Мегафон

Музичкиот состав „Фидбек Бенд“ неодамна го промовираше својот најнов видеозапис за третата по ред студиска песна насловена како „Влези во мојот живот“, а деновиве активно подготвуваат нов материјал. Во новиот материјал има преработка на македонски народни песни, но и регионални хитови. Целиот материјал се снима во живо. Музичкиот состав „Фидбек бенд“ е составен од 5 музичари во комплетен вокално-инструментален состав и тоа: Јане Славов (вокал), Игор Гудески (тапани), Томислав Димовски (соло гитара), Бобан Клењоски (клавијатура и вокал) и Стефан Петрушев (бас гитара).
сите 12 | | | веќе видена

Талентираниот музичар од Берово, Иван Мамучевски е ново и надежно име со желба да се пробие на македонската музичка сцена, а за да го докаже тоа, деновиве ја претстави и својата прва преработка. Станува збор за баладата „Живим да те волим“ од популарниот српски пејач Саша Ковачевиќ, за која Иван ги здружи силите со колегата Ангел Таковски. Покрај Таковски, кој свири на пијано, на гитара го придружува Ејуп Оџов, а сето тоа снимено во студиото „Ѕене“ го екранизираше Јована Јовановска, пишува РадиоМК. Во изјава за музичкиот портал РадиоМК, Иван вели дека наскоро планира да објави и уште една преработка, најверојатно повторно хит од Саша Ковачевиќ, кој е и негов омилен пејач и идол. Во продолжение, „Живим да те волим“ во изведба на беровчанецот Иван Мамучевски.
| | веќе видена

Младата талентирана пејачка Тамара Ангеловска која пред само неколку дена додаде уште две нови награди во својата колекција, а ги освои на меѓународни фестивали, активно работи на својата музичка кариера и наскоро ќе промовира две нови песни. Имено, зад новата песна на македонски јазик стои веќе проверениот тим на Тамара, музиката и аранжманот се на хитмејкерот Иле Спасев, додека текстот го напиша Даниела Хаџи-Тоневска, а англиската песна е комплетно музичко дело на реномираната продукција High Records. Видеоспотовите за двете песни ќе бидат во режија на Џулиани и неговата продукција Џубокс Видео, а Ангеловска ќе се појави во креации на Златко Јовановски. Како потсетување, Тамара Ангеловска студира на отсек флејта во средното музичко училиште „Илија Николовски – ЛУЈ“ и годинава ќе матурира, а своето високо образование ќе го продолжи на еден од најпрестижните факултети за музика во Букурешт, Романија.
сите 20 | | | веќе видена

Со брзина на светлината се прошири информацијата дека менаџментот на ТВ 21 одлучил да ја укине најгледаната македонска емисија „Урбан таг“ која ја емитува на својата фреквенција во живо секој работен ден и сабота со почеток во 13:30 часот откако авторот ги известил дека ја прекинува соработката. На водителското столче во денешната емисија не се појави авторот и водител Кристијан Ландов, туку неговата колешка Кристина, со што се потврдија шпекулациите дека авторот и челниците на телевизијата се раздвојуваат. Еве го неговиот став:
сите 2 | | | веќе видена

Музичкиот состав „Фидбек бенд“ го промовира својот најнов видеозапис за третата по ред студиска песна која го носи насловот „Влези во мојот живот“, а зад неа се потпишуваат Огнен Неделковски (текст) и Милан Стефановски (музика и аранжман). Песната „Влези во мојот живот“ е снимена во студиото на „Кларион Продукција“, додека за видеозаписот беше задолжена екипата на „Арт Студио“. Музичкиот состав „Фидбек бенд“ е составен од 5 музичари во комплетен вокално-инструментален состав и тоа: Јане Славов (вокал), Игор Гудески (тапани), Томислав Димовски (соло гитара), Бобан Клењоски (клавијатура и вокал) и Стефан Петрушев (бас гитара). Бендот постои од 2009-та година, а за сите овие години можат да се пофалат со настапи на голем број свадбени прослави, матурски вечери, настапи во најпознатите дискотеки од сите градови во Република Македонија
сите 9 | | | веќе видена

Единствениот виртуелен мобилен оператор кој функционира во земјава, Лајка мобајл ги преполови цените и понуди нови пакети. Она што е важно да се истакне е дека Лајка мобајл нуди само припејд пакети, односно сите тарифи се без обврзувачки договор и можат да се прекинат во било кое време. Овие две нови тарифи се особено интересни за сите оние кои сакаат да уживаат во долги и релаксирани разговори со своите пријатели, да испраќаат смс пораки и да бидат постојано онлајн, без притоа да се грижат за сметката. Телефонски број со префикс 079 можете да купите во најголем дел од киосците и маркетите низ Македонија по цена од само 100 денари, со вклучен 100 денари кредит. Повеќе информации побарајте на www.lycamobile.mk .
сите 2 | | | веќе видена

Се враќаат автохтоните видови поради подобрувањето на квалитетот на водите благодарение на финансиската поддршка на Швајцарија Еколошката состојба Преспанското Езеро – особено стар екосистем и жариште на биолошка разновидност на Балканскиот полуостров – се обновува како резултат на петнаесет годишните напори за контрола на загадувањето, намалување на користењето на пестицидите и соодветен третман на отпадните води, објави Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). „Преспанското Езеро е успешна приказна во обновувањето на комплексните водни екосистеми. Вредните искуства стекнати тука може да се пресликаат и во други загрозени слатководни екосистеми во Европа и во светот“, изјави Хелен Кларк, Администратор на УНДП. Уште од 2002 година, УНДП работи во партнерство со Швајцарската агенција за развој и соработка, Глобалниот фонд за животна средина и националните и локалните партнери во обновувањето на еколошкиот статус на овој ранлив екосистем. Интензивните обуки за одржливи методи на контрола на штетниците ...
сите 12 | | | веќе видена

Во Македонија се развива нова урбана приказна во оптичкото поле. Секој се грижи за својот вид без оглед дали станува збор за заштита од сончевите зраци или за оптика на видот. Dioptra Optics се најдобрите оптики во Македонија каде што се нуди голем избор на очила од реномирани светски брендови. Во престојните денови се отвора и Dioptra Couture којшто ќе придонесе за развој на сосема нова димензија во оптичкото поле во Македонија, односно ќе се овозможи достапност на светски брендови на очила коишто ќе предизвикат модно збогатување на нашето секојдневие. Dioptra Couture е шести салон од семејството на Dioptra (Optics, Outlet). Од сабота (25.03), за прв пат во Македонија, луксузни брендови од светскиот пазар ќе бидат достапни и овде. Во сабота (25.03), со почеток од 12:00 – 17:00 часот, се отвора нов салон на Dioptra Optics, Dioptra Couture, на плоштад Македонија, во склоп на хотелот Marriott. Настанот ќе биде исполнет со архитектонско уживање, палета на премиум, уникатни брендови кои се за прв пат во ...
сите 6 | | | веќе видена

Осма година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција Часот на планетата Земја, кога во 20:30 часот по локално време, во период од еден час во мрак ќе потонат над 178 земји и 7000 града ширум светот. Како што акцијата ќе патува низ часовните зони, милиони луѓе ширум светот преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час ќе испратат порака за спас на планетата Земја, заеднички да ги промениме климатските промени! Поради актуелната сеопфатна ситуација во државата, која за жал има влијание и врз граѓанскиот сектор, оваа година решивме да го намалиме интензитетот на акцијата и да организираме само исклучување на осветлувањето на одредени локации во Скопје и Охрид, а останатите активности кои ги планиравме ќе бидат распределени во текот на годината. Во централното градско подрачје, со поддршка од Град Скопје, во мрак ќе потонат Плоштад Македонија со спомениците, Порта Македонија, Камениот мост, Скопската тврдина, Македонскиот народен театар, ...
сите 65 | | | веќе видена

Пејачот Боби Павловски ја претстави својата нова песна заедно со видеозапис насловена како „Само една ноќ“, а зад неа како автори на музиката и текстот се потпишуваат братско-сестринскиот тандем Лазар и Магдалена Цветковски. – Сметам дека ова е најдоброто од мене досега. Лазар и Магдалена се тим кој што си ја знае работата. Доказ за тоа се нивните многубројни хитови кои ги имаат создадено за моите колеги. Нашата соработка нема да запре тука, напротив со Лазе се договоривме да направиме уште една песна, но за разлика од оваа балада, таа би била со побрз ритам, односно една убава и летна песна – вели Боби. За песната тој сними и видеоспот под режисерската палка на „Арт-продукција“. Во него покрај Боби во малку поексплицитно издание се појавува манекенката Викторија Луческа и моделот Стефан Лазаров . Погледнете го спотот:
сите 16 | | | веќе видена

На годинешниот Саем на мебел Jumis Luxury доби признание за најдобар експонат, кујна, во категоријата производители. Оваа компанија веќе 25 години ги креира и дизајнира едни од најуникатните парчиња на мебел. И покрај пласирањето на мебел во голем број на странски држави и зголемената продажба во Македонија тие најмногу се фокусираат на производство на високо квалитетни парчиња на мебел. Најдобрата кујна беше стручно оценета од комисија која составена од претставници од Архитектонски факултет, Факултетот за дизајн и технологија на мебел, Асоцијација на архитекти, Кластерот на дрвна индустрија и од Министерство за економија на Македонија. Ова оценување традиционално се организира на Саем на мебел и беа доделени признанија на најдобрите учесници на саемот, во две категории: производители и трговци. Честите посети и учеството на саемите на мебел во Македонија, регионот и Европа, им дозволуваат на Јумис да создадат сопствена визија како треба да изгледаат нивните креации. Интересот е се поголем затоа што тоа што ...
сите 10 | | | веќе видена

Нешто несекојдневно го привлече вниманието на Скопјани минатиов викенд. Во недела наутро пред Скопје Сити Мол се појави џиновска Nike Air Max кутија, која согласно информациите до кои дојдовме, треба да најави големо изненадување кое ќе се открие ексклузивно на 26ти март – Денот на Nike Air Max. Air Max Day се одбележува секоја година на глобално ниво заедно со сите спортски ентузијасти и љубителите на еден од најпрепознатливите светски брендови, Nike, како и на легендарната линија на спортски обувки, Air Max. Оваа година Air Max прославува јубилеј од 30 години, одбележувајќи ја триесетгодишната историја од промовирање на урбаната култура насекаде низ светот со линија на патики, која отсекогаш била препознатлива за Nike. Оваа година се прославуваат јубилејни 30 години и од првото откривање на култните Air Tailwind. Револуцијата на Air Max започна во 1987 година кога патиките од специјализирани тркачки патики станаа незаменлива опрема за кошарка, тренинг и тенис, брзо прераснувајќи во уникатен симбол на ...
сите 12 | | | веќе видена

Фолк пејачот Далибор Ѓошиќ го промовираше вториот сингл и спотот за истиот од проектот „Ајде сонце зајде“, проект во кој се обработуваат стари македонски народни песни. Станува збор за песната „Стамена“, а на целиот овој проектот работат докажани и признаени музички имиња од Македонија, како Сашо Ливрински, еден од најпознатите македонски композитори, кој се јавува како обработувач на песните, кои ќе се најдат на овој албум. Пред нешто повеќе од месец и половина, со големата промоција на „Ајде сонце зајде“, првата песна и спот од овој албум, Далибор само најави плодна година, во која дел по дел, ќе биде промовиран целиот албум. Токму на оваа промоција беше во живо отсвирена песната „Стамена“, а делови од тој настап се искористени во новиот спот.
сите 18 | | | веќе видена

Строгото спроведување на оваа диета ќе ви овозможи да ги намалите килограмите и да го промените метаболизмот, па изгубените килограми не се враќаат. Диетата трае 90 дена. Ако е потребно да ослабете помалку килограми, прекинете ја диетата по првиот месец, но имајте во предвид дека со скратување на диетата НЕ доаѓа до промена на метаболизмот. ДЕН 1: ПРОТЕИНИ ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје. РУЧЕК: Месо, варено или печено (250гр.) или 3 варени јајца, едно парче леб, салата во неограничени количини. Супа без тестенини. Овој ден може да се јаде сирење или млеко, но во тој случај на месото, односно на јајцата треба да им се преполови количината. ВЕЧЕРА: Истото од ручекот, но без супата и лебот. Задолжително е доколку за ручек сте јаделе месо и вечерата да ви биде месо. ДЕН 2: СКРОБ ПОЈАДОК: За појадок во сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје. РУЧЕК: Грав, грашок, леќа, ориз или компир. ...
сите 15 | | | веќе видена

Најпосетуваниот саем во Македонија започна! По тој повод Стопанска банка АД – Скопје заедно со своите трговци партнери на посетителите им овозможи брзо, лесно и едноставно да го купат тоа што го посакуваат. Повелете на Саем за мебел 2017 од 21.03 до 26.03.2017 во Хала 1 и консултирајте се со нашите претставници за купување на РАТИ БЕЗ КАМАТА со Visa и MasterCard кредитните картички или купување на кредит со најбрзиот потрошувачки кредит достапен за 30 мин. од аплицирање до исплата. На нашиот штанд, поднесете апликација за кредит или кредитна картичка или добијте пример пресметка па аплицирајте online од вашиот дом. Како и да изберете Стопанска банка нуди финансиско решение кое најдобро се вклопува во вашиот семеен буџет. Во продолжение е листа на трговци со кои Банката по повод саемот за мебел договори поповолни услови за клиентите кои сакаат да купуваат со картичка на рати од 6 до 36 без камата : СТУДИО МОДЕРНА – ТОП ШОП ТЕХНОКОП СИМПО ЈУГОЕКСПОРТ СТИЛ ЈАКОМО ТЕХНОЦЕНТАР ВАРДАР МЕБЕЛ ФОРМА ИДЕАЛЕ – ...
сите 18 | | | веќе видена

Виз Ер Скопскиот маратон како и секоја година, ги поттикнува сите на заеднички начин да ги исполнат своите цели и заедно да го поминат денот на што е можно позабавен начин. Остануваат уште 10 дена до крајниот рок, 31-ви март, датум после кој цените се зголемуваат и рок до кога може да ја искористите можноста вашето име да биде испишано на вашиот стартен број. Виз Ер Скопскиот маратон претставува едно од најголемите натпреварувања кое се организира во Македонија. Виз Ер Скопскиот маратон ги урнува темелите на конвенционалното и прераснува во настан од глобален размер исполнет со конкуренција и забава. Голем дел од учесниците кои се натпреваруваа во претходните маратони се изјаснуваат дека денот кога се одржува маратонот никогаш нема да го заборават. Насловниот спонзор Виз Ер и годинава на секој учесник ќе му додели вредносен ваучер од 20 евра за купување на авионски билети преку нивната официјална страна. Овие ваучери после успешна регистрација се праќаат на мејл адреса, која учесникот ја остава при процесот ...
сите 3 | | | веќе видена

Со пристигнување на пролетта, на 8 – 9 април во Македонска опера и балет пристигнува и новото 14-то издание на детскиот фестивал „Поточиња“. Најмалите љубители на музиката ќе можат да проследат 15 нови песнички и да уживаат во неповторливата детска забава за која ќе се погрижат солистите и хорот на детскиот фестивал „Поточиња“, како и маскотата „Поки“ во улога на водител. Организаторот Пап Продукција информира дека на репертоарот се 6 претстави со почеток од 11:00, 13:00 и 19:00 часот. Билетите по цена од 200 денари се во продажба на билетарата на МОБ, Југотон, касата на Универзална сала и продажната мрежа МК Тикетс.
сите 10 | | | веќе видена

Март во урбан и поп-културен стил е месец посветен на еден од најпопуларните модели на Nike патики, познатите Air Max. И оваа година, низ целиот свет, сите модни престолнини ќе го прославуваат постоењето на познатата Air Max линија на патики и приказната на доминација во однос на другите модели која се провлекува низ повеќе децении. Скопје, како и во претходните години ќе биде дел од прославата, а во текот на месец март, Buzz и Nike Shop организираат бројни активности за љубителите на овој модел, а на 26 . март и официјално ќе се одржи “ Air Max Day “, на кој ќе бидат присутни голем број на членови на sneaker културата да го прослават триесеттиот роденден на Air Max патиките. За да го одбележи јубилејниот роденден на легендарните Air Max, брендот Nike одлучи да претстави нов дизајн инспириран од најпопуларните ретро модели, обновени со иновации и најнови трендови. Некои од најновите модели Air Max кои ќе бидат претставени оваа сезона се: Air Max 90 Ultra Flyknit – препознатлив по живописни бои и лесен ...
сите 13 | | | веќе видена

43-от Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 започнува на 21-ви и ќе трае до 26-ти март. Саемот на мебел е една од најатрактивните манифестации во Македонија и пошироко поради оригиналноста на декорираните простори и понудата на мебел по сечиј вкус. Над 50.000 посетители секоја година ги минуваат штандовите на МЕБЕЛ, а учество ќе земат повеќе од 400 домашни и странски изложувачи. Има учесници од Србија, Хрватска, Грција, Италија, Босна и Херцеговина и Словенија. Со почетокот на пролетта традиционално се отвора Саемот на мебел кој ги нуди најоригиналните дизајни за уредување на домот и овозможува посетителите да бидат во тек со светските трендови за модерните кујни и елегантни бањи, осветлување, подови и ѕидни декорации, материјали за тапацирање, канцелариски мебел, мебел за јавни објекти, како и најновите технички и технолошки достигнувања на репроматеријали, машини и опрема за обработка на дрво кои заслужуваат целосно ...
сите 20 | | | веќе видена

Популарниот македонски фолк пејач, Ѓоко Јовиќ веднаш по враќањето од големата австралиска турнеја ја промовираше својата најнова песна која го носи насловот „Мили брате“, а е снимена во дует со колегата Гоце Петрески. На емотивната балада „Мили брате“ како автори на музиката се потпишуваат самите Ѓоко Јовиќ и Гоце Петрески, текстот е на Орце Зафировски, додека за аранжманот се погрижи Дамир Имери. За песната е снимен и видео запис на неколку атрактивни локации во Сиднеј под режисерската палка на Беби и Омер од „М16“ продукција. Како потсетување, Ѓоко Јовиќ покрај македонските фолк песни неодамна во соработка со продукцијата „Грант“ претстави нов материјал наменет за балканската публика, а неговата песна „Сутра је нови дан“ високо котира на топ листите на радио станиците во регионот.
сите 6 | | | веќе видена

next