Поевтинуваат бензините и дизелот!

Регулаторната комисија за енергетика денес ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои значително се намалуваат. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 3,50 ден/лит и од денес на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67,00 ден/лит, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 69,00 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 2,00 ден/лит и со тоа цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 51,00 ден/лит, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 39,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 2,404 ден/кг, во однос на цената утврдена согласно Одлуката од 27.07.2015 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 23,287 ден/кг.
| | веќе видена | слични

Дали знаете? Иако во последниве месеци, цената на нафтата на светскиот пазар е во константен пад, цените на нафтените деривати на домашниот пазар не го пратат светското поевтинување, надлежните тврдоглаво ги „пумпаат“ цените, а бележиме и нелогични флуктуации на истите. Денешната анализа ќе ја започнеме од најскапиот дел на Европа, па преку најевтиниот и ќе финишираме во балканскиот регион. По последните податоци, најскапото гориво во Европа е во Норвешка, каде што литар бензин 95 изнесува 1,71 евра, а литар дизел чини 1,49 евра. Следува Италија, каде граѓаните за литар бензин со 95 октани мораат да издвојат 1,69 евра, а за дизел 1,50 и Велика Британија, каде разликата бензин/дизел е многу мала – 1,69 со 1,65 евра. Најевтината нафта е во Русија, каде литар бензин 95 чини 0,55 евра, а дизел 0,53. По Русија, следи Украина каде цените се 0,89 и 0,83 евра. Во регионов најевтин бензин се точи во Босна и Херцеговина – 1,07 за литар бензин 95, односно 1,02 за литар дизел, што се во просек најевтини цени во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Цената на нафтата и нафтените деривати, како резлутат на падот на глобалниот пазар, се намалува и на Балканот, а најскапо гориво во регионот имаат граѓаните на Хрватска, а најевтино е во Македонија и БиХ. Според Агенцијата „Анадолија“, цената на нафтените деривати често се менуваше во регионот, па најновите податоци покажуваат дека во Македонија литар бензин 95 чини 67,00 денари или 1,08 eвра, литар бензин 98 се продава по цена од 69,00 денари (1,12 eвра), a дизелот по цена од 51,00 денар (0,82 eвра). Во Босна и Херцеговина цената на еден литар бензин 95 сега изнесува 2,10 конвертабилни марки (KM), oдносно 1,07 eвра, a литар дизел чини 2,0 KM или 1,02 eвра што е во просек најниска цена во регионот. На трето место по евтино гориво се наоѓа Србија каде, како што се наведува, цените сепак варираат од ден во ден, од безнинска станица до бензинска станица. Литар бензин 95 чини во просек 145,9 динари (1,21 eвра), додека за литар дизел треба да се издвои околу 146,9 динари (1,22 eвра). Следи Црна Гора каде што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Цените на нафтата и нафтените деривати, после падот на глобалниот пазар, се намалени и на Балканот, а најскапото гориво во регионот го точат граѓаните на Хрватска, најевтино е во Босна и Херцеговина (БиХ) и Македонија. Како што пренесуваат балканските медиуми, повикуваjќи се на агенцијата Анадолија, цените на нафтените деривати во БиХ се намалени неколку пати, па литар бензин 95 сега изнесува 2,10 конвертабилни марки (КМ), односно 1,07 евра, а литар дизел 2,0 КМ или 1,02 евра, што се просек најниски цени во регионот. Според најновите податоци, кај нас литар бензин 95 чини 67,00 денари или 1,05 евра, литар бензин 98 се продава по цена од 69,00 денари (1,19 евра), а дизелот по цена од 51,00 денари . На трето место по евтино гориво е Србија каде, како се наведува, цените сепак варираат од ден во ден, од пумпа до пумпа. Литар бензин 95 чини во просек 145,9 динари (1,21 евро), додека за литар дизел треба да се издвојат околу 146,9 динари (1,22 евра). Следи Црна Гора каде од денес горивото е поевтино од три до ...
| | веќе видена | слични

За повеќе од 14 проценти се намалила цената на бензинот од ланскиот август досега, но тоа речиси воопшто не влијаеше на намалување на цената на производите и услугите за граѓаните. Падот на цената на бензинот е условен од движењата на цената на нафтата на светскиот пазар и од вредноста на доларот, а цената на црното злато веќе долг период е во надолна линија и, според очекувањата на експертите, така ќе биде и до крајот на оваа, а веројатно и в година. Сепак, и покрај падот на цените на горивата, превозниците со кои разговаравме не најавуваат нови пониски цени на нивните услуги, а за поевтинување на производите не размислуваат ниту земјоделците за кои во процесот на производство цената на нафтата е значаен трошок. За три години 22 отсто помалку Домашните камионџии кои возат и овде и во странство ја формираат цената на услугата со пресметани трошоци за нафта, но и патарини, мостарини, бродарини, амортизации. Од нивното здружение се категорични дека досегашниот пад на цената на горивата на домашните бензински ...
| | веќе видена | слични

Согласно одлуката на РКЕ, во наредните две недели малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67 денари за литар, а на Еуросупер БС-98 69 денари за литар, додека Еуродизелот ќе се продава по цена од 51 денар за литар. Согласно одлуката на РКЕ, во наредните две недели малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67 денари за литар, а на Еуросупер БС-98 69 денари за литар, додека Еуродизелот ќе се продава по цена од 51 денар за литар. За 2,00 денари се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) па така од денес се продава по цена од 39,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС е намалена за 2,404 денари и сега изнесува 23,287 денари за килограм. Намалувањето се должи на пониската цена на нафтата на светските берзи во изминатиот 14-дневен период и на понискиот курс на денарот во однос на доларот.
| | веќе видена | слични

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) од денес важат новите намалени цени на нафтените деривати. Така, согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), во наредните две недели малопродажната цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67,00 денари за литар, а на Еуросупер БС-98 69 денари за литар, додека Еуродизелот (Д-Е V) ќе се продава по цена од 51,00 денари за литар. За 2,00 денари се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) па така од денес се продава по цена од 39,50 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС е намалена за 2,404 денари и сега изнесува 23,287 денари за килограм. Намалувањето се должи на пониската цена на нафтата на светските берзи во изминатиот 14-дневен период и на понискиот курс на денарот во однос на доларот. [contact-form]
| | веќе видена | слични

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинија за 3,5 денари за литар. Цеnата на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство пак, е пониска за два денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика на вчерашната редовна седница. Согласно поевтинувањето, ова се актуелните цени на бензините: ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67 ден/лит. ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава по цена од 69,00 ден/лит, Евродизелот чини 51 ден/лит, Екстра лесното масло за домаќинство 39,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС ссе намали за 2,404 ден/кг., и сега изнесува 23,287 ден/кг.
| | веќе видена | слични

Бензините поевтинија за 3,5 денари. Се прогнозира натамошен пад на светските цени, што ќе значи и поевтин домашен бензин МАЈА ТОМИЌ Паѓаат светските цени на суровата нафта, паѓаат и домашните цени на дериватите. Што значи, македонските граѓани пак ќе возат со евтин бензин. По континуираните поевтинувања на бензините од лани летото, па се' до крајот на минатата година, од последниов месец како повторно да почнува ерата на евтини горива. Ако во првите шеесет месеци на речиси секои две недели имаше раст на цените на горивата, за половина, за денар или повеќе, во последниот месец цените одат само удолу. Според најновата, вчерашна, одлука на Регулаторната комисија за енергетика, бензините поевтинија за дури 3,5 денари, а дизелот за 2 денара. Новата цена на „еуросупер бс-95“ ќе изнесува 67 денари за литар, а „еуросупер бс-98“ ќе се продава во наредните две недели по цена од 69 денари за литар. Цената на „евродизелот“, пак, ќе биде 51 денари. Како и секогаш, намалувањето на домашните цени е резултат на пониската ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 147 | | | веќе видена

Додека Основното јавно обвинителство најавува дека за две недели ќе ги добие првичните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а ...
сите 130 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 176 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег со слаб, на места и умерен интензитет. Попладне и во текот на ноќта врнежите ќе бидат ...
сите 220 | | | веќе видена

Вработените во здравствениот сектор и утринава излезе на мирен протест во кругот на Клиничкиот центар во Скопје. Тие не се откажуваат и преку „бунт“ сакаат да ...
сите 151 | | | веќе видена

Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието продолжува денеска во Кривичниот суд со сослушување на пет сведоци предложени од одбраната на ...
сите 212 | | | веќе видена

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур.Тој во нападот уби две, а рани ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поевтинуваат бензините и дизелот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: