Почнува вакцинацијата за македонското население

Приоритет ќе имаат ранливите групи, хронично болните, бремените жени и малите деца Денеска почнува вакцинацијата на населението од свински грип. Приоритет ќе имаат ранливите групи, хронично болните, бремените жени и малите деца. Од Министерството за здравство информираат дека дозите вакцини се обезбедени преку меѓудржавен договор за да може сите граѓани што сакаат да се вакцинираат. Надлежните здравствени власти појаснуваат дека барањето на членовите на опозицијата за лична покана за вакцинација, не е можно, оти вакцинацијата се одвива врз основа на јавен повик до сите граѓани кои треба да се пријават на доброволна основа. - На овој начин нема да има повеќе или помалку важни граѓани, велат од Министерството и апелираат до сите одговорни субјекти и поединци, вклучувајќи ја и опозицијата, да не се користи пандемијата на грип за стекнување политички поени и поголема популарност кај граѓаните. Тие потсетуваат дека Македонија е меѓу првите земји од регионот која започна со вакцинација против новиот грип. Според ...
| | веќе видена | слични

Три ипол годишно девојче од Скопје е шестата жртва од свинскиот грип. На Инфективната клиника било примено пред 3 дена во многу тешка здравствена состојба и веднаш било поставено на апарати за дишење. Од клиниката велат дека девојчето уште од шестмесечна возраст било лекувано и неколкупати хоспитализирано на Детската клиника поради грчеви, кои кај малите деца  се јавуваат како последица на висока температура.. Од клиниката за инфективни болести велат дека вчера вечер состојбата на 3 ипол годишното девојче се влошила.. Од министерството велат, дека децата со симптоми на  свински грип се хоспитализираат на Детската клиника, но поради итноста на случајот, девојчето, наместо  на Детската, веднаш го примиле на Инфективната клиника. Тврдат дека состојбата кај заболен од  свинскиот грип се менува од час во час, и поради тоа, во овој случај не можело да се зборува за лекарска грешка. Ова е шеста жртва од свински грип во Македонија во период од две недели.  Сите беа на  возраст помеѓу 32 и 77 години. Во последните ...
| | веќе видена | слични

Девојчето било примено на Клиниката пред пет дена во исклучително тешка општа состојба поради што веднаш било ставено на респиратор. Уште од шестмесечна возраст се лекувало, а во неколку наврати било и хоспитализирано на Детската клиника поради грчеви. Во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 17 нови пациенти, додека на Инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште тројца сомнителни за вирусот А (Х1Н1). Во моментов на Клиниката се лекуваат 98 болни, а во Воената болница 36 пациенти со симптоми на новиот тип грип. На Клиниката за детски болести во изминатите 24 часа се хоспитализирани 11 нови пациени. Моментно таму се лекуваат 63 дечиња на возраст од 6 месеци до пет години.
| | веќе видена | слични

Откако во вторникот била примена на Инфективната клиника во исклучително тешка состојба, денеска почина три и пол годишно девојче од Скопје како нова жртва на грипот А Х1Н1. Според лекарите детето уште на шест месечна возраст имало здравствени проблеми и било хоспитализирано на Детската клиника. Ова е втора жртва на грипот А Х1Н1 за само еден ден. На Клиниката за инфективни болести последново деноноќие се хоспитализирани 17 нови пациенти. Една жена е примена во тешка состојба и е ставена на кислород. За живот и понатаму се борат 40-годишна жена и 25-годишно момче со бронхопнеумонија. На Инфективна клиника моментално има 98 пациенти, а на детска клиника хоспитализирани се 63 дечиња со симптоми на грипот А Х1Н1 (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Три и пол годишно девојче од Скопје е шестата жртва на грипот А (Х1Н1), соопшти во сабота Министерството за здравство. Детето било примено на Инфективната клиника на 01. декември во исклучително тешка општа состојба, поради што веднаш било поставено на респиратор. Од Клиниката информираат дека девојчето уште од шестмесечна возраст било лекувано и во неколку наврати и хоспитализирано на Детската клиника поради конвулзии (грчеви). И покрај максималната заложба на лекарите од Клиниката и обезбедената медицинска грижа, во петок вечер настапило нагло влошување на нејзината здравствена состојба и констатирана е смрт во раните утрински часови. Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште тројца пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1. Сите новопримени пациенти се во стабилна здравствена состојба, освен една пациентка, која е примена со знаци за тешко респираторно ...
| | веќе видена | слични

Детето било примено на Инфективната клиника на 1 декември во исклучително тешка општа состојба, поради што веднаш било поставено на респиратор. Од Клиниката информираат дека девојчето уште од шестмесечна возраст било лекувано и во неколку наврати и хоспитализирано на Детската клиника поради грчеви. И покрај максималната заложба на лекарите од Клиниката и обезбедената медицинска грижа, во петок вечер настапило нагло влошување на нејзината здравствена состојба и констатирана е смрт во раните утрински часови. Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште тројца пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1. Сите новопримени пациенти се во стабилна здравствена состојба, освен една пациентка, која е примена со знаци за тешко респираторно засегање и бара континуирана поддршка со кислород. И натаму, во тешка општа состојба е 25-годишниот пациент со бронхопневмонија, примен на 28 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека денеска, во 03.45 е констатирана смрт на 3,5 годишно девојче од Скопје, која е шести смртен случај во земјава, со потврдена инфлуенца А (Х1Н1). Таа е примена на Инфективната клиника на 01.12. во изразито тешка општа состојба, поради што веднаш била поставена на респиратор. Од клиниката информираат дека девојчето уште од шестмесечна возраст било лекувано и во неколку наврати и хоспитализирано на Детската клиника поради конвулзии (грчеви). И покрај максималната заложба на лекарите од Клиниката и обезбедената медицинска грижа, синоќа настапило нагло влошување на нејзината здравствена состојба и констатирана е смрт во раните утрински часови. Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште тројца пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1. Сите новопримени пациенти се во стабилна здравствена состојба, освен една пациентка, која е ...
| | веќе видена | слични

Три и пол годишно девојче од Скопје почина од грипот А Х1Н1. На Инфективна клиника била примена во вторникот во тешка состојба. Веднаш била ставена на вештачко дишење. Но болеста и се влошила синоќа по што утрово починала. Според лекарите детето уште на шест месечна возраст имало здравствени проблеми и било хоспитализирано на Детската клиника. Ова е втора жртва на грипот А Х1Н1 за само еден ден. На Клиниката за инфективни болести последново деноноќие се хоспитализирани 17 нови пациенти. Една жена е примена во тешка состојба и е ставена на кислород. За живот и понатаму се борат 40-годишна жена и 25-годишно момче со бронхопнеумонија. На Инфективна клиника моментално има 98 пациенти, а на детска клиника хоспитализирани се 63 дечиња со симптоми на грипот А Х1Н1. Од денеска започна и вакцинацијата против АХ1Н1 за деца хронично болни во здравствените домови. Но одзивот е слаб. Амбулантите останаа празни. Денеска во земјава се вратија околу 2.000 аџии. Во време на пандемија на грипот А Х1Н1 тие поминаа месец ...
| | веќе видена | слични

На Клиниката за инфективна болести во изминативе 24 часа се примени 17 нови пациенти со симптоми на грип, додека на инфективното одделение во Воена болница се примени уште три пациенти сомнилените на грипот од типот А Х1Н1, информираат од Министерството за здравство. Сите новопримени пациенти се во стабилна здравствена состојба, освен една пациентка, која е примена со знаци за тешко респираторно засегање и бара континуирана поддршка со кислород.се вели во информацијата од Здравство. И натаму, во тешка општа состојба е 25-годишниот пациент со бронхопневмонија (примен а 28.11), кој се уште е на респиратор, како и 40-годишна пациентка, хоспитализирана на 02.12., чија здравствена состојба синоќа нагло се влошила, поставена е на асистирана вентилација и се уште е во многу тешка состојба На Клиниката за детски болести во Скопје во изминатото деноноќие се хоспитализирани 11 нови пациенти и таму во моментов болнички се лекуваат 63 пациенти со симптоми на грип (на возраст од шест месеци до пет години). Сите ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Бујар Османи вчера се вакцинираше против вирусот А(Х1Н1) во Градскиот завод за здравствена заштита во Скопје, со што и официјално почна вакцинацијата на населението од пандемски грип. Со 20.000 вакцини кои Министерството за здравство ги купи од производителот "Бакстер", приоритет во вакцинирање ќе имаат ризичните групи, односно хронично болните, децата постари од шест месеци со хронична болест и бремените жени по третиот месец од бременоста. Вакцинирањето ќе се врши во центрите за јавно здравје и во здравствените домови за децата, а вакцината е бесплатна. "Јас денес се вакцинирав со истата вакцина со која ќе се вакцинираат и граѓаните. Со почетокот на сезоната на грипот сe поголема е веројатноста да се зголеми бројот на заболени. Апелирам до граѓаните да се вакцинираат, бидејќи така не само што се заштитувате себеси и вашето здравје туку ги заштитувате и вашите најблиски и го спречувате понатамошното ширење на епидемијата", рече Османи. Од 5.000 вакцини кои Македонија ги доби како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанските членови на Судскиот совет излегоа со став спротивен на претседателот на Советот, Кире Здравев. Тие се оградуваат од изјавата на Здравев дека ...
сите 257 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 160 | | | веќе видена

Кристал Ив Бровит која има 21 година и е од Мелбурн, е првата идентификувана жртва од вулканот во Нов Зеланд. 21-åriga Krystal Eve Browitt första officiella ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 220 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека пред да замине за Париз, имале низа средби со СДСМ на кои се договорале околу измените за изборниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 120 | | | веќе видена

Овен Можни се недоразбирања, па важно е да се потрудите јасно и отворено да ги покажувате своите ставови. Ви се допаѓа личност која е несигурна во себе. ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува вакцинацијата за македонското население

Од:
До кого (е-маил):
Порака: