Претседателот Иванов одбил евакуација од меморијалниот центар во Поточари


Македонската делегација, предводена од претседателот Ѓорге Иванов, што денеска присуствуваше комеморацијата по повод 20-годишнината од злосторството во Сребреница била во непосредна близина на инцидентот, каде главна мета на насобрана група граѓани беше српскиот премиер Александар Вучиќ. Претседателот Иванов, не бил цел на напад иако се наоѓал во непосредна близина на инцидентот. Македонскиот претседател, информираат од неговиот кабинет, бил веднаш до местото на инцидентот и објаснуваат дека за малку е избегната поголема ескалација на ситуацијата, откако српскиот премиер Александар Вучиќ беше нападнат од насобраните граѓани, кои присуствуваа на комеморацијата по повод 20-годишнината од злосторството во Сребреница, во Босна и Херцеговина. Од кабинетот на претседателот Иванов објаснуваат дека од организаторите на настанот сериозно се разгледувала можноста тој да биде евакуиран, но македонскиот претседател останал до крајот на комеморацијата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Советот на министри на Босна и Херцеговина на денешната вонредна седница во Сарево го задолжи Министерството за безбедност во рок од седум дена да ги испита сите околности, кои довеле до нападот врз премиерот на Србија Александар Вучиќ во саботата за време на одбележувањето на 20 години од масакрот во Сребреница. Владата наложи да се воспостави соработка на сите полициски органи на ниво на БиХ, со цел детално да се расветли случајот. Министерот за безбедност Драган Мектиќ изјави дека Агенцијата за истрага и заштита (СИПА) не го извршила својот дел од работата во Поточари./МИА
| | веќе видена | слични
8 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, по повод нападот во Сребреница, дека нема да ја промени својата политика и оти мора да се создаде заедничка иднина за сите, па и, како што кажа, за неговите напаѓачи, јави Танјуг. - Мора да создадеме заедничка иднина за сите, па и за луѓето кои ме нападнаа, изјави Вучиќ за весникот, кој на првата страница под наслов „Ја продолжувам политиката на помирување, наспроти нападот“, ја објави таа изјава. - Нема да ја променам својата политика, мојата рака и натаму е пружена. Мораме да мислиме на иднината и да создадеме основа за подобар живот на Бошњаците и Србите, рече Вучиќ и додаде дека инцидентот уште повеќе го уверил дека сите напори мора да се вложат во помирување. Освен тоа, Вучиќ изнесе обвинувања на сметка на босанско-херцеговската полиција. - Наслутував дека ќе ме исвиркаат, сметав и на навреди, но не претпоставив дека ќе бидам изложен на организиран напад, а босанската полиција да не ме заштити, додаде Вучиќ. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи во Белград упатило барање до властите во Босна за нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Сребреница на 11-ти јули да бидат идентификувани и казнети напаѓачите, пренесе „Balkan Insight“. „Сакаме целосна истрага. Не само истрага без резултат, а апсења – и тоа не само на директните сторители, туку и на организаторите на „нападот“, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Дачиќ го опиша нападот како „обид за убиство и линч на премиерот на една држава“. Според локалните медиуми, досега има само еден уапсен. Нападот над Вучиќ со камења и шишиња ја помрачи 20-годишнината од геноцидот во Сребреница. За време на церемонијата, на која Александар Вучиќ одлучи да присуствува, им оддаде почит на над 8.000 убиени босански мажи и момчиња во утврдената од ОН „безбедна зона“ во 1995 година. Иако Вучиќ одбива да го користи терминот „геноцид“, тој одлучил да присуствува на денот на комеморацијата. Тензиите околу годишнината ескалираа и откако Русија, сојузник на ...
| | веќе видена | слични

Србија побара темелна истрага за лицата што фрлаа камења и шишиња со вода врз премиерот Александар Вучиќ во Сребреница, акт кој српскиот министер за надворешни работи го нарече „обид за убиство“-информира БИРН Белград. Министерството за надворешни работи на Србија, испрати допис до босанското министерство, со кој бара од босанските власти, да ги пронајдат и казнат лицата што на 11 јули фрлаа предмети врз премиерот Вучиќ во Сребреница. „Бараме целосна истрага. И не само истрага без резултати, туку апсења, не само на непосредните сторители, туку и на организаторите [на нападот]“, изјави на 13 јули, министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. „Ова беше обид за убиство и линч на премиер на една држава“. Досега, само едно лице е уапсено за нападот, пишуваат медиумите. Инцидентот фрли сенка на одбележувањето на 20-годишнината од геноцидот во Сребреница, со која им беше оддадена почит на над 7.000 убиени бошњачки мажи и момчиња во „безбедносната зона“ на ООН. Тие беа убиени од силите на босанските Срби, ...
| | веќе видена | слични

Инцидентот може негативно да влијае врз стабилноста во регионот и претставува јасен сигнал дека сѐ уште не се надминати омразата и разликите што постојат во Босна, предупредија повеќе балкански и европски политичари Кон српскиот премиер биле фрлани камења,шишиња и чевли, при што му биле скршени очилата СРПСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА КАМЕНУВАНА ВО СРЕБРЕНИЦА Повеќе светски и балкански политичари остро го осудија нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Сребреница, кој беше погоден со камен во главата од страна на разгневена толпа за време на одбележувањето на 20-годишнината од падот на енклавата и масакрот врз речиси осум илјади муслимански мажи и момчиња. Инцидентот, според нив, може негативно да влијае врз стабилноста во регионот и претставува јасен сигнал дека сѐ уште не се надминати омразата и разликите што постојат во Босна. Официјален Белград поднесе протестна нота до властите во Сараево, барајќи истрага за инцидентот. Од друга страна, странските агенции оценија дека, и покрај инцидентот, Вучиќ останува ...
| | веќе видена | слични

Нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ во Mеморијалниот центар „Поточари“ покажа дека Балканот е далеку од помирување Духот на комеморацијата за жртвите од Сребреница, која се одржа во Меморијалниот центар „Поточари“, каде што се одбележа 20-годишнината од геноцидот, го наруши нападот врз српскиот премиер Александар Вучиќ, кој беше исвиркан и нападнат со камења од дел од присутните. Инцидентот врз српскиот премиер покажа дека земјите од поранешна Југославија се далеку од помирување. Нападот врз Вучиќ е вест која го обиколи светот, а вчера се анализираа причините зошто тоа се случило. Сите европски државници го осудија инцидентот. А високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, побара во име на ЕУ, детална истрага за нападот врз српскиот премиер. „Очекуваме властите во Босна и Херцеговина да спроведат целосна истрага“, порача Могерини и додаде дека нападот го нарушил духот на комеморацијата за жртвите од Сребреница. Во исто време Министерството за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во јавноста се проширија и шпекулации дека нападот врз српскиот премиер во Поточари бил испланиран и организиран со амин од Сараево и Лондон. Ова го отвора прашањето дали повторно се подготвува нешто во регионот, со оглед на општиот став за кревката толеранција кај народите на БалканотОдбележувањето на 20-годишнината од масовните убиства на бошњачко население во Сребреница во саботата не помина мирно. Сенка на комеморацијата стави инцидентот кога премиерот на Србија Александар Вучиќ беше погоден со камен во лице и беше полесно повреден.Вучиќ и луѓето од неговата делегација беа евакуирани. На влезот на гробиштата, масата ја проби заштитната ограда и тргна кон Вучиќ и неговата делегација. Кон нив беа фрлени камења, шишиња со вода, чевли. Масата луѓе извикувала „Четнику, оди дома„.По инцидентот во Поточари премиерот Вучиќ, кој и се обрати на јавноста по вонредната седница на Владата изјави дека тој бил предизвикан од група насилници од Србија.- Ја предводев нашата делегација на помен на загинатите невини жртви ...
| | веќе видена | слични

Патеката во Поточари низ која минуваа државните делегации требало да биде широка најмалку три метри, гостите не биле подложени на ригорозна контрола каква што бара собир со таков ризик, а реакцијата на службите на Босна и Херцеговина била крајно аматерска. Ова е оцената на српските експерти за безбедност, кои за српскиот весник „Вечерње новости“ заклучуваат дека толку пропусти само ја потврдуваат тезата дека нападот на српскиот премиер Александар Вучиќ од саботата е спроведен по добро режирано сценарио. Весникот упатува критика наведувајќи дека и покрај тоа што српските служби предупредувале дека екстремистички групи се подготвуваат за акција, безбедносните структури на БиХ не ги подигнале мерките на ниво потребно за безбедност на сите гости. Златко Николиќ, експерт за безбедност, за „Новости“ вели дека на напаѓачите им одело во прилог тоа што Поточари важи за т.н. вакуум-зона, односно дека полицијата на Република Српска не можела да дејствува во полн капацитет. - Просторот низ кој Вучиќ требаше да помине ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон смета дека до инцидентот во Поточари немало да дојде, доколку српскиот премиер Александар Вучиќ „пристигнел малку подоцна“, пренесуваат српските медиуми. Клинтон додал дека жали поради инцидентот, но истакнал дека до него не би дошло доколку Вучиќ пристигнал само за комеморацијата, а не откако почнала молитвата. „Мислам дека на луѓето сепак им беше драго тоа што тој беше на комеморацијата, но ништо од тоа што таму беше речено не стигна до нив и тие останаа во шок кога го видоа него“, рекол Клинтон за хрватската телевизија РТЛ. Според него, градоначалникот на Сребреница Ќамил Дураковиќ направил добар потег со тоа што поканил Вучиќ да присуствува на одбележувањето на 20-годишнината од масакрот во Сребреница. „Слушнавте што кажа Дураковиќ околу тоа како пред 20 години останал жив, а врсниците што ги познавал биле убиени, исто како и членовите на неговото семејство. Сепак, тој на себе презема ризикот на поканувањето, а премиерот Вучиќ ризикот на доаѓањето. И тоа е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов одбил евакуација од меморијалниот центар во Поточари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: