Ставрески ќе му поднесе тужба на Шилегов

Помина рокот за портпаролот Петре Шилегов јавно да му се извини на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески за клеветата која јавно ја изрече, па тој подготвува тужба. Шилегов рече дека Ставрески го потпишал договорот со германската фирма „Лудвиг Фајфер“ за рехабилитација на канализационата мрежа во Прилеп, но „бидејќи Шилегов не даде никакви докази дека вицепремирот е потписник на договорот, ниту се извини за лагата, Ставрески, како што вети, подготви и во текот на денот ќе достави тужба за клевета до Обвинителството“, соопштија од министерството за финансии. Шилегов, пак, во среда праша, кој договор за закуп го раскинува министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, бидејќи зборуваше во еднина, а на негова адреса во Прилеп се водат повеќе фирми и проекти што добиле тендери од Владата за милионскиот проект Пречистителна станица. „Дали Јанакиески го раскинува договорот за кирија со германската фурма Лудвиг Фајфер, сместена на неговата адреса, „Браќа Ламески“ 32 во Прилеп? -Дали Јанакиески го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Петре Шилегов изнесе куп манипулации и клевети на денешната прес конференција , а притоа заборави да каже дека на листата на „Транспаренси интернешнал“, Македонија бележи континуиран напредок, а последната година ја завршивме на 3 места подобро од претходната, реагира владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. „Кога веќе сака да зборува за ниво на корупција, Шилегов треба да се присети дека во нивно време на таа листа бевме со Свазиленд на 105 место. Тогаш Радмила Шекеринска беше потпретседател на Влада, па Шилегов нека ја праша нејзе зошто било така, или можеби не смее затоа што и двајцата прават исти дубари со тоа што си плаќаат кирии сами на себе. За прозивките на Петре Шилегов има редовни и прецизни одговори од страна на надлежните институции или функционери“, стои во ракцијата на владејачката партија.
| | веќе видена | слични

- По скандалот “владини соработници во куќата на Миле Јанакиески“ во Прилеп, како на лента се редат скандалите со трошењето на милионите евра за проектот Скопје 2014.Нема дел од Скопје 2014 кој не отвара сомнеж за криминал, корупција и незаконски потрошени милиони евра народни пари. Е тоа ја мачи власта, обелоденувањето на вистината. Затоа измислува, наведува СДСМ во реакцијата./МИА.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ е толку уплашена од обелоденувањето на криминалите во врвот на нејзината власт што секој ден почна да излегува со конструкции и манипулации за портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. По скандалот “владини соработници во куќата на Миле Јанакиески“ во Прилеп, како на лента се редат скандалите со трошењето на милионите евра за проектот Скопје 2014. Нема дел од Скопје 2014 кој не отвара сомнеж за криминал, корупција и незаконски потрошени милиони евра народни пари. Е тоа ја мачи власта, обелоденувањето на вистината. Затоа измислува. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, јавно ги повикува Никола Груевски, Зоран Ставревски, Миле Јанакиевски, поединечно или доколку сакаат сите заедно, или со било кој друг министер од ВМРО-ДПМНЕ, да одберат време, место и медиум и јавно да се соочат. Само на тој начин граѓаните ќе ја дознаат вистината за конструкциите и измислиците на ВМРО-ДПМНЕ, но и за криминалот во самиот врв на власта.
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозициската СДСМ во реакција на денешната прес-конференција на Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ наведува дека владејачката партија „е уплашена од обелоденувањето на криминалите во врвот на нејзината власт што секој ден излегува со конструкции и манипулации за портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов“. - По скандалот „владини соработници во куќата на Миле Јанакиески“ во Прилеп, како на лента се редат скандалите со трошењето на милионите евра за проектот Скопје 2014. Нема дел од Скопје 2014 кој не отвара сомнеж за криминал, корупција и незаконски потрошени милиони евра народни пари. Е тоа ја мачи власта, обелоденувањето на вистината. Затоа измислува, наведува СДСМ во реакцијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ во пишаната реакција на денешната прес-конференција на Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ наведува дека целта на владејачката партија е да се дефокусира вниманието од случајот „владини соработници во куќата на Миле Јанакиески во Прилеп“. – Тоа нема да му помогне на Миле Јанакиески кој се уште не одговори дали крие непријавени кирии. Особено што токму Јанакиески потврди дека има еден договор за закуп, со Проектот за реконструкција на канализациската мрежа во Прилеп. А Тековната состојба на германската фирма Лудвиг Фајфер и документот од официјалната страница на УЈП за Проектот за надзор на проектот за реконструкција, откриваат дека куќата на Јанакиески е седиште и на овие два правни субјекта, се вели во реакцијата. СДСМ прашува „колку тендери доделило Министерството за финансии на правни субјекти на адресата Браќа Ламески 32, односно куќата на министерот Јанакиески, во Прилеп?“. Опозициската партија тврди дека портпаролот Петре Шилегов целокупниот имот, приходи и заштеди уредно ги пријавил до надлежните ...
| | веќе видена | слични

- Тоа нема да му помогне на Миле Јанакиески кој се уште не одговори дали крие непријавени кирии. Особено што токму Јанакиески потврди дека има еден договор за закуп, со Проектот за реконструкција на канализациската мрежа во Прилеп. А Тековната состојба на германската фирма Лудвиг Фајфер и документот од официјалната страница на УЈП за Проектот за надзор на проектот за реконструкција, откриваат дека куќата на Јанакиески е седиште и на овие два правни субјекта, се вели во реакцијата. СДСМ прашува „колку тендери доделило Министерството за финансии на правни субјекти на адресата Браќа Ламески 32, односно куќата на министерот Јанакиески, во Прилеп?“. Опозициската партија тврди дека портпаролот Петре Шилегов целокупниот имот, приходи и заштеди уредно ги пријавил до надлежните органи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се поочигледен е стравот на власта на Никола Груевски од обелоденувањето на нејзиното криминално владеење. Откако пукна скандалот „владини соработници во куќата на Миле Јанакиески“ во Прилеп, од коишто тој си инкасирал месечна закупнина и илјадници евра годишно, ВМРО-ДПМНЕ упорно сакаат да го одбранат со измислици и манипулации, велат од СДСМ.Лагите на ВМРО-ДПМНЕ нема да му помогнат на Миле Јанакиески кој се уште не одговори дали крие непријавени кирии.Особено што токму Јанакиески потврди дека има еден договор за закуп, со Проектот за реконструкција на канализациската мрежа во Прилеп. А Тековната состојба на германската фирма Лудвиг Фајфер и документот од официјалната страница на УЈП за Проектот за надзор на проектот за реконструкција, откриваат дека куќата на Јанакиески е седиште и на овие два правни субјекта.-Како тогаш Јанакиески тврди дека прима само една кирија?-Колку тендери доделило Министерството за финансии на правни субјекти на адресата Браќа Ламески 32, односно куќата на министерот Јанакиески, во ...
| | веќе видена | слични

На денешната прес-конференција на Александар Стојкоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој прашуваше за имотната состојба на Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ, најголемата опозициска партија возврати со контра-прашања за ВМРО-ДПМНЕ и министерот Миле Јанакиески, во врска со неговата куќа во Прилеп. „ - Дали министерот Миле Јанакиески крие непријавени кирии? Самиот Јанакиески потврди дека тој има еден договор за закуп, со Проектот за реконструкција на каналзиациската мрежа во Прилеп. Но тековната состојба на германската фирма Лудвиг Фајфер и документот од официјалната страница на Управата за јавни приходи за Проектот за надзор на проектот за реконструкција, откриваат дека куќата на Јанакиески е седиште и на овие два правни субјекта. - Како тогаш Јанакиески тврди дека прима само една кирија? - Колку тендери доделило Министерството за финансии на правни субјекти на адресата Браќа Ламески 32, односно куќата на министерот Јанакиески, во Прилеп? Овие прашања треба да ги објасни власта на ВМРО-ДПМНЕ, којашто покажува ...
| | веќе видена | слични

СДСМ попладнево во писмена реакција ги отфрли како манипулации обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за портпаролот на СДСМ Петре Шилегов.Во реакцијата се наведува дека Шилегов уредно ги има пријавувано целокупниот имот, приходи и заштеди до надлежните органи. СДСМ прашува дали министерот за транспорт крие непријавени кирии од тоа што неговиот дом во Прилеп е седиште на неколку правни субјекти. - Јанакиески потврди дека тој има еден договор за закуп, со Проектот за реконструкција на каналзиациската мрежа во Прилеп. Но Тековната состојба на германската фирма Лудвиг Фајфер и документот од официјалната страница на Управата за јавни приходи за Проектот за надзор на проектот за реконструкција, откриваат дека куќата на Јанакиески е седиште и на овие два правни субјекта, се вели во реакцијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Трагедија се случи утринава на Ибарска магистрала кога во сообраќајна несреќа животот го загубија две млади лица од Црна Гора, а една жена е тешко повредена. ...
сите 277 | | | веќе видена

Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 300 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 263 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Денеска сите ја очекуваат одлуката на С ветската здравствена организација, дали ќе воведе меѓународна вонредна состојба поради коронавирусот. Досега од овој ...
сите 306 | | | веќе видена

Никако да се намалат долговите на општините, нивните јавни претпријатија, трговските друштва кои се основани од државата, но и на министерствата и другите ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ставрески ќе му поднесе тужба на Шилегов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: