Вардар елинимиран од Купот на Македонија


Ренова и Работнички ја комплетираа листата учесници во полуфиналето на фудбалскиот Куп на Македонија. Претходно пласман меѓу најдобрите четири тима изборија Тетекс и Турново. Ренова во четвртфиналниот реванш го победи и гo елиминираше Вардар. Ренова успеа да ја надополни негативата од (1-3) која ја имаше по првиот натпревар и со победата од 2-0 мина натаму. Ренова до победата стигна со головите на Емини и Мaцинивиќ, постигнати во последните 20 минути од натпреварот. Работнички во четвртфиналето го елиминираше Еуромилк кој по првиот меч имаше предност од 3-2. Во реваншот ‘романтичарите’ победија со 3-1. Стојков, Чурлинов и Алтипармаковски беа стрелци за Работнички, додека единствениот гол за Еуромилк го постигна Мојсовски. Жрепката за полуфиналето ќе биде изврешна во вторник, а мечевите ќе се играат напролет наредната година. The post Вардар елинимиран од Купот на Македонија appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Бранителот на трофејот во Купот на Македонија, Работнички, во полуфиналето ќе игра против тетовска Ренова ФУДБАЛ - КУП НА МАКЕДОНИЈА Втората двојка ја сочинуваат Тетекс и Турново. Така реши вчерашната ждрепка во ФФМ. Во четврт-финалето Работнички во двата меча беше подобар од Еуромилк (2-3 и 3-1), а Ренова го елиминира лидерот во шампионатот Вардар (1-3 и 2-0). Тетекс, пак, во минатата рунда беше подобар од Кожув (0-1 и 5-0), а Турново од Дрита (1-0 и 5-0). Првите полуфинални натпревари се играат на 18 март, а реваншите се на 15 април 2015 година.
| | веќе видена | слични

Турново изминатите две сезони го претставуваше македонскиот фудбал во европските купови поради одличните резултати во првенството, но доколку повторно сака да има настап на меѓународната сцена му треба успех во Купот. Тимот од југот во полуфиналето во Купот за противник го доби Тетекс. Ждрепката беше наклонета за „турновци“ кои имаат големи шанси да стигнат до своето прво големо финале, но тренерот Шефки Арифовски смета дека во никој случај не смее да се потцени противникот. „ Мислам дека сите тимови кои стигнаа до оваа фаза имаат свои квалитети. Никој предвреме не оди во финале. Го почитуваме Тетекс има квалитет и искусни фудбалери. Предвереме не сме победиле, ниту пак сме загубиле, мора максимално да се одиграат овие два натпревари. Тетекс можеби е полесен противник според табелата, но мислам дека нема лесни противници во полуфиналето од Купот. Секоја почит за Тетекс и многу го респектираме, но ние ќе сакаме пласман во финалето “, вели Арифовски.
| | веќе видена | слични

Денес во просториите на ФФМ се одржа ждрепката за полуфиналето од Купот на Македонија на која беа одредени полуфиналните двојки. Ренова го совлада фаворитот Вардар, а сега ќе се соочи со бранителот на титулата, екипата на Работнички. Во Тетово ќе се одигра првиот натпрревар на втората двојка помеѓу екипите на Тетекс и Хоризнот Турново. Првите натпревари ќе се одиграат на 18. март, а реванш-натпреварите пред велигден, на 15. април 2015. година.
| | веќе видена | слични

Ренова сензационално го елиминираше Вардар во четвртфиналето во Купот на Македонија, а денешната ждрепка сакаше тимот од Џепчиште да се сретне и со моментално вториот најсилен тим во првенството. Тренерот на „гипсарите“ Ќатип Османи се надева дека неговиот тим ќе прескокне уште една силна препрека до финалето. „ Нам и претходно ни падна Вардар, а еве сега и Работнички. Купот се состои од два натпревари. Првиот дуел повторно го играме во Скопје и мислам дека во овие натпревари сѐ е можно. Секогаш го добиваме најтешкиот можен противник, но секако дека се надеваме на финале “, вели „кормиларот“ на Ренова. Тимот од Џепчиште на домашен терен два пати го преслуша Вардар со 2-0 во Купот и претходно во првенството со уште поубедливи 3-0. Овие резултати и даваат за право на Ренова да се надева на ново големо финале и втор трофеј во Купот по 2012 година. „ Сигурно дека клучен аспект во елиминацијата на Вардар во претходното коло беше самодовербата. Во првенството победивме со 3-0 и по тој натпревар знаевме дека можеме ...
| | веќе видена | слични

Ренова ќе биде полуфиналната пречка за Работнички на патот кон одбраната на трофејот во фудбалскиот Kуп на Македонија. Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат Тетекс и Хоризонт Турново. Вака одлучи вчерашната ждрепка за полуфиналните двојки во ФФМ. Првите натпревари се играат на 18 март, а реванш средбите се закажани за 15 април идната година. Работнички во првиот меч ќе биде домаќин, а реваншот ќе го игра како гости. Ренова кој во четврт-финалето го приреди најголемото изненадување со елиминацијата на големиот фаворит Вардар. Тетекс кон ново четврто финале, треба да го мине Хоризонт Турново кој пак ќе се обиде против фенерџијата во првенството сезонава да стаса првпат на завршницата од Kупот.
| | веќе видена | слични

Бранителот на трофејот, Работнички, ќе игра со победникот од 2012 година, Ренова, во полуфиналето на 23. Куп на Македонија во фудбал. Другата полуфинална двојка ја сочинуваат ланскиот освојувач, Тетекс, и Хоризонт Турново. „Романтичарите“ и „штофарите“ се домаќини на првите дуели закажани за 18 март, а возвратните ќе се одиграат на 15 април 2015 година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беа извлечени полуфиналните двојки за фудбалскиот Куп на Македонија. Бранител на трофејот Работнички за противник ја доби Ренова, која во четврфиналето го елиминира фаворизираниот Вардар. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Тетекс и Хоризонт Турново. Првите натпревари се играат на 18 март, додека реваншите се закажани за 15 април 2015 година.
| | веќе видена | слични

Екипата на Ренова, која во четвртфиналето направи големо изненадување со тоа што го елиминараше фаворитот Вардар, во полуфиналето ќе игра против тимот на Работнички. Вториот полуфинален дуел го сочинуваат Хоризонт Турново и Тетекс. Првите натпревари се закажани за 18-ти март, додека реваншот ќе се игра на 15-ти април следната година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Извлекувањето во „Куќата на Фудбалот“ ги донесе полуфиналните двојки во Купот.Актуелниот бранител на двојната круна во македонскиот фудбалски шампион, Работнички за противник во полуфиналето од Националниот Фудбалски Куп на Македонија го доби тимот на Ренова, кој во четвртфиналето го елиминираше Вардар, лидерот во прволигашката конкуренција по есенскиот дел.Реваншот се игра на терен на Ренова.Прочитајте повеќе наsport365.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. ...
сите 252 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 171 | | | веќе видена

За две години изградени се 23 градинки. Куманово, Валандово, Конче, Пласница, Чашка, Центар, Пробиштип, Карпош се дел од општините кои добија нови градинки во ...
сите 197 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 80 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 172 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 70 | | | веќе видена

Заев на заедничката прес-конференција со неговиот чешки колега, кој престојуваше во официјална посета на земјава, нагласи дека одлуките дали ќе има ...
сите 103 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар елинимиран од Купот на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: