ВИДЕО Влатко и Есма не се пласираа во финалето на „Евросонгот“


Есма и Лозано, кои ја претставуваат Македонија на годинешното издание на Евровизија, настапија вечерва во второто полуфинале во Малме, Шведска. За првпат во 58- годишната историја на Евровизија една мелодија делумно е испеана на ромски јазик. Делот од македонската композиција „Пред да се раздени“, кој Есма во Малме го испеа на ромски јазик, е проследен со голем публицитет во шведските медиуми, но и со многу негативни коментари на социјалната мрежа Твитер. Сепак, Есма и Влатко Лозаноски не успеа да се пласираат во финалето на „Евросонгот“.
| | веќе видена | слични

Есма ги нагости новинарите и делегациите на сите земји учеснички на Евровизија. Забавата почна на полноќ во Фолксет паркот - пишува svetplus.com. Есма ги испеала сите свои хитови, а и се придружил и Лозано. Салата била премалечка да ги прими сите кои сакале да ја слушнат кралицата на ромската музика. Со Есма запеала и Бугарката. Настапот на Есма кој другите можеле само да го слушаат и да и се восхитуваат, траел околу два часа. И покрај непријатностите за кои јавуваше новинарот на Радио С од Малме, Есма како вистински уметник докажа дека музиката за неа е најважна. „Делегацијата нa Македонија е многу незадоволна, бидејќи од организацијата не добиле превоз па се снаоѓале како знаат и умеат. Така во една можност човек од нивната делегација го прашал возачот на „Евровизија“ да ги почека да завршат интервјуата со Есма. Меѓутоа, возачот им одговорил дека не може да чека и дека е најдобро да си земат сами превоз. Лицето на тоа згрозено и вчудоневидено рекло: „Зарем мислите дека Есма Реџепова ќе ја качам во градски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Понижувачки третман доживеале македонските претставници на Евровизија, Влатко Лозановски и Есма, јавуваат балканските медиуми Понижувачки третман доживеале македонските претставници на Евровизија, Влатко Лозановски и Есма, јавуваат балканските медиуми. Според информациите, пропустите на организиаторот биле големи, но чашата ја прелеало тоа што на македонските претставници не им било овозможен ниту превоз од и до салата за прес конфренции, па тие морале сами да се снаоѓаат како умеат.„Делегацијата нa Македонија е многу незадоволна бидејќи од организацијата не добиле превоз па се снаоѓале како знаат и умеат. Така во една можност човек од нивната делегација го прашал возачот на „Евровизија“ да ги почека да завршат интервјуата со Есма. Меѓутоа, возачот им одговорил дека не може да чека и дека е најдобро да си земат сами превоз. Лицето на тоа згрозено и вчудоневидено рекло: „Зарем мислите дека Есма Реџепова ќе ја качам во градски автобус да се вози!“- изјавува Наталија Милосављевиќ, новинар известувач на ...
| | веќе видена | слични

Ноќта во пресрет на второто полуфинале Есма Реџепова организирала забава на која пеела два часа. - Есма ги нагости новинарите и делегациите на другите земји учеснички на Евровизија. Забавата почна на полноќ во Фолксет паркот - пишува svetplus.com. Есма ги испеала сите свои хитови, и се придружил и Лозано. Салата била премалечка да ги прими сите кои сакале да ја слушнат кралицата на ромската музика. Со Есма запеала и Бугарката. Настапот на Есма кој другите можеле само да го слушаат и да и се восхитуваат, траел околу два часа. Со извонредниот настап на полуфиналето и со овој претходен потег Есма покажа кој е кој. И покрај непријатностите за кои јавуваше новинарот на Радио С од Малме, Есма како вистински уметник докажа дека музиката за неа е најважна. - Делегацијата нa Македонија е многу незадоволна бидејќи од организацијата не добиле превоз па се снаоѓале како знаат и умеат. Така во една можност човек од нивната делегација го прашал возачот на „Евровизија“ да ги почека да завршат интервјуата со Есма. Меѓутоа, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Есма Реџепова Теодосиевска и Влатко Лозаноски Лозано со песната „Пред да се раздени"" не обезбедија пласман во евровизиското финале. Иако Есма и Лозано имаа одличен настап на сцената во Малме, сепак не се најдоа меѓу десетте кои од второто полуфинале обезбедија пласман во финалето. Покрај нашите претставници на спектакуларното финале на 58 издание на Песна за Евровизија нема да имаат можност по втор пат да ја испеат својата евровизиска песна ниту една земја од поранешна Југославија. Ова е првпат по 1985 година ниту една земја од поранешните југословенски простори да не се пласира во финалето. "
| | веќе видена | слични

Настапувајќи на втората полуфинална вечер на овогодинешното издание на Евровизија во Малме, Шведска, нашите претставници, Есма Реџепова и Влатко Лозаноски, претставувајќи се со песната Пред да се раздени, не успеаја да се изборат за пласман во финалето на Евросонг, кое што ќе се одржи во сабота, на 18 мај. Со тоа, овогодинешното издание на Евровизија се запишува како единствено во историјата кога ниту еден претставник од поранешна Југославија не учествува во финалето. На 18 мај на сцената на Арената во Малме ќе ги слушнеме претставниците на Унгарија, Азербејџан, Грузија, Романија, Норвешка, Исланд, Ерменија, Финска, Малта и Грција. Иако разочарани Есма и Лозано веднаш по соопштувањето на резултатите изјавија дека дале се од себе што подобро да ја претстават Македонија на 58. издание на „Евровизија“, но со самото тоа што во финалето не влезе ниедна земја од екс Југославија, во начинот на гласањето гледаат и некои политички игри.
| | веќе видена | слични

Лозано и Есма со песната „Пред да се раздени" синоќа не успеаја да влезат во финалето, со што во сабота Евросонгот ќе биде без претставник од овие простори. Пласман во финалето во втората полуфинална вечер обезбедија Унгарија, Азербејџан, Романија, Грузија, Норвешка, Исланд, Ерменија, Финска, Малта и Грција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот дует, составен од кралицата на ромската музика Есма Реџепова и нејзиниот 27-годишен колега Влатко Лозаноски не успеа да се пласира во финалето на овогодишната 58-ма по ред Евровизија во Малме во Шведска. Македонскиот дует, составен од кралицата на ромската музика Есма Реџепова и нејзиниот 27-годишен колега Влатко Лозаноски не успеа да се пласира во финалето на овогодишната 58-ма по ред Евровизија во Малме во Шведска. Со нивното испаѓање од понатамошниот тек на натпреварувањето, финалето на Евровизија добиа прилично непредвидлив исход. Всушност, ниту една земја од поранешна Југославија нема да има можност да се претстави пред љубителите на евровизиската песна во сабота на 18 мај. За потсетување, во вторникот, во текот на првата полуфинална вечер веќе „отпаднаа“ Црна Гора, Србија, Хрватска и Словенија, додека Босна и Херцеговина оваа година заради неповолната финансиска состојба воопшто не учествуваше на Евровизијата. Синоќа, во саботното финале се пласираа Унгарија, Азербејџан, ...
| | веќе видена | слични

Сите земји на Балканот доживеаа дебакл и не поминаа во финалето на натпреварот „Евросонг 2013“. Делегацијата на Македонија, која ја претставувааа Есма и Влатко Лозаноски , кои дури добиле прекар „дивата и нејзиното момче“, доживела голема непријатност. - Делегацијата нa Македонија е многу незадоволна бидејќи од оганизацијата не добиле превоз па се снаоѓале како знаат и умеат. Така во една можност човек од нивната делегација го прашал возачот на „Евровизија“ да ги почека да завршат интервјуата со Есма. Меѓутоа, возачот им одговорил дека не може да чека и дека е најдобро да си земат само превоз. Лицето на тоа згрозено и вчудоневидено рекло: „Зарем мислите дека Есма Реџепова ќе ја качам во градски автобус да се вози!“- изјавува Наталија Милосављевиќ, новинар известувач на Радио С и порталот Смедиа, специјално од Малме, Шведска. Вакво нешто навистина може да се нарече за голем проуст на организаторите на еден од најголемиот музички натпревар во Европа. K. A.
| | веќе видена | слични
2 копии

Маклме, 17 мај - Есма и Лозано, кои ја претставуваа Македонија на годинешното издание на Евровизија, настапија синоќа во второто полуфинале во Малме, Шведска, но не добија доволно гласови за да се пласираат во финалната вечер на Евросонг 2013 И покрај добриот настап, Есма и Лозано не се пласираа меѓу првите десет земји кои обезбедија пласман во финалната вечер. Патници за големото финале кое ќе се одржи во сабота се Унгарија, Азербејџан, Грузија, Романија, Норвешка, Исланд, Ерменија, Финска, Малта, Грција. Во финалето нема да настапи ниту една земја од поранешна Југославија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 696 | | | веќе видена

Пратениците во британскиот парламент ѝ изгласаа доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што еден ден претходно нејзиниот план за брегзит ...
сите 413 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 192 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, го искритикува 25 годишниот Денис Димоски од Прилеп, по неговиот настап со ...
сите 152 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИДЕО Влатко и Есма не се пласираа во финалето на „Евросонгот“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: