата за пласман во осминафиналето на Европското првенство. Оваа победа против домаќинот во „Стожице“ ...
сите 324 | | | веќе видена

Октомври на некои знаци ќе им биде обележан со промени и нови настани. Овие три хороскопски знаци може да очекуваат подобрување во одредени сфери од животот. ...
сите 163 | | | веќе видена

28-годишниот Његош Радосавлјевиќ, припадник на Пожарникарно-спасувачката екипа настрадал кога паднал од чамец, затоа што неговиот другар Слободан К. нагло го ...
сите 62 | | | веќе видена

По само еден ден откако одбраната побара да се укине притворот за Катица Јанева гарантирајќи со нејзиниот имот, денеска стана јасно дека ОЈО бара да се ...
сите 146 | | | веќе видена

Притворена обвинителка за рекет издава наредби, а премиер се слуша со нејзината адвокатка која тврди дека таа не е психофизички здрава. Вака “блеска” ...
сите 196 | | | веќе видена

Саудиска Арабија обнови 50 проценти од производството на нафта кое беше намалено со нападот на рафинеријата, изјави министерот за енергетика, принцот Абдулазиз ...
сите 235 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи е жена со свој изграден стил. Со секое свое појавување таа изгледа елегантно, а тоа го докажа уште еднаш. Денеска ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УН ДИЕТА – Слабеење од 18 до 25 килограми за 90 дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: