Германска покраина забрани политички активности на турски политичари

Германска сојузна покраина Сар, која се наоѓа на границата со Франција, денеска забрани јавни политички собири на кои би зборувалет странски политичари, јави дописникот на МИА од Берлин. Одлуката на Владата на Сар, која ја предводи Анегрет Крам-Каренбург од Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел, доаѓа по судирот меѓу Берлин и Анкара, која пред германските Турци лобира за прифаќање на референдумот за зголемување на ингеренциите за шефот на турската држава Реџеп Тајип Ердоган. - За внатрешниот турски конфликт нема место во Германија. Изборните собири што ја ставаат во ризик безбедноста во нашата земја мора да се забранат, изјави премиерката на Сар. Според Крам-Каренбург, секоја од 16-те германски сојузни покраини може да забрани политички активности, ако тие го ставаат во опасност мирољубивиот соживот меѓу Германците и странците. Сар е една од најмалите германските покраини со површина од 2.570 м2 (една десетина од територијата на Република Македонија), а има околу еден ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Ангела Меркел предупреди дека Германија може да им забрани на турски политичари да одржуваат предизборни кампањи на територијата на европската страна, ако Анкара не престане да jа нарекува владата “нацисти” , пренесува “Франс прес”. Претходно Германија ги осуди “неприфатливите” обвинувања на Ердоган. Меркел истакна дека овие навреди треба да престанат и дека Германија го задржува правото “да ги преземе сите неопходни мерки, вклучувајќи преглед на дозволи” за предизборните настани пред референдумот во Турција. Викендов турскиот претседател Реџеп Ердоган ја обвини Меркел во употреба на “нацистички практики”, откако германските локални власти забранија неколку предизборни настани , повикувајќи се на логистички причини. За време на прес-конференција со премиерот на Јапонија Шинзо Абе канцеларката рече дека турските политичари можат да агитираат на германска земја , ако се почитуваат основните принципи на уставот на земјата.
| | веќе видена | слични

По долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, порача дека Ердоган ја преминал границата кога ја обвинил германската канцеларка дека применува нацистички методи. - Ние сме толерантни, но не сме глупави. Затоа на турскиот колега многу јасно му дадов до знаење дека со таквото однесување ја премина границата - изјави Габриел за германските медиуми. Министерот за одбрана на Германија ги нарече шокантни коментарите на Ердоган што ги упати кон германската држава и канцеларката на земјата, Ангела Меркел. Џулија Kлукнер, заменик-претседател на ЦДУ на Меркел, бесно реагира на коментарите на Ердоган. - Си го загуби ли умот г. Ердоган - праша таа додавајќи дека побарала ЕУ да ја замрзне финансиска помош во износ од милијарди евра за Турција . Ердоган во неколку наврати ги обвини западните земји, пред с`, Холандија и Германија за нацизам, а во своето последно интервју ја обвини ...
| | веќе видена | слични

Иако официјален Берлин реагираше, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не престанува со нападите на западна Европа, споредувајќи ги тамошните власти со нацистите. Претседателот на Турција, во неговото последно интервју повторно ја шокираше западна Европа, истакнувајќи дека Европејците „повторно би ги вовеле гасните комори, доколку не биле засрамени од тоа“. Понатаму, тој уште еднаш ја обвини германската канцеларка Ангела Меркел дека практикува нацистички методи. Овие навредливи пораки Реџеп Таип Ердоган ги испрати за време на уште еден голем политички собир во Истанбул. На собирите, турскиот претседател се обидува да го убеди турскиот народ да заокружи „Да“ на предстојниот референдум за уставни измени, според кој, доколку мнозинството на граѓани се изјаснат позитивно, тогаш Ердоган би добил далеку поголеми овластувања. Аналитичарите сметаат дека турскиот претседател заклучил дека ваквата остра реторика во пресрет на референдумот добро минува кај домашниот народ, па затоа тој секојдневно ја заострува ...
| | веќе видена | слични

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го предупредил турскиот колега дека Реџеп Таип Ердоган ги „преминал дозволените граници“. Неговиот коментар пред „Passauer Neue Presse“ е по повод коментарот на турскиот претседател пред еден ден, во кој тој ја обвинува германската канцеларка Ангела Меркел за употреба на „нацистички практики“ против турски државјани. „Ние сме толерантни, но ние не сме глупави“, рекол Габриел. „Затоа го предупредив мојот турски колега дека дозволените граници се преминати“, додаде тој. Германскиот министер за надворешни работи, исто така, коментираше дека во овој момент „членството на Турција во ЕУ е подалеку од било кога.“ Турскиот претседател вчера упати персонални напади против Меркел, ја обвини дека користи нацистички практики, алудирајќи на одлуката на германските власти да забранат манифестации на турски министри на германска територија по повод претстојниот во Турција референдум на 16 април за зголемување на претседателските овластувања. Во исто време властите во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите" со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување" Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите" со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување". - Ние сме толерантни, но не сме идиоти, изјави Габриел во интервју за денешниот број на германскиот весник „Пасауер Ноје Пресе". Тој нагалси дека „јасно му порачал" на турскиот министер за надворешни работи Мављут Чавушоглу дека ја преминале границата со обвинувањата изречени од претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган вчера упати лични навреди на сметка на Меркел, обвинувајќи ја за „нацистичко однесување", поради нејзината одлука да ја поддржи забраната за учество на турски министри на митинзи на Турците на територијата на Германија, организирани во пресрет на референдумот за уставните измени ...
| | веќе видена | слични

Want create site? With Free visual composer you can do it easy. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го обвини турските власти дека „ги премнале границите“ со своите обвинувања против германската канцеларка Ангела Маркал за „нацистичко однесување“. – Ние сме толерантни, но не сме идиоти, изјави Габриел во интервју за денешниот број на германскиот весник „Пасауер Ноје Пресе“. Тој нагалси дека „јасно му порачал“ на турскиот министер за надворешни работи Мављут Чавушоглу дека ја преминале границата со обвинувањата изречени од претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Ердоган вчера упати лични навреди на сметка на Меркел, обвинувајќи ја за „нацистичко однесување“, поради нејзината одлука да ја поддржи забраната за учество на турски министри на митинзи на Турците на територијата на Германија, организирани во пресрет на референдумот за уставните измени во Турција, закажан за 16 април. – Кога ќе ги наречете нацисти, на Европејците им станува непријатно и тогаш манифестираат солидарност. ...
| | веќе видена | слични

Реакциите на Берлин на вербалните напади од страна на турскиот претседател Ердоган стануваат поостри. Се зборува за дрскост на турскиот претседател и има закани за прекин на преговорите за ЕУ-интеграција. Најјасното предупредување во насока на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган доаѓа од претседателот на парламентарната Комисија за надворешна политика, Норберт Ретген. Тој на Турција ѝ се закани со прекин на преговорите за приклучување во ЕУ доколку во земјата биде воведен претседателски систем. Турците, пред референдумот за уставни реформи кој е во полза на актуелниот претседател, мора да знаат дека гласаат и за односите на Турција и Европската Унија, изјави Ретген за првиот канал на германската телевизија. Ретген оцени дека со ваква реформа Турција сѐ повеќе се оддалечува од либерална демократија и плановите на Ердоган ги нарече „легализиран државен пуч“. Политичарот на ЦДУ не ги коментираше споредбите на Ердоган со нацизмот. „Нема да се спуштиме на тоа ниво“, изјави Ретген. Норберт Ретген Првиот човек ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После долгото игнорирање, официјален Берлин конечно се огласи и одговори на провокациите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Официјален Берлин, преку министерот за надворешни работи, порача дека турскиот претседател ја преминал границата кога ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека применува „нацистички методи“. „Ние сме толерантни, но не сме глупави. Затоа, на турскиот колега многу јасно му дадов до знаење дека со таквото однесува, границата е веќе премината“, изјави шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел за германските медиуми. Министерот за одбрана на Германија ги нарече „шокантни“ коментарите на Ердоган кој што ги упати кон германската држава и канцеларката на земјата, Ангела Меркел. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган во неколку наврати ги обвини западните земји, пред се Холандија и Германија за нацизам, а во неговото последно интервју ја обвини германската канцеларка Ангела Меркел дека користи „нацистички методи“ и предизвика лавина на реакции во Германија. „Сега ...
| | веќе видена | слични

Новиот претседател на Германската социјалдемократска партија, Мартин Шулц ја нарече „бесрамна“ критиката која турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја упати кон канцеларката Ангела Меркел. Оваа информација ја објави националниот весник „Die Frankfurter Allgemeine Zeitung“, цитиран од агенциите. „Тоа дека претседателот на една пријателска земја навредува државен лидер на сличен начин, е вистинска дрскост“ - изјави Шулц. Ердоган денеска ја обвини Меркел за употреба на „нацистички методи“ во врска со ситуацијата околу забраната за агитирање на турски политичари во Германија. Властите во Германија забранија да се одржуваат собири кај нив, но Турција не се откажува од оваа идеја и мислат дека ќе имаат шанса за митинг пред референдумот кој ќе се одржи следниот месец.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германска покраина забрани политички активности на турски политичари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: