ЖРК Вардар го совлада Динамо, Ѓер противник во четвртфиналето

2 копии

Скопје, 14 март 2015 (МИА) - Женскиот македонски првак Вардар со победа остварена вечерва во СЦ „Јане Сандански“ ги заврши настапите во главната групна фаза од ракометната Лига нашампиони. „Црвено-црните“ ја совладаа екипата на Динамо Синара од Волгоград со 28:27 (15:13 полувреме). Избраничките на тренерот Индира Кастратовиќ до тешкиот триумф се изборија во последните пет минути во кои влегоа со негатива од еден гол, но со двата гола на Ања Алтхаус беше направен пресвртот. Најефикасна во победничката екипа беше Андреа Пенезиќ со шест голови, а кај Русинките Кочеткова со 10 погодоци. Со оваа победа Вардар го освои третото место на табелата без оглед на резултатите од утрешните средби. Последните два натпревара од 10.коло (последно) во групата 1 се играат утре. Во германската пресметка Турингер е домаќин на Лајпциг, а во Подгорица, Будуќност го пречекува Крим Меркатор. Табела: Будуќност 17 бодови, Динамо Синара 11, Вардар 11, Турингер 9, Лајпциг 6 и Крим 2. Противник на вардарки во четвртфиналната ...
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар ќе играат со актуелниот европски првак, унгарски Ѓер, во четврт-финалето од Лигата на шампионките (ЛШ) откако во последниот дуел од групата 1, одигран во СЦ „Јане Сандански“, славеа над рускиот шампион Динамо од Волгоград со 28-27, со што го освоија третото место во групата Момент од мечот во саботата ВАРДАР ТРЕТ ВО ГРУПАТА ЕДЕН ВО ЛШ На тој начин изостана посакуваната разлика од осум или девет гола, колку што беше потребно за можен пласман на втората позиција, но под услов и Турингер да не славел синоќа против Лајпциг. - Повторно имавме голем проблем со техничките грешки. Веќе трет меч ни се случува ова и тоа не смееме да си ги дозволиме понатаму. Секоја техничка грешка против Ѓер скапо ќе нѐ чини. Сепак, освоените бодови ни се битни, останавме на третото место. Имавме трпение во нападот и така почнавме, но силната желба за поголем резултат ја доведе во прашање и нашата победа. Тоа не смееме да си го дозволиме. Сега имаме три недели да се подготвиме за дуелите со Ѓер - вели Индира ...
| | веќе видена | слични

ЖРК Вардар со победа против Динамо Синара и трето место ги заврши настапите во ЛШ од групната фаза. Следен противник на ЖРК Вардар во 1/4 финалната фаза ќе биде незгодниот тим на Ѓер. Унгарскиот ракометен клуб е уште потешко што е домаќин на завршниот турнир, нашата пресметка со клубот од Унгарија ќе биде во периодот од 3 до 5 април, прво се игра во Скопје, а реваншот ќе се одигра нагости. Тренерот Индира Кастратовиќ нагласи дека следниот противник е силен тим, кој нема да ги прости грешките на неговиот ривал. „ Следниот противник Ѓер знае добро да ги казнува грешките на противниците. Ние ќе мора да влеземе со максимална концентрација во овој натпревар. Навистина правиме многу технички грешки, неколку натпревари тоа се повторува, но повеќе не смее така да биде. Секоја грешка против нив скапо ќе не чини “, истакна Кастратовиќ. Twitter
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Вардар го совладаа Динамо-Синара со 28:27 и го освоија третото место во групата 1 од главната фаза на Лигата на шампионите, па во четврт-финалето ќе играат со бранителот на трофејот Ѓер. Македонските првенки собраа 11 бода, колку што имаат и Русинките, но тие останаа пред "црвено-црните" благодарение на убедливиот триумф од 33:25 во првиот меѓусебен дуел во Волгоград. За ново учество на завршниот турнир во Будимпешта по три недели треба да се елиминира освојувачот на ЛШ во последните две сезони, а првата средба со Унгарките е во "Јане Сандански". Динамо подобро го отвори реваншот во Скопје, поведе со 3:0, малку подоцна и со 4:2, но "црвено-црните" одговорија со пет гола во низа за свое водство од 7:4 преку Ања Алтхаус, а во 17. минута стигнаа и до максимални 9:4. Голманката Амандин Лејно запиша 10 успешни интервенции до паузата, а Јованка Радичевиќ и Андреа Пенезиќ со по три гола се издвоија во домашниот тим во овој период. За гостинскиот Ана Кочетова забележа шест погодоци во првиот ...
| | веќе видена | слични

Женскиот македонски првак Вардар со победа во СЦ „Јане Сандански“ против Динамо Синара од Волгоград (28-27) и пласман на третото место ги заврши настапите во главната групна фаза од ракометната Лига на шампионките. Противник на вардарки во четвртфиналната фаза и последна пречка за пласман на завршниот турнир во Будимпешта ќе биде екипата на Ѓер. Унгарскиот клуб е домаќин на завршниот турнир, што ги прави работите уште потешки за македонскиот шампион во четврт-финалето. Пресметката со унгарскиот шампион и актуелен европски првак ќе биде во периодот од 3 до 5 април (Скопје) и реваншот една недела подоцна. - Следниот ривал Ѓер ќе знае да ги казни нашите грешки, па затоа ќе мора да се има поголема концентрација во играта. Правиме многу грешки, веќе трет меч и тоа не смее да си го дозволиме. Секоја грешка скапо ќе н` чини со Ѓер – изјави Индира Kастратовиќ, стратегот на Вардар, по мечот со Динамо. Вардарки потајно се надеваа дека ќе можат да го совладаат Динамо и со 9 гола разлика, што би им дало шанса да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На прес-конференцијата по натпреварот со Динамо, тренерот на Вардар, Индира Кастратовиќ рече дека тимот во серија прави многу технички грешки, кои мора да се намалат. - Следниот ривал Ѓер ќе знае да ги казни нашите грешки, па затоа ќе мора да се има поголема концентрација во играта. Ги има многу, веќе трет меч, и тоа не смее да си ги дозволиме. Сега секоја техничка грешка скапо ќе не чини со Ѓер, изјави Кастратовиќ. Таа потенцира дека најважно од синоќешната победа (28:27) се освоените два бода и потврденото трето место во групата. - Двата бода се битни. Ние сме на трета позиција. Морам да кажам дека ракометарките не го испочитуваа договореното, како како да играме во одбрана. Се договаравме да имаме трпение во напад и така почнавме, но силната желба за поголем резултат доведе до тоа да биде доведена во прашање и победата. Не смееме тоа да го дозлволиме. Сега имаме три недели да се подготвиме за Ѓер, додава Кастратовиќ. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

- Следниот ривал Ѓер ќе знае да ги казни нашите грешки, па затоа ќе мора да се има поголема концентрација во играта. Ги има многу, веќе трет меч, и тоа не смее да си ги дозволиме. Сега секоја техничка грешка скапо ќе не чини со Ѓер, изјави Кастратовиќ. Таа потенцира дека најважно од синоќешната победа (28:27) се освоените два бода и потврденото трето место во групата. - Двата бода се битни. Ние сме на трета позиција. Морам да кажам дека ракометарките не го испочитуваа договореното, како како да играме во одбрана. Се договаравме да имаме трпение во напад и така почнавме, но силната желба за поголем резултат доведе до тоа да биде доведена во прашање и победата. Не смееме тоа да го дозлволиме. Сега имаме три недели да се подготвиме за Ѓер, додава Кастратовиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарките на Вардар славеа над Динамо Синара со 28:27 (15:13), во последното коло во Групата 1 и го обезбедија третото место во оваа конкуренција зад Будуќност и Динамо. Противник на Вардар во четвртфиналето во Лигата на шампионките ќе биде актуелниот европски првак Ѓер. Црвено-црните лошо го отворија мечот, Динамо ги реализираше првите три напади и по четири минути резултатот беше 0:3. Од тој момент Вардар влезе во серија и во наредните осум минути постигна седум, а прими само еден гол за предност од три гола (7:4). Имаа избраничките на Индира Кастратовиќ предност и од четири гола во 17. минута (9:5), но во последната третина од првото полувреме гостинките фатија приклучок (15:13). Сигурна игра Вардар демонстрираше и на стартот од второто полувреме и во 38. минута ја врати предноста од четири гола (19:15). Сепак, вардарки не го искористија лошиот период во играта на Динамо, напротив избраничките на Кастратовиќ дозволија противничките да се вратат целосно во игра и во 49. минута да имаат гол предност ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЖРК Вардар го совлада Динамо, Ѓер противник во четвртфиналето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: