Фатени 85 пијани возачи!

Скопските сообраќајци минатата недела фатиле 85 возачи кои биле под дејство на алкохол, информираше МВР. Во минатонеделните контроли казни добиле вкупно 1.285 учесници во сообраќајот Од скопската полиција информираат дека нивните службеници откриле 76 лица кои воопшто немале возачка дозвола и 87 лица чија дозвола била истечена. Покрај тоа, 76 биле фатени живи додека минувале на црвено светло, а вкупно 125 возачи возеле со поголема брзина од дозволената, од кои 59 дури и со над 90 километри на час јуришале по градските улици. Иако во тек е кампања за подобрување на безбедноста во сообраќајот, во која се обрнува посебно внимание на сигурносниот појас и на зборувањето на мобилен телефон, таа очигледно не допира многу до скопските возачи, бидејќи минатата недела за овие два прекршоци казни добиле 98 лица.
| | веќе видена | слични
4 копии

Учесниците во сообраќајот се должни да постапуваат во согласност со прописите за правилата на сообраќајот, со сообраќајните знаци поставени на патот и со знаците и наредбите што ги даваат униформираните полициски службеници. Исто така тие се должни да постапуваат во согласност со сообраќајните знаци поставени на патот и кога со тоа отстапуваат од прописите за правилата на сообраќајот. Секое непочитување на правилата на сообраќајот претставува прекршок, кој се дефинира како противправно дело кое со закон е определено како прекршок, чии обележја се определени со закон и за кое е пропишана прекршочна санкција . За прекршоци на прекршочно одговорни полнолетни сторители може да им се изречат следниве санкции: 1) глоба; 2) опомена; 3) престанок на важење на возачка дозвола; 4) забрана на управување со моторно возило; Глобата се пропишува и изрекува како главна санкциј а, а пак опомената се изрекува наместо глобата кога се работи за полесен прекршок . Глоба Глобата за физичко лице се состои во плаќање на определен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од МВР информираат дека контролите во сообраќајот продолжуваат со засилен интезитет а вчера во главниот град биле казнети 28 возачи за брзо возење, деветмина кои не носеле појас или зборувале на мобилниот телефон,12 кои иако посегнале по алкохолот одлучиле да возат автомобил наместо да си заминат со такси или автобус, 19 кои имале истечена или пак воопшто немале возачка дозвола и 11 за кои црвеното светло на семафорот не значи ништо Осуммина повредени, од кои тројца потешко, е епилогот на четиринаесетте сообраќајќи кои се случија последното деноноќие во Скопје, соопшти полицијата. Првата тешка сообраќајка се случила во 7,30 часот улицата Киро Фетак во населбата Драчево каде се судриле „бмв" со скопски и комбе „фолксваген" со штипски регистарски таблички зад чиј волан бил кочанчанец. Во незгодата петмина биле повредени, а најлошо минал возачот на "бмв"-то кој бил задржан на болничко лекување. Околу 17 часот на улицата "Јустинијан Први" скопјанец прегазил пешак со своето "ауди". Пешакот иако тешко повреден го ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Четиринаесет сообраќајни несреќи се случиле во изминатите 24 часа во Скопје, од кои три со последица тешки телесни повреди, а пет со полесни. Во шест незгоди е регистрирана материјална штета. Првата незгода со тешки телесни повреди се случила во 7 часот и 30 минути на ул. „Киро Фетак“ во која учествувале патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Скопје и патничко моторно возило „фолксваген комбе“ со штипски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Кочани. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле пет лица. Втората незгода се случила во 17 часот на ул. „Јустинијан Први“ помеѓу патничко моторно возило „ауди“ со скопски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Скопје и пешак, граѓанин на Скопје. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил пешакот. Третата сообраќајна незгода се случила во 21 часот и 15 минути на бул. „Никола Карев“ во која учествувале патничко моторно возило „фиат линеа“ со скопски регистарски таблички, управувано од ...
| | веќе видена | слични

Вчера околу 17 часот се случила уште една страшна сообраќајка несреќа и тоа на ул. „Јустинијан Први“ во Скопје. Страшниот настан се случил помеѓу патничко моторно возило „ауди“ со скопски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Скопје и пешак, кој исто така е од Скопјее. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил пешакот.
| | веќе видена | слични

Првата незгода со тешки телесни повреди се случила во 7 часот и 30 минути на ул. „Киро Фетак“ во која учествувале патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Скопје и патничко моторно возило „фолксваген комбе“ со штипски регистарски таблички, управувано од граѓанин на Кочани. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле пет лица.
| | веќе видена | слични

Тешка сообраќајна несреќа во која учествуваат автомобил управуван од лице под дејство на алкохол, сoпатник без врзан појас и возач чие внимание го одзема телефонскиот разговор на мобилниот. Интервенираа екипите на брзата помош и на полицијата. Несреќата, за среќа, не беше вистинска, туку показна вежба на надлежните институции. Констатирани се трите најкритични моменти кои доведуваат до опасност . -Во кампањата посебно потенцираме неколку работи меѓу кои носењето на појас, незборувањето на мобилен телефон за време на управување со моторно возило и во никој случај неуправување на возило во алкохолизирана состојба, рече Никола Тодоров-министер за здравство. Според статистиките на МВР за првите 8 месеци од годинава околу 10 000 граѓани не носеле безбедносен појас,од нив 3500 добиле казни, а 7100 опомена. Настанот е дел од кампањата „Почитувај ги правилата, почитувај го животот“, иницирана од високиот број на жртви во сообраќајот. Лани 198 лица во земјава го загубија животот во сообраќајни несреќи. Бојана ...
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала 18 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење. Од нив, 10 возачи се движеле со брзина поголема од 90 километри на час во населено место, 24 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување на возилото, девет возачи кои не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, пет возачи кои не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосниците и 18 возачи кои ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Со помош на специјалното возило „пајак“ се отстранети 48 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот. Во рамки на кампањата за зголемување на безбедноста на сообраќајот на патиштата „Почитувај ги правилата, почитувај го живото“, што ја започна Владата на Република Македонија, Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На подрачјето на Скопје во изминатите 24 часа сообраќајната полиција извршила увид во осум сообраќајни несреќи, при што патник во автобус се здобил со телесни повреди. Во седум сообраќајки е предизвикана мала материјална штета и е пополнет Европски извештај. Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала 18 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење. Од нив, 10 возачи се движеле со брзина поголема од 90 километри на час во населено место, 24 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или го користеле мобилниот телефон за време на управување на возилото, девет возачи кои не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, пет возачи кои не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосниците и 18 возачи кои ги управувале своите возила по истекот на важноста на сообраќајната дозвола или без возачка дозвола. Со помош на специјалното возило „пајак“ се отстранети 48 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот. За ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На подрачјето на градот Скопје во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција изврши увид на вкупно седум сообраќајни незгоди од кои во две со тешки телесни повреди се здобиле шест, а полесно се повредени две лица, во четири сообраќајки полесно се повредени еден пешак, двајца велосипедисти и еден возач на мопед, а една поминала сомо со матерјална штета. Првата сообраќајка со потешкипоследици се случила во 13:15 часот на крстосницата меѓу булевар „Борис Трајковски“ и улицата „Петар Дељан“ помеѓу патничко моторно возило „пежо“ со скопски регистарски таблици управувано од граѓанин на Скопје и велосипед марка „собим“ управувано од граѓанин на Скопје. Од незгодата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот. Втората незгода се случила во 13:45 часот на автопатот Скопје-Велес после тунелот Катланово во која учестувале патничко моторно возило марка „мерцедес“ со велешки регистарски таблици и патничко мотороно возило марка „голф“ со косовски нацонални ознаки управуван од граѓанин на Косово. Како последица ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 409 | | | веќе видена

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 434 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фатени 85 пијани возачи!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: