Обама преку видео врска се обрати по повод 20-годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид

Претседателот на САД Барак Обама преку видео обраќање им оддаде почит на насобраните на Берлинскиот ѕид од пред 20 години, а видеа врската ја оствари на чествувањето на настанот пред Бранденбуршката порта во Берлин. -Малкумина од нас ќе предвидеа дека некој ден обединета Германија ќе е раководена од жена, која дојде од Бранденбург (поранешна источна Германија) или дека нејзиниот американски сојузник ќе е раководен од човек со африканско потекло, но човековата судбина е тоа што луѓето прават од неа, изјави Обама, кој во Берлин е претставуван од државниот секретар Хилари Клинтон. -Годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид испраќа порака на надеж кон оние кои веруваат, дури и во цинизмот, сомнението и нечестието, дека ѕидовите навистина може да се урнат, забележа Обама. -Никогаш да не забравиме на 9 ноември 1989 година, ниту на жртвите, кои го направија можен, повика Обама и додаде дека паѓањето на Берлинскиот ѕид ќе биде запомнето и вреднувано во САД
| | веќе видена | слични

Полскиот експретседател Лех Валенса ја турна првата од 1.000-те домино-плочки украсени со графити, кои паѓаа долж Бранденбуршката капија, како симбол на домино-ефектот што во Европа го предизвика паѓањето на Берлинскиот ѕид. Валенса притоа имаше мала незгода, беше удрен од возило со снимател и за малку ќе паднеше БЕРЛИН, 11 ноември (АП) - Илјадници весели Германци го оживеаа наелектризираниот момент кога падна Берлинскиот ѕид и ги турнаа 1.000-те домино-плочки украсени со графити, кои паѓаа долж Бранденбуршката капија во срцето на главниот град, прославувајќи 20 години слобода од раздвоеноста и стравот. Спектаклот, кој организаторите го осмислија како метафора на падот на симболот на Студената војна и воедно на комунистичките режими во земјите во источна Европа, претставуваше финале после неколкуте помен служби, говори и настани со кои се одбележа годишнината. 27-те лидери на сите земји-членки на Европската унија, рускиот претседател Дмитри Медведев и државниот секретар на САД, Хилари Родам Клинтон, кои беа ...
| | веќе видена | слични

Светските лидери на прославата на 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид во понеделникот вечерта ги поздравија обичните луѓе кои помогнаа да се урне ѕидот и истакнаа дека историските настани од пред две децении покажаа дека нациите се способни да се издигнат над новите предизвици, од тероризмот до климатските промени. Германската канцеларка Ангела Меркел и нејзините високи гости од Британија, Франција, Русија и од други земји од светот ја пофалија храброста на десетици илјади луѓе, кои се собраа пред Бранденбуршката порта во Берлин и покрај силниот, леден дожд. - Заедно ја урнавме железната завеса и убедена сум дека тоа ќе ни даде сила за 21 век. Среќата што ја имаме да живееме во ова време не обврзува да се соочиме со предизвиците на нашето време – изјави Ангела Меркел во своето обраќање. Таа повика и на поголема соработка меѓу државите и поголемо влијание на мултилатералните организации, како што се ОН. - Во овој свет нема да има мир ако не работиме на нов светски поредок и на поголема мултилатерална ...
| | веќе видена | слични

Берлин денеска е центарот на светот. Се прославува 20-годишнината од падот на Берлиснкиот ѕид. Финалето беше одбележано со рушење на илјада џиновски домино плочи, проследено со огномет.  Првата домино плоча ја турна некогашниот полски претседател Лех Валенса, чие про-демократско движење  ,,Солидарност,, ЈА одигра една од главните улоги во падот на комунизмот во источна Европа. Домино плочите беа направени од стиропор и беа насликани од студенти кои ги поставија на истото место каде се наоѓаше вистинскиот ѕид. Овие триметарски домино панели се направени со цел на младите генерации да им се покаже што навистина претставуваше Берлинскиот ѕид.  Во текот на денешната прослава, германската канцеларка Ангела Меркел преминувајќи го некогашниот мост –граница ја поздрави храброста на поранешните источногерманци. „Возбудливо е и интересно што големата желба за слобода и храброста за борба за слобода повторно доведоа до големи промени. 9ти ноември е симбол во германската историја, на многу начини и сон и траума ...
| | веќе видена | слични

Од бележникот на репортерот Како една грешка на само еден човек ги надвисна калкулациите на моќта и политиката Љупчо Поповски Берлин - Сивите, дождливи и студени денови во ноември како да се предодредени за големите случувања во германската историја. Дожд се истури од сите страни врз Берлин пред два дена кога очите од целиот свет беа вперени во Брандебуршката порта каде што 20 години подоцна Германците ја славеа слободата. Во тој дождлив 9 ноември, десетици и десетици илјади Германци, собрани на прочуената алеја Унтер ден Линден (Под липите) и блескаво обновениот Потсдамер плац, дојдоа да им се заблагодарат на жителите на Источен Берлин кои во едно од најчудните случувања во историјата успеаја во само два-три часа пред 20 години да го урнат монструмот што го делеше градот, целата земја, а и светот. Во оваа блескава ода на слободата, светските лидери пред Бранденбуршката порта беа повеќе задолжителен декор чија улога беше да ја нагласат големината на обичниот човек отколку да ја спомнат улогата на ...
| | веќе видена | слични

И две децении по уривањето на ѕидот, германското обединување сé уште не е завршено. Источна Германија сé уште е зад западна во однос на економскиот развој, предупреди германската канцеларка Меркел Стотици илјади Германци вчера ја одбележаа 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, но нивната канцеларка Ангела Меркел предупреди оти Германија сé уште целосно не ги залечила раните од поделбата. Светските лидери им се придружија на илјадниците насобрани во Берлин во сеќавањето на клучниот настан што го одбележа крајот на комунизмот во Европа, кога Источна Германија конечно ги отвори портите за своите граѓани на 9 ноември 1989 година, нагласува АФП. Но Меркел предупреди оти источна Германија денес сé уште е зад западна во однос на економскиот развој и со речиси двојно повисока невработеност. - Германското обединување сé уште не е завршено. Германија мора да се справи со овој проблем ако сака да постигне еднаков квалитет на живот - порача Меркел, која е прв германски канцелар од источниот дел ...
| | веќе видена | слични

Повторното обединување на Германија не е завршен процес. Направивме многу, но се’ уште има разлики и мораме да сториме уште доста за да создадеме еднакви услови за живот - порача германската канцеларка Ангела Меркел. Запрашана дали е остварено ветувањето на нејзиниот политички ментор и канцелар на обединувањето, Хелмут Кол, дека и на истокот ќе има „расцутени предели“, канцеларката Ангела Меркел одговори: „Секако дека имаме голем број расцутени предели. Ако се сетите на загадувањето на човековата околина во поранешната Германска Демократска Република, на пример во регионот на индустрискиот град Битерфелд, тогаш ќе сфатите дека има многу расцутени предели. Поради подобрувањето на животните услови, денес имаме речиси еднакво долг животен век на граѓаните во источните, како и во западните покраини. Тоа, меѓутоа, не значи дека е се’ изедначено. Во источните покраини имаме речиси двојно поголема стапка на невработеност. Затоа многумина велат дека имаме уште работа за да создадеме еднакви животни услови во ...
| | веќе видена | слични

Меркел: Падот на ѕидот е најсреќен ден за Германија Германската канцеларка Ангела Меркел со екс-советскиот лидер Михаил Горбачов и екс-полскиот претседател Лех Валеса држат фотографија на која се гледа мостот Бронхолм БЕРЛИН (Ројтерс) - Поранешните и сегашните светски лидери вчера се собраа во главниот град на Германија, да ја прослават 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, што водеше до повторно обединување на Германија и до забрзан пад на Советскиот Сојуз. Германските телевизии и весници беа преплавени од слики од историската ноќ на 9 ноември, 1989 година - кога источните берлинци заробени зад бетонска бариера, висока 3,6 метри, навалија на контролните точки со цел да го срушат. Како дел од вчерашната церемонија, 1.000 обоени домино плочки беа поставени покрај оригиналниот пат на ѕидот веднаш до Бранденбуршката Капија, со должина од 1,5 километри. Тие беа соборени синоќа во присуство на лидерите на Британија, Франција и Русија, во знак на симболична реконструкција на денот кој го шокираше целиот ...
| | веќе видена | слични

Европа ќе мора да ја заврши интеграцијата на целиот континент, која почна со уривањето на Берлинскиот ѕид и со соборувањето на комунизмот пред 20 години, се порачува во коментарот на угледниот британски весник „Фајненшл тајмс“. Падот на ѕидот, пишува весникот, на светот му овозможи да се здобие со голема политичка и економска полза затоа што, и покрај сегашните проблеми со меѓународниот тероризам и со економската криза, завршувањето на ривалството меѓу двете суперсили го направи светот побезбеден, послободен и, секако, побогат. Лондонскиот весник се согласува дека се уште има тешкотии во врска со економската интеграција на некогаш поделената Германија, како и на целата поранешна комунистичка, источна Европа, каде што животниот стандард и понатаму е под нивото на Западот. Актуелната глобална рецесија ќе го одложи премостувањето на постојниот јаз меѓу двата дела на континентот, но за „Фајненшл тајмс“ е многу значајно што некогашните комунистички држави направија „вистинско чудо“ во воведувањето на ...
| | веќе видена | слични

Со широка насмевка, и покрај студениот дожд, Меркел го мина мостот на "Борнхолмер штрасе" заедно со Горбачов, Валенса и познати Германци од источниот дел на земјата. -Ние сме еден народ, потсети Ангела Меркел на паролата од мирната револуција во ГДР во 1989 година. Таа изрази задоволство затоа што толку многу луѓе дошле за да ја одбележат годишнината, и покрај дождливото време. Меркел, која е израсната во источна Германија, му заблагодари на Горбачов затоа што ја направил промената возможна. -Тоа не е ден за празнување само за Германија, туку и за цела Европа, подвлече таа. Горбачов изрази жалење што по паѓањето на Берлинскиот ѕид, во Европа останала уште линии што делат. -Останаа ѕидови, рече тој, посочувајќи на проширувањето на НАТО кон исток, кое според него ги зацртува новите линии на поделба. Во исто време, Горбачов изрази задоволство од зацврстувањето на Европската унија. -Ние сите сме Европејци и тоа треба да не радува, истакна тој. Последниот советски раководител подвлече дека главните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 550 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 190 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 139 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама преку видео врска се обрати по повод 20-годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: