Федерер против Ѓоковиќ во полуфиналето во Шангај


Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер утре на турнирот во Шангај ќе го играат својот 36-ти меѓусебен дуел, а Федерер има предност од 18:17 во победи. Најпрвин Ѓоковиќ избори полуфинале, а потоа Швајцарецот Федерер успеа во четвртфиналето да го победи Жулиен Бенето од Франција со 7:6 и 6:0. Бенето беше равноправен ривал само во првиот сет. Ѓоковиќ во четвртфиналето го совлада Шпанецот Давид Ферер со 6:4 и 6:2 во сетови. Во второто полуфинале ќе играат Фелисијано Лопез и Жил Симон. Лопез го победи Михаел Јужњи (Русија) со 2:1 во сетови, а Симон со истиот резултат го совлада Томаш Бердих (Чешка).
| | веќе видена | слични

Легендарниот тренер верува дека Ѓоковиќ, и покрај тоа што го очекува породувањето на неговата сопруга ќе најде сили да ги одбие нападите на Федерер. - Новак ќе остане број еден до крајот на годината, го посакувам тоа - рече легендарниот тениски стручњак Никола Пилиќ, некогашен тренер на Ѓоковиќ. Сјајната игра на Федерер во Шангај, распоредот на турнирите на кои Швајцарецот не брани многу поени, како и тоа што Новак очекува породување на својата сопруга се доволни за загриженост на Србинот. - Федерер го следам долго време, бекендот секогаш му бил полош од форхендот, но тоа што го одигра против Новак во Шангај,навистина е неверојатно. Сè му одеше од рака. Роџер треба да ги освои Базел, Париз и Лондон за да го престигне Новак, а не сум сигурен дали Ноле ќе игра во Париз поради породувањето - рече Пилиќ. Новак Ѓоковиќ (Фото: ЕПА) - Не верувам дека Новак може на мастерсот да ги загуби сите 1.500 бодови, а прашање е и дали Федерер може да игра на така високо ниво. - Бев млад играч кога легедарниот Род Лејвер ми ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер прв пат во својата кариера се закити со титулата на мастерс турнирот во Шанга и не ја криеше радоста, особено што се најде на втората позиција на АТП листа со можност повторно да биде на врвот. Поранешниот светски тениски рекет број еден не криеше дека посакува да ја заврши сезоната како број еден. Тој е многу близу до остварување на оваа цел, бидејќи Србинот Новак Ѓоковиќ, за да остане на правата позивција би требало да одбрани 2.500 бодови, додека Роже нешто повеќе од 1000 поени. -Треба да гледаме реално на работите. Јас сакам да бидам на врвот на АТП, но тоа зависи од Ѓоковиќ. Јас можам само да го покажам најдоброто на последните три турнири и да се надевам дека ќе се искачам на врвот на крајот од сезоната, изјави Федерер.
| | веќе видена | слични

Остануваат три недели и четири слободни места за завршниот турнир на АТП во Лондон, што значи дека ни претстојат 20 дена возбудлив тенис. Учество во “АТР World Tour Finals“ веќе си обезбедија Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Роџер Федерер и Стен Вавринка, но за билет за англиската престолнина продолжуваат да се борат девет тенисери. Седум од нив ќе се натпреваруваат оваа недела во турнирите од категоријата 250 во Москва, Виена и Стокхолм. Меѓу 20 и 26 октомври има два турнири од категорија 500 (во Базел и Валенсија), следени од последниот “Мастерс” за годината – оној во Париз. Важно е да се напомене дека во пласманот за “Race to London” се земаат предвид шесте најдобри резултати на натпреварувачите во категориите 250 и 500, а бидејќи сите тенисери веќе одиграа по повеќе од шест турнири, тие треба да ги подобрат постигнувањата од своите најслаби учества, за да соберат екстра поени. Тоа значи дека Давид Ферер, кој е на 9-тото место на табелата и само на 35 поени од осмиот Милош Раониќ, треба задолжително да стигне ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ по поразот во полуфиналето на Мастерс во Шангај, призна дека во моментов единствено мисли само на тоа дека ќе стане татко. Ѓоковиќ беше поразен од Швајцарецот Роџер Федерер со 6:4, 6:4, па во завршницата од сезоната ќе го очекува борба за првото место на АТП листата. Но, првиот рекет на светот во моментов мисли само на породувањето на неговата сопруга Јелена, кое се очекува за време на Мастерсот во Париз кон крајот на октомври. Во моментов во глава ми е тоа дека ќе станам татко. Потоа ќе направам прецизен и јасен план за турнирите и целта до крајот на годината. Сакам да ја завршам сезоната како прв, тука нема тајна, вели Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Рожер Федерер по триумфот на турнирот во Шангај, го искористи и лошиот резултат на Рафаел Надал и се проби на второто место на АТП листата зад Новак Ѓоковиќ. Првопласираниот Ѓоковиќ има 11.510 поени, додека Федерер собра 9.080. Надал со 8.105 е на третата позиција, а зад него се Стан Вавринка со 5.385 и Давид Ферер – 4.585. Вавринка и Ферер се загрозени од Кеи Нишикори и од Томаш Бердих, кој во овој период имаат подобри резултати (Нишикори – 4.355 поени, Бердих – 4.325). За одбележување е дека и македонскиот тенисер Томислав Јотовски го подобри својот пласман – 562 место, што е негов најдобар ранг во кариерата. Димитар Грабул е 630.место, Шендрит Деари – 1.223.место, Стефан Мицов – 1.295.место и Бесир Дургути – 1.311.место.
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер игра во одлична форма, а по триумфот во Шангај, од денеска и официјално се врати на второто место на АТП ранкингот. Иако досега Швајцарецот беше далеку од првото место, актуелната ситуација му дава за право да се надева и на истиснување на Новак Ѓоковиќ од светскиот трон. Во својата последна изјава, освојувачот на 81. АТП титула призна дека посакува такво сценарио. - Што се однесува до првата позиција на АТП ранкингот, досега не размислував за такво нешто бидејќи беше премногу далеку, но сега веќе постои надеж. Мора да признаеме дека сепак Ѓоковиќ е број еден во моментов и од него најмногу зависи дали ќе можам да ја преземам неговата позиција. Сега се враќам во Швајцарија и ќе ги подредам моите приоритети. Базел, Париз, Лондон, секако дека не го заборавам и Дејвис купот, но ќе видиме колку енергија ќе имам на крајот на сезоната, - вели Федерер кој во моментов заостанува 2.430 бодови зад Ѓоковиќ, но Србинот ќе брани максимални поени во Лондон и Париз, а нема да може да освои бодови од Дејвис ...
| | веќе видена | слични

Првиот македонски рекет Томислав Јотовски напредуваше на најновата АТП листа, притоа бележејќи го својот најдобар пласман во кариерата во поединечна конкуренција и во игра на двојки. Јотовски со 57 освоени бодови скокна три места и сега е 562 играч во светот, а во дубл се наоѓа на 662 позиција ( + 4 позиции). Државниот првак на Македонија, Димитар Грабул на најновото рангирање се наоѓа на 630 место (+7), Шендрит Деари е 1.223 (+9), Стефан Мицов остана 1.295, а назадуваше Бесир Дургути 1.311(- 3). Меѓу првите 10 на АТП листата имаше неколки промени, па најновиот распоред е следен: 1. Новак Ѓоковиќ (Србија, 11.150 поени) 2. Рожер Федерер (Швајцарија, 9.080) 3. Рафаел Надал (Шпанија, 8.105) 4. Станислас Вавринка (Швајцарија, 5.385) 5. Давид Ферер (Шпанија, 4.585) 6. Кеи Нишикори (Јапонија, 4.355) 7. Томаш Бердих (Чешка, 4.325) 8. Марин Чилиќ (Хрватска, 3.945) 9. Милош Раониќ (Канада, 3.885 10. Григор Димитров (Бугарија, 3.745)
| | веќе видена | слични

Федерер на Мастерсот во Кина докажа дека сеуште има сила да им се спротиставува на неговите помлади колеги. Се врати на второто место на АПТ рангл листата, тоа му го овозможи титулата во Шангај од каде ги објавија најдобрите поени на овој тениски турнир. Уживајте во видео материјалот во продолжение.
| | веќе видена | слични

На турнирот во Шангај можевме да ги видиме на дело најдобрите светски тенисери. Во најновата битка како победник излезе Рожер Федерер која ја освои 23 Мастерс титула во неговата кариера. Тој во овој кинески град беше носител и на еден од најдобрите поени, а на него друштво на топ листата на најтрактивните потези му прават Гаске, Надал, Лопез и првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 164 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 245 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 338 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер против Ѓоковиќ во полуфиналето во Шангај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: