Работодавците ќе мораат да плаќаат придонеси и за хонорарците

7 копии

Развивање на сивата економија, отпуштање вработени, исплаќање хонорари пониски од минималната плата, се последиците што здруженијата на работодавци во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според еден закон, професорите и лекарите се носители на јавни функции, додека според друг – не се. Ако се суди според досегашните изјави на Томе Аџиев, ...
| | веќе видена | слични

Законското решение е недоречено и нејасно и доколку стапи на сила по 1-ви јануари, ќе има лош старт, без ефекти – оценуваат стопанствениците во новото издание ...
| | веќе видена | слични

Законот за плаќање на придонеси за хонорарите е недоречен и дискриминаторски, оценуваат бизнисмените. Велат дека давачките доплнително ќе ги зголема трошоците ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Во целиот негативен наплив од информации поврзани со коронавирусот и секој ден големиот број жртви од оваа зараза, денеска имаше и една позитивна вест. Имено, ...
сите 265 | | | веќе видена

Трајче Заев, братучедот на премиерот Зоран Заев, чие име го споменуваат од ВМРО-ДПМНЕ поврзано со заплената на марихуаната во вредност од 800.000 евра, на ...
сите 368 | | | веќе видена

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација ќе се ...
сите 387 | | | веќе видена

Аферата „Мафија“ има нов продолжеток. Досега видовме дека МВР на Спасовски и Заев издало македонски пасоши со лажни идентитети на лица членови од српската ...
сите 373 | | | веќе видена

Заев и Филипче откако вчера беа со мотори во Крушево денеска се во Пештани. Вчера во македонските медиуми беа објавени фотографии од свитата, друштвото на ...
сите 234 | | | веќе видена

Владата најостро ги демантира, како што велат оттаму, лагите на пратеникот Антонио Милошоски дека наводно „Заев и Спасовски делеле македонски пасоши на ...
сите 55 | | | веќе видена

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на АстраЗенека. Корејската агенција за контрола и превенција на болести ...
сите 469 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работодавците ќе мораат да плаќаат придонеси и за хонорарците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: