Турново во второто коло од Лига Европа


Турново е единствениот македонските клуб, кој остана да ја брани честа на нашите екипи во Лига Европа. Нашиот состав по подобро изведување на удари од 11 метри успеа да го елиминира литванскиот претставник Судува откако по 120 минути игра резултатот беше 2:2. Гостите поведоа со голот на Нериус Валскис во 43-тата минута. На стартот од второто полувреме Иљо Митров израмни на 1:1. Сепак радоста на нашите фудбалери траеше многу кусо во 52-та минута Томас Радзиневичиус им донесе предност на Литванците од 2:1. Во завршните секунди од мечот судијата покажа на белата точка за Турново, а прецизен реализатор беше Дејан Блажевски. Откако немаше погодок во продолженијата од 15 минути пеналите го решаваа победникот. Во шестата серија, Стојан Димовски го одбрани пеналот на Повилас Лејмонас, а Ѓорѓи Стоилов беше прецизен за триумф на Турново и пласман во второто коло каде ги очекува дуел со сплитски Хајдук. Нашите останати претставници загубија на гостувањата во Азербејџан и Ерменија. Металург доживеа пораз од ...
| | веќе видена | слични

Противникот на Хоризонт Турново, сплитски Хајдук на стартот од новото првенство на Хрватска постигнаа убедлива победа од 5:1 на гостувањето кај Задар. Во „далматинското дерби“ играчите на Игор Тудор покажаа дека се во добра форма особено нападот. Стрелци на головите беа: Киш два, Куаси, Пашалиќ и Бенкун. Првиот натпревар меѓу Хајдук и Турново од 2.коло од квалификациите од Лига Европа се игра на 18.јули на Пољуд, додека реваншот е на 25.јули во Скопје.
| | веќе видена | слични

Противникот на Хоризонт Турново во второто квалификациско коло за Лига Европа, сплитски Хајдук, на стартот од хрватското првенство славеше со 5:1 во Задар против истоимениот прволигаш. Томислав Киш ги постигна двата гола за „белите“ во првото полувреме, кога стрелаше прецизно во 26. и во 34. минута, а непосредно пред паузата намали Желимир Теркеш. Разликата во класи дојде до израз во вториот дел, а ја потврдија Жан Куаси во 58. минута, Марио Пашалиќ во 75. минута и Марко Бенцун пет минути пред крајот. Турновци гостуваат во првиот дуел со Хајдук в четврток на „Пољуд“, а реваншот е на 23 јули во Скопје.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Хајдук Сплит на најдобар можен начин го стартуваа новото првенство на Хрватска, остварувајќи убедлива победа на гости против Задар (1-5). Избраниците на тренерот Игор Тудор одиграа импресивен меч и во одлична атмосфера ќе го очекуваат првиот дуел од Лигата на Европа против македонскиот претставник Хоризонт Турново, што ќе се одигра в четврток, на 18 јули на „Пољуд“. Да се постигнат пет гола на гости не е мала работа, а тоа сигурно ќе треба да ги загрижи фудбалерите на Турново. Хајдук Сплит на дуелот со Задар го отвори резултатот со двата гола на Киш, а пред крајот на првиот дел Задар намали на 1-2. Коуаси во 58.минута зголеми на 0-3, една минута подоцна Задар остана со играч помалку на теренот, а до крајот мрежата на домашните се тресеше уште двапати, а стрелци за Хајдук беа Пашалиќ и Бенкун. Интересно е да се напомене дека тренерот на Хајдук, Игор Тудор, заработил исклучување во второто полувреме, но и без него на клупата, тимот продолжи да игра одлично и да постигнува голови. Хајдук ...
| | веќе видена | слични

Литванија дозна за македонското село Турново. Турновски Хоризонт го елиминираше нивниот повеќегодишен преставник во Лигата на Европа - Судува. Сега хрватите информираат за тимот од ова село кое брои околу илјада жители, но преку ФК Хоризонт се мапираше на фудбалската карта на Европа. А деновиве во селото нема место каде не се зборува за фудбалот, за клубот кој испишува нови страници, за победата над Литванците, за очекувањата против хрватски Хајдук, Турновчани како и првиот човек на клубот Орце Тодоров се фанови на сплитски Хајдук, но сега ќе навиваат за својот тим Хоризонт. Бидејки ќе нема публика, на Пољуд нема да патуваат за Сплит, но на Филип Втори секако. Организирано ем да се види Хајдук, ем да се навива за Хоризонт. Првата пречка од Лигата на Европа е помината. Сега фудбалерите се сконцентрирани против сплитски Хајдук. Знаат дека нема да биде лесно но ќе дадат максимум за задволство на своите фанови од селото Турново. Спортскиот директор Арифовски вели дека во Сплит и во реванш дуелот хоризонтци ...
| | веќе видена | слични

Хоризонт Турново е за почит, бидејќи успесите ги гради со домашни играчи и без ниту еден странец во екипата, и е само еден од трите состави во втората рунда од квалификациите во ЛЕ, без интернационалци. Од вкупно 78 екипи што ќе се натпреваруваат за палсман во следната филтер рунда, само Турново и двете грузиски екипи Дила Гори и Шикура, се потпираат исклучиво на домашен производ и се без ниту еден интернационалец. Од голманот Стојан Димовски, преку одбранбените играчи Вареловски, Петров, Илиев, Митрев, преку Мавров, Тенекеџиев, Василев, Блажевски, Балдовалиев, па се до младиот херој на Турново, Стоилов, кој има само 17 години, а ладнокрвно го погоди решавачкот пенал за елиминација на Судува, сите се македонски играчи. Следен тест за комплетно домашниот состав предводен од турскиот тренер Али Ѓунеш, ќе биде Хајдук од Сплит на 18. јули на Пољуд и 7 дена подоцна на реваншот во Скопје.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Турново обезбедија пресметка со Хајдук Сплит во 2. квалификациско коло во Лига Европа, откако ја совладаа Судува по подобро изведување пенали 5-4, во реванш-мечот од воведното коло, одигран завчера на националната арена „Филип Втори“ Голманот Димовски и соиграчите ја прославуваат големата победа ФУДБАЛ, ЛИГА ЕВРОПА - ИСТОРИСКИ УСПЕХ ПО ДРАМАТИЧНА ЗАВРШНИЦА Дуелот во Скопје заврши нерешено, 2-2, по 120 минути игра, исто како и првата средба во Судува. Домашната екипа во два наврати имаше негатива од 0-1 и 1-2, но не се предаваше и го постигна вториот погодок преку Дејан Блажевски, кој беше сигурен од белата точка во седмата минута од судиското надополнување на натпреварот. Младиот Ѓорѓи Стоилов (17), пак, го реализира одлучувачкиот удар во пенал-серијата за успех на третопласираната екипа од минатото првенство, во нејзиното дебитантско учество во континенталните натпреварувања. Турново - Судува 2-2 (на пенали 5-4), стрелци: Митров 47, Блажевски 90+7 п. - Валскис 43, Радзиневичиус 52. ...
| | веќе видена | слични

Хајдук – Турново е двојката во 2. квалификациско коло од фудбалската Лига Европа. На 25 јули во Скопје на „Филип Втори“ по пауза од 16 години ќе гостува тимот од некогашната „голема четворка“ во поранешната СФРЈ. Популарните „били“ кои с` уште имаат свои приврзаници на овие наши простори, а еден од нив е и првиот човек на Хоризонт Турново, Орце Тодоров, во Скопје последен пат гостуваа во 1997 година на пријателски меч со Вардар, по повод одбележувањето на 10. годишнина од шампионската титула на „црвено-црните“ во СФРЈ и роденден на верните навивачи „Kомити“. Помина долг период, за Хајдук да се врати во Скопје. Не е така моќен финасиски и фудбалски како порано. Во Хрватска е во сенка на неприкосновениот Динамо од Загреб, на меѓународен план не направи ништо позначајно освен квалификациски натпревари, но името за просторите на поранешната заедничка држава му остана големо. На „Полуд“ кога игра Хајдук се прави фешта. Тоа беше и остана симбол за Хајдук и кога нема посакувани резултати. Сплит беше посакувана ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски дебитант на меѓународната фудбалска сцена Хоризонт Турново остана на европската карта и за второто издание од Лига Европа, откако ја елиминира литванската Судува (2-2, 5-4 на пенали). По само една епизода одиграа преостанатите две македонски екипи во ова натпреварување Тетекс и Металург, кои на реваншите беа поразени од ерменскиот Пјуник и азербејџанскиот Kарабах со по 1-0. Местото со само 1.000 жители, во близината на Струмица, Турново ќе биде актуелно и во изминатите две седмици во фудбалска Европа. За борбеноста и упорноста во Скопје на реваншот беа наградени со пласман во вториот круг на пенал-рулетот, што малобројните навивачи на „Филип Втори“првпат имаа можност да гледаат ваква разврска на еден меѓународен меч од нашите претставници. Дејан Блажевски беше јунакот на Турново, кој на двата натпревари трипати ја тресеше мрежата, а еднаш и гредата на мечот во Скопје. Литванскиот тим на двапати водеше во Скопје, но на крајот падна од белата точка. Хрозионт Турново се протна низ иглени ...
| | веќе видена | слични

Ричард Лисвелд од Холандија ќе биде главен судија на првиот натпревар од второто квалификациско коло за Лига Европа меѓу Хајдук и Хоризонт Турново, кој ќе се одигра на 18 јули од 20,30 часот во Сплит. На стадионот „Пољуд“ нему ќе му помагаат сонародниците Дејви Госенс и Хесел Стегстра, четврти судија е Јохем Кампхуис, а делегат Мартин Исели од Швајцарија. Возвратниот дуел на 25 јули од 17,45 ч. на Националната арена „Филип Втори Македонски“ во Скопје ќе го води судиска четворка од Северна Ирска на чело со Арнолд Хантер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турново во второто коло од Лига Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: