За двесте евра посредувал за добивање трактор со субвенција

Двеста евра поткуп барал службеник од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството од земјоделец за да му издејствува да добие трактор со субвенции. Земјоделецот се пожалил во полиција. Со обележани евра се сретнал со митаџијата во кафеана во Аеродром од каде по размената на документите и парите, службеникот бил уапсен. "Министерството за внатрешни работи подолг временски период работеше на прибирање сознанија во врска со коруптивни активности на одредени вработени во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, за што од страна на Одделот за сериозен и организиран криминал до ОЈО Скопје е поднесена кривична пријава против 34-годишниот Д.Р. од Скопје, вработен во Агенција, а за сторено кривично дело примање награда за противзаконито влијание" - рече вчера на прес-конференција министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска Истрагата на полицијата покажала дека Д.Р., како службеник во Агенцијата во текот на минатиот месец побарал 200 евра од земјоделец за да му посредува ...
| | веќе видена | слични

Последниот случај е мито од 200 евра за да се забрза добивање субвенција за купување трактор, велат во МВР СТАТИСТИКА НА МВР ЗА КОРУПЦИЈАТА Секој шести ден вработен во државните институции земал мито, говорат најновите податоци на црната статистика. Според официјалните информации на МВР, од јули 2006 година над 450 актуелни државни функционери или службеници примале поткуп во педесетина регистрирани случаи. Темната бројка на оние што зеле, а не биле фатени може само да се претпостави, велат полициските аналитичари. Последната кривична пријава за вакво дело заврши со името на вработен во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Во текот на минатиот месец 34-годишниот Д.Р. од Скопје побарал од земјоделец мито од 200 евра за да му бидат доделени субвенции за купување трактор. Како што информираат во МВР, земјоделецот го пријавил случајот на 18 минатиот месец, а во понеделникот, околу 20 часот, двајцата се сретнале во ресторан во скопската населба Аеродром, каде што службеникот ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 282 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната дебата за нацрт аманданите на Уставот потсети дека и пратеници од опозицијата имале свои предлози за подобрување на текстот, ...
сите 327 | | | веќе видена

Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сашо Мијалков, Владимир Атанасовски- четворицата беа директори на Управата за безбедност и контразузнавање и четворицата ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода, каде оствари средба со голем број на членови и ...
сите 278 | | | веќе видена

Цела недела Заев и Оливер Спасовски ја навредуваат интелигенцијата на граѓаните и се уште не даваат никаков одговор за тоа кој прислушувал, кој се ги има ...
сите 106 | | | веќе видена

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 ја одби жалбата на Сашо Мијалков и ја потврди одлуката на судија на претходна постапка да му одреди 30 дена притвор ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За двесте евра посредувал за добивање трактор со субвенција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: