Владата бара уште 99 директори!

На огласот се бараат директорски места во ЈП "Патишта", Државниот инспекторат за урбанизам и градежништво, во М-НАВ, неколку раководни места во МЕПСО, во ФЗО и во универзитетските клиники Владата објави втор оглас за ангажирање на 99 директори и раководители на институции на централно и локално ниво. Како што истакна владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, на огласот што е објавен вчера и што ќе трае до 5 јули, ќе можат да се пријават сите граѓани кои сметаат дека ги исполнуваат условите во јавниот повик и ќе можат да придонесат за исполнување на зацртаните реформи и проекти, како на централно, така и на локално ниво. - Кандидатите треба да исполнуваат одредени услови во зависност од специфичното место за кое аплицираат. Новина во овој оглас е што работните позиции се прошируваат и во подрачните единици на институциите. Со ова сакаме да додадеме квалитет на пониските ешалони на раководење, вели Горѓиев. Во огласот предвидени се позиции на повеќе функции. На централно ниво предвидени се позициите директор на ...
| | веќе видена | слични

Владата ќе објави нов јавен повик за пријавување интерес за ангажирање на раководни функции за 99 позиции на централно и локално ниво. Денеска огласот ќе биде објавен на веб страната на Владата, а во текот на утрешниот ден и во некои од јавните гласила. Огласот ќе трае до 5 јули и на него ќе можат да се пријават сите граѓани кои смета дека ги исполнуваат условите во јавниот повик и дека можат да придонесат за исполнување на зацртаните реформи и реализаццијата на зацртаните проекти, како на централно така и на локално ниво. Јавниот повик се однесува за местата каде што има вршители на должност раководител, испразнета позиција на раководителот или пак на раководителот му истекува мандатот до крајот на 2013 година. На огласот се нудат местата на директор на ЈП за патишта, Државнот инспекторат за урбанизам и градежништво, член на управен одбор и извршен директор на М-НАВ, некои од раководните места во МЕПСО, секторски директори во рамките на ФЗО и повеќе економски и медицински директори на јавните здравствени ...
| | веќе видена | слични

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 210 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 97 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со надпросечни дневни температури за овој период. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, а во западните ...
сите 316 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 289 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата бара уште 99 директори!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: