Се засилува активноста на исландскиот вулкан, откажани летови

Активноста на вулканот во Исланд, чие исфрлање пепел денеска го попречи воздушниот сообраќај над Северна Европа, се засилува, рече вулканологот Арман Хоскулдсон. Вулканската активност под леденикот Ејафјатлајокутл не покажува знаци на смирување речиси 24 часа по почетокот на ерупацијата, рече вулканологот Хоскулдсон од Исландскиот универзитет. -Таа станува поинтензивна, но нема да има лава, тоа е едноставно експлозивна ерупција пепел, рече тој. Стотици луѓе бегаат од реонот на вулканот, кој вчера предизвика топење на мразот и згоемување на нивото на реките, пренесоа агенциите. Вулканот денеска продолжи да исфрла пепел и пареа, а поплавите се намалија. Дел од пепелта ги покри ненаселените области, но западните ветрови ја носат кон Северна Европа. Облаците од пепел не создадоа проблеми во главниот град Рејкјавик, но го проблематизираа воздушниот сообраќај во Северна Европа. Затворен е воздушниот простор на неколку земји, откажани се летови заради опасност авионските мотори да бидат оштетени при вшмукување на ...
| | веќе видена | слични

Американските авиокомпании и денеска, трет ден по ред, ги откажаа речиси сите летови за европските градови поради облакот од вулканска прашина што го наруши воздушниот сообраќај во најголемиот дел на Европа.Од предвидените 337 повратни летови за европските земји, 282 се откажани, соопшти Здружението на американскиот авиотранспорт, пренесува еРепортер.На аеродромите во САД меѓутоа не е прогласена вонредна состојба, затоа што „авиокомпаниите на време ги известуваат своите клиенти за измената на летовите“, наведуваат од Здружението.Вулканот, што се наоѓа под глечер на југот од Исланд, на 150 километри источно од главниот град Рејкјавик, се активираше кон крајот на март, а експлозивната ерупција започна во средата.Последниот пат кога се активирал вулканот во 1822 година, ерупцијата траела 18 месеци.
| | веќе видена | слични
3 копии

Брисел, 17 април 2010 (МИА) - Европската агенција за контрола на авиосообраќајот - Евроконтрол соопшти дека ситуацијата во европскиот авионски сообраќај денеска е полоша од вчера, поради тоа што огромен облак од пепел, кој се подигна во атмосферата после ерупцијата на вулкан во Исланд, се прошири над средна и северна Европа.Поради тоа денеска не се очекуваат повеќе од 5.000 летови, иако нормално се реализираат околу 22 илјади, а наместо 300 прекуокеански авиони, кои обично во сабота пристигнуваат во Европа, утрово слетале само 73, додека вчера биле реализирани 10.400 наместо вообичаените 28.000 летови.Иако во поголемиот број земји во северна и средна Европа не беше можно ни полетување ни слетување, летови се реализирани во јужна Европа - во Шпанија, на југот на Балканот, југот на Италија, во Бугарија, Грција и Турција.„Според прогнозите, последиците од облакот вулкански пепел ќе се чувствуваат уште најмалку 24 часа“, соопшти Евроконтрол.
| | веќе видена | слични

Македонија в недела во поблага форма ќе се најде под огромниот блак од вулканска прашина што од Исланд почна да се шири низ Европа.„Во текот на недела постои веројатност облакот од вулканска прашина во многу слабо изразена форма да се простира до северните делови од Македонија“, соопшти вечерва Управата за хидрометеоролошки работи.Според метеоролозите, честичките нема да бидат видливи со човечко око, а облакот во текот на денот ќе продолжи да се шири кон Русија и Украина.Ширењето на облакот по ерупцијата на вулкан во Исланд продолжува да предизвикува големи проблеми во воздушниот сообраќај во речиси цела Европа. На скопскиот аеродром денеска слета само авионот на Туркиш ерлајнс од Истанбул, а сите други летови беа откажани.
| | веќе видена | слични

Се зголемува активноста на вулканот во Исланд. Огромниот облак од вулканска прашина се шири над европското небо. Се движи кон јужните и источните делови од континентот. Најголемиот дел од аеродромите и натаму остануваат затворени. Илјадници...
| | веќе видена | слични

Сите полетувања и слетувања од и кон аеродромите во Македонија денеска се откажани поради облакот со пепел од исландскиот вулкан кој предизвика затворање на воздушниот простор на поголемиот дел од Европа. Ова го потврди претставник на скопскиот аеродромот „Александар Велики“, кој информираше дека единствено нема да биде откажан летот за Истанбул. Преостанатите летови од скопскиот аеродром за Будимпешта, Цирих, Виена, Љубљана, Подгорица и Диселдорф се откажани, додека целосно неизвесни се летовите од Загреб и Белград кон Скопје, кој се закажани за доцните вечерни часови. Откажан е и единствениот лет, кој денеска беше планиран од охридскиот аеродром „Свети Павле“на линијата Охрид-Цирих.
| | веќе видена | слични

Владата на Романија одлучила денеска да ги затвори сите авионски линии поради вулканскиот облак од Исланд. Облакот на вулканскиот пепел ќе стигне во Романија вечерва околу 21 часот и речиси 24 часа ќе ја зафати целата воздушна територија на земјата. Владата на Романија го затвора воздушниот сообраќај вечерва во 18 часот, анализите покажуваат дека вулканскиот облак во романија ќе биде од 6.000 до 10.000 метри висина. Поради ова, здравствените институции препорачуваат претпазливост доколку облакот од пепел се спушти или ако заврне дожд.
| | веќе видена | слични

Аеродромите во Париз ќе останат затворени најмалку до осум часот наутро во понеделник, информираат од француската влада. Облакот од прав и пепел, како последица на вулканската ерупција во Исланд, предизвика затворање на 26 француски аеродроми.
| | веќе видена | слични

Активноста на вулканот во Исланд се зголемува, а облакот од пепел достигна висина од 8,5 километри, соопшти исландскиот геолошки институт. Олеснителна околност е силниот ветер кој ја зголемил видиливоста, што ќе им овозможи на вулканолозите да го надлетаат вулканот Ајафјалајакул и попрецизно да ја проценат неговата активност. Научниците предупредуваат дека, колкава количина на мраз во моментов има ледената покривка околу вулканот, зависи и евентуалното создавање на новите облаци од пепел и чад. Вчера попладне постоеја знаци за намалување на ерупцијата на вулканот, чија геолошка активност започна минатиот месец, а чија експлозивна ерупција се случи пред 3 дена.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Сиена се заглавени на аеродромот во Сиена откако сите летови на аеродромите во северна Италија се откажани поради облакот од пепел предизвикан од вулканот во Исланд. Фудбалерите заедно со тренерот требаше да патуваат за Сицилија каде утре треба да играат против Катанија. Нивниот лет прво бил одложен за шест часа, па за уште два без гаранции дали авионот би можел да полета па последната информација која ја добиле е дека сите летови се откажани. Ако не успеат да стигнат навреме во Катанија, натпреварот ќе биде одложен, јави „Ла Република“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 599 | | | веќе видена

Во емисијата „И што Сега“ на МРТ пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Слаѓана Митовска упати жестоки критики до нејзиниот поранешен колега од редовите на ...
сите 338 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Медиумите под контрола на Зоран Заев изминативе неколку денови во повеќе наврати се фатени „живи“ како шират лажни вести по нарачка од СДСМ кои се во паника од ...
сите 230 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се засилува активноста на исландскиот вулкан, откажани летови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: