Попоски: Нема двојна дипломатија во Македонија

Препреките кои се поставени од Грција не се никаков новитет. Она што го имавме како став на бугарската Влада на последниот Совет беше новитет. Но, мислам дека мораме да ги судиме според она како ќе се однесуваат во следниот период, односно дали ќе работиме на добрососедската агенда или не, рече шефот на дипломатијата Во Република Македонија нема двојна дипломатија, меѓу сите политички субјекти постои консензус за стратешките цели на земјава, а тоа се членството во НАТО и Европската унија и добредојдени се активностите на секој што може да придонесе за остварување на овие цели, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, коментирајќи ги посетите во странство на лидери од други партии. - Не би рекол дека се води двојна политика бидејќи целта е иста. Сметам дека огромно мнозинство од граѓаните во Република Македонија ни имаат дадено мандат да работиме на остварување на членството во НАТО и ЕУ и сметам дека една од предностите е тоа што сите политички субјекти во оваа држава имаат постигнато ...
| | веќе видена | слични

Очигледно е дека има опозициско расположение за проектот на Субрата Рој. Но дали тоа постои и кај опозицијата, кај СДСМ и неговата коалиција? Не ги видовме да излезат на прес-конференција и да ѝ соопштат на јавноста што мислат за овој мегапроект Според аналитичарите на новото раководство му требаат сто дена да се консолидира ПАРТИЈАТА НА ЗАЕВ НЕ Е ДОВОЛНО АКТИВНА ЗА СЕКОЈДНЕВНИТЕ ПРОБЛЕМИ Индискиот бизнисмен Субрата Рој деновиве повторно се појави во Македонија, да се заангажира за неговиот проект за изградба на луксузен хотел со казино што ќе плови во Охридско Езеро во близина на Љубаништа. Се чини дека како што зачестуваат неговите посети, сѐ повеќе во јавноста се забележува отпор против проектот, преку зачестените коментари на социјалните мрежи или во медиумите. Некои искажуваат загриженост за можните еколошки последици врз езерото од евентуалната реализација на проектот, други, пак, го отвораат прашањето дали Охрид не би бил деградиран како културен и духовен центар со тоа што би се прославувал преку ...
| | веќе видена | слични

Нема двојна дипломатија во Република Македонија, бидејќи постои консензус меѓу сите политички субјекти за стратешките цели на земјата - членството во НАТО и ЕУ, оценува министерот за надворешни работи Никола Попоски во врска со посетите на лидерот на ДУИ Али Ахмети од кои последната во Софија. - Не би рекол дека се води двојна политика бидејќи целта е иста. Сметам дека огромно мнозинство од граѓаните во Република Македонија ни имаат дадено мандат да работиме на остварување на членството во НАТО и ЕУ и сметам дека имаме една од предносите тоа што сите политички субјекти во оваа држава имаат постигнато согласност дека тоа е нашата клулна стратешка цел. Секој кој може да придонесе е добредојден. Искажувањето на ставовите дека тие се нашите заложби како по формален пат во рамки на Владата така од претставнички на политички партии, во овој случај на ДУИ, може само да придонесат за нивото на информираност во сите тие средини и што е она работиме за да ја постигнеме таа цел, рече Попоски на прес-конференцијата со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција се правдаше дека тој е на функцијата само еден месец, а проблемот со недостигот ...
сите 172 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Камчев инсистираше на средба со мене преку Владимир Ефтимовски, директорот на Стопанска банка од Битола. Ми понуди да влезам во тимот бранители кај него, и ми ...
сите 309 | | | веќе видена

Во Ханау, град источно од Франкфурт, осум лица загинаа вчеравечер кога напаѓачот извршил две вооружени акции пред кафуле за наргиле. Според весникот „Билд“, ...
сите 73 | | | веќе видена

Фудбалска Европа беше воодушевена од спринтот на Ерлинг Халанд на мечот на Борусија Дортмунд против ПСЖ во Лигата на шампионите. Но, ако треба да се зборува за ...
сите 169 | | | веќе видена

Вардарци отпатуваа за Португалија денеска со цел да имаат повеќе време за одмор и подготовка со оглед на неповолните авионски конекции и патувањето што треба ...
сите 182 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски: Нема двојна дипломатија во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: