ЛЕТНИ ГОРЕШТИНИ: Високите температури ги наполнија базените (ФОТО)


Температури над 35 степени веќе стануваат наше секојдневие во поголемиот дел од Македонија. Летните горештини почнуваат да се чувствуваат уште во 10 часот наутро и траат до доцна попладне. Заедно со високите температури оди и индексот на УВ-зрачење, кој исто така е висок во поголемиот дел од денот. Измерените 36 степени во Скопје беа доволен поттик за граѓаните, особено тинејџерите, да ги исполнат базените во градот. Од рано утрото базенот во Скопската населба Аеродром, беше исполнет со млади кои уживаат покрај водата, а многумина ги покажаа и своите вештини во скокови во вода. За утрешниот ден исто така се најавени виски температури. Така утринската температура ќе се движи од 10 до 18 степени, а дневната од 31 до 37 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала доумерена облачност и со слаб југоисточен ветер. Утринската температура до 15 степени, а дневната ќе достигне до 35 степени.
| | веќе видена | слични

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека вкупните врнежи на места ќе бидат над 25 литри на метар квадратен. Околу пладне како и во попладневните часови Македонија беше под влијание на влажна и посвежа воздушна маса која се спушташе од запад и северозапад и предизвика нестабилност, на повеќе места со пообилен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Најмногу дожд до 17 часот наврнало во Штип - 10 литри на м2, во Скопје-Петровец - шест, во Прилеп и Тополчани - пет, во Лазарополе и Ѓуриште - четири, во Виница и Маврово - три, во Скопје-Зајчев Рид, Пожаране, Крива Паланка и Берово по два и еден литар на метар квадратен во Претор, Охрид и Демир Капија, соопшти УХМР. Времето утре ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер кои повеќе ќе биде изразен долж Повардарието и источните делови. Утринската температура ќе биде во интервал од 10 до 19, а дневната од 18 до 26 степени. УВ=5 Во Скопје ќе биде променливо облачно и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето до крајот на денот ќе биде променливо и нестабилно облачно со повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер. И во текот на ноќта ќе има повремени врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во јужните делови. Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека вкупните врнежи на места ќе бидат над 25 литри на метар квадратен. Околу пладне како и во попладневните часови Македонија беше под влијание на влажна и посвежа воздушна маса која се спушташе од запад и северозапад и предизвика нестабилност, на повеќе места со пообилен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
| | веќе видена | слични

Нов бран на нестабилно и облачно време и вечерва ќе ја зафати земјава. До крајот на денов облачното и нестабилно време ќе преовладува, ќе има засилен ветар од северен правец и поинтензивни врнежи од дожд.И вечерва ќе има засилен ветар од северен правец што ќе достигне брзина од 70 километри на час.Денеска најмногу дожд наврна во Штип – 10 литри на квадратен метар, во Прилеп шест литри, а во Скопје 5 литри на квадратен метар. Овие врнежи паднаа за многу кратко време. Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека вкупните врнежи на места ќе бидат и повеќе од 25 литри на квадратен метар.
| | веќе видена | слични

Какво време не очекува во наредните денови? -Денеска бевме под влијание на влажна и многу нестабилна воздушна маса која предизвика нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер  на повеќе места во Македонија. Скопската котлина беше зафатена со краткотрајно невреме проследено со засилен северен ветер кој на моменти достигнуваше брзина од 70 км. на час, пороен дожд и голем број на електрични празнења. Во текот на утрешниот ден нашето подрачје ќе биде повторно под влијание на влажна и посвежа маса која ќе услови утре променливо облачно и значително посвежо време, изјави Лена Јовановска од УХМР. Во видеото погледнете го целиот разговор.
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен дожд особено претпладне. Ќе дува умерен повремено засилен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната од 18 до 26 степени. Во Скопје слично време со температура до 22 степени.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени,  а дневната од 18 до 26 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и посвежо, претпладне со повремен дожд со слаб интензитет и со слаб умерен повремено засилен ветер од северен правец. Утринската температурата ќе се спушти 17, а дневната ќе достигне до 22 степени. 
| | веќе видена | слични
6 копии

Под влијание на влажна нестабилна и посвежа воздушна маса која се спушта од северозапад во северозападните делови, Македонија е зафатена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. - Во моментов се зафатени западните делови од Скопската котлина каде има силен ветер ( кој достигнива брзина околу 70 км/час ), грмежи и врнежи од дожд кои се очекува да се интензивираат и да имаат пороен карактер, информираат од Управата за хидробиолошки работи. Локално се очекува и невреме со силен пороен дожд, електрични празнења и можна е појава на град. Нестабилноста се движи од запад кон исток и ќе бидат зафатени и другите делови од земјава.
| | веќе видена | слични

Какво време не очекува вечерва и утре? На оваа тема во вестите на Канал 5 Ивана Стојкова разговараше со дежурниот синоптичар Лина Јовановска. - Какво време не очекува до крајот на денот? „До крајот на денот нашето подрачје постојано ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса која се спушта од северозапад и запад и ќе го зафати поголемиот дел од земјава и ќе има повремени врнежи од дожд“ – изјави Јовановска. Целиот разговор погледнете те го во видеото.
| | веќе видена | слични
20 копии

До крајот на денот , времето во Македонија ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи наместа во форма на невреме. Повремени врнежи ќе има и преку ноќта особено во јужните делови од земјата.Дневната температура се движи од 24 до 31 степени. Во Скопје до крајот на денот облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер.Дневната температура ќе достигне до 28 степени. Утре времето ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд. Во петок, сабота и недела , времето ќе биде умерено облачно со сончеви периоди и потопло. Максималните температури ќе се движат во интервал од 18 до 29 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од пакетот прислушувани телефонски разговори, доставени од СЈО како докази до судот во предметот „Титаник“,на денешното рочиште се слушна дека екс-министерот ...
сите 75 | | | веќе видена

Скопје, 20 август 2018 Најголеми жртви на штетните и антидржавни политики на СДСМ се токму младите. Младите од оваа власт за повеќе од година дена колку што ...
сите 54 | | | веќе видена

Опозицијата обвинува, владата реагира. Како и вчера во фокусот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се неколкумина функционери од власта, меѓу нив и министрите Драган ...
сите 62 | | | веќе видена

Откако е објавено дека Катар понудил да вложи 15 милијарди долари во турските банки и пазар и така да им помогне да се извлечат од инфлацијата и економската ...
сите 254 | | | веќе видена

Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод – село Самоков, кај автобуската постојка за село Девич, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото ...
сите 201 | | | веќе видена

Месечината е млада, а ноќта е жешка … со оваа песна, најдобро може да го опишеме овој ден. Младиот месец е тука, одлично време за некои нови почетоци, а ...
сите 51 | | | веќе видена

Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛЕТНИ ГОРЕШТИНИ: Високите температури ги наполнија базените (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: