За двесте евра посредувал за добивање трактор со субвенција

Двеста евра поткуп барал службеник од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството од земјоделец за да му издејствува да добие трактор со субвенции. Земјоделецот се пожалил во полиција. Со обележани евра се сретнал со митаџијата во кафеана во Аеродром од каде по размената на документите и парите, службеникот бил уапсен. "Министерството за внатрешни работи подолг временски период работеше на прибирање сознанија во врска со коруптивни активности на одредени вработени во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, за што од страна на Одделот за сериозен и организиран криминал до ОЈО Скопје е поднесена кривична пријава против 34-годишниот Д.Р. од Скопје, вработен во Агенција, а за сторено кривично дело примање награда за противзаконито влијание" - рече вчера на прес-конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска Истрагата на полицијата покажала дека Д.Р., како службеник во Агенцијата во текот на минатиот месец побарал 200 евра од земјоделец за да му посредува ...
| | веќе видена | слични

Последниот случај е мито од 200 евра за да се забрза добивање субвенција за купување трактор, велат во МВР СТАТИСТИКА НА МВР ЗА КОРУПЦИЈАТА Секој шести ден вработен во државните институции земал мито, говорат најновите податоци на црната статистика. Според официјалните информации на МВР, од јули 2006 година над 450 актуелни државни функционери или службеници примале поткуп во педесетина регистрирани случаи. Темната бројка на оние што зеле, а не биле фатени може само да се претпостави, велат полициските аналитичари. Последната кривична пријава за вакво дело заврши со името на вработен во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Во текот на минатиот месец 34-годишниот Д.Р. од Скопје побарал од земјоделец мито од 200 евра за да му бидат доделени субвенции за купување трактор. Како што информираат во МВР, земјоделецот го пријавил случајот на 18 минатиот месец, а во понеделникот, околу 20 часот, двајцата се сретнале во ресторан во скопската населба Аеродром, каде што службеникот ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто се разликуваат позициите на премиерот Заев за „Монструм“ пред да седне во владејачката фотелја заедно со Ахмети и денес? Контрадикторните изјави на ...
сите 204 | | | веќе видена

На социјалните мрежи голем интерес предизвика забавата со зурли и тапани на вчерашното отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица. Најголемиот број коментари ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали омразата кон жените била мотив на напаѓачот со комбе? На тоа упатува не само изборот на жртвите, туку и неговите изјави на социјалните мрежи пред да го ...
сите 88 | | | веќе видена

Охридските еколози од Грашница се против изградба на регионална депонија во Дебрца или на било која друга локација. Нивниот предлог е да се продолжи со веќе ...
сите 53 | | | веќе видена

„Со чочек и сечење на црвена лента свечено беше пуштено во употреба новото триаголниче", пишува на фејсбук страната „Штипски Актуелности", а се работи за ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За двесте евра посредувал за добивање трактор со субвенција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: