Македонија на Европско во фудбал


Младата фудбалска репрезентација обезбеди пласман на европското првенство за играчи до 21 година кое следната година ќе се одржува во Полска. Вечерва на исполнетата арена „Филип Втори“, пред повеќе од 15 илајди гледачи избраниците на селекторот Бобан Милевски ја совладаа Шкотска со 2:0. Големиот успех на црвено-жолтите го најави Кире Маркоски во 18., а потврди Барди со гол 4 минути подоцна. Но благодарени и на триумфот на Украина на гости против Исланд со 3:2, македонската млада репрзентација го освои првото место во третата квалификациска група и се пласира на завршницата на европскиот шампионат. Ова е првпат Македонија да се пласира на големо фудбалско натпреварување како што е континенталното првенство.
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Македонија до 21 година го забележа најголемиот успех во историјата на македонскиот фудбал со пласирањето на Европското првенство што ќе се одржи во Полска следната година. Избраниците на Благоја Милевски со голема желба и пожртвуваност ги одиграа сите натпревари во групата 3 од квалификациите за континенталниот собир. Се започна со болниот пораз од Исланд со 3:0. Сепак тоа не ги поколеба младите фудбалери кои во преостанатиот дел од квалификациите буквално „газеа“ се пред себе, а беа и подобар противник од големата Франција, иако во двата натпревари резултатот беше нерешен. Најдобар стрелец за нашите надежи во квалификациите беше охридскиот бисер, Кире Маркоски со четири постигнати погодоци. Со ваквиот скор Маркоски е рамо до рамо со играчи од типот на Марко Асенсио кој настапува во редовите на Реал Мадрид, Марко Бенаси кој е стандарден член на Торино и Марко Пашалиќ, хрватскиот репрезентативец и фудбалер на Милан. Сепак како што изјави Милевски, заслугата за пласманот не е на еден ...
| | веќе видена | слични

Македонија испишува фудбалска историја. Младата репрезентација вчера обезбеди пласман на европското првенство за играчи до 21 година со победата над Шкотска со 2 спрема нула.. Големиот успех на црвено-жолтите го најави Кире Маркоски во 18 минута  а потврди Барди со гол 4 минути подоцна. Благодарение и на триумфот на Украина на гости против Исланд со 4:2, македонската млада репрзентација го освои првото место во третата квалификациска група и се пласира на завршницата на европскиот шампионат. Еуфорична атмосфера владееше кај македонските фудбалери за победата. Се славеше до утринските часови, а славенчката атмосфера се пренесе и на скопските улици. Стотици граѓани излегоа за да го прослаават пласманот на Европското првенство, што следната година ќе се одржи во Полска.
| | веќе видена | слични

Охриѓанецот Кире Маркоски, еден од најдобрите фудбалери на Македонија во квалификацискиот циклус за ЕП 2017 по историскиот резултат не ги криеше емоциите. Синоќа по победата над Шкотска и добрите вести од Исланд, нашиот фудбалер порача дека се чувствува како да е во сон и дека успехот со репрезентацијата ќе го памети целиот живот. – Временските услови ни беа слични како со Северна Ирска. Господ даде, успеавме во тоа што ни беше цел. Почнавме со пораз од 3:0 против Исланд. Тогаш многу луѓе не веруваа во нас, ние верувавме во самите себе, одевме од натпревар во натпревар и ете, Господ даде и успеавме во нашите соништа, изјави Маркоски.
| | веќе видена | слични

Останато

- Бараме од 8-те пратеници кои мандатот го добија благодарение на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ и од граѓаните поддржувачи на политиките на ВМРО-ДПМНЕ а кои ...
сите 298 | | | веќе видена

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен ...
сите 308 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката Нола Исмајлоска - Старова една од осумтте пратеници членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени од партијата заради гласањето за уставните измени во ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот, велат собраниските служби. Не се знае дали ќе се гласа или пак ќе продолжи дискусијата за ...
сите 207 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 224 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија на Европско во фудбал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: