Црнец фаворит за нов папа?!

Како што јавува Ројтерс, Бенедикт својата одлука ја образложил во куса изјава на латински јазик, велејќи дека нема сила да ја извршува должноста, напоменувајќи притоа дека заминува за доброто на Црквата Поглаварот на Католичката црква, Папата Бенедикт Шеснаесетти, нема сила да продолжи со извршување на функцијата и поради тоа на 28 февруари се повлекува од должноста, објавено е од Ватикан. Информацијата за оставката на Папата ја потврди и неговиот портпарол, Федерико Ломбарди. Како што јавува Ројтерс, Бенедикт својата одлука ја образложил во куса изјава на латински јазик, велејќи дека нема сила да ја извршува должноста, напоменувајќи притоа дека заминува за доброто на Црквата. -Ја испитав мојата совест пред Бога и дојдов до заклучок дека мојата сила, имајќи ја предвид староста, веќе не е прикладна за вршење на должноста челник на Католичката црква, изјавил папата. За здравствените проблеми на папата е разговарано веќе некое време. Британски "Телеграф" пишува дека приметно било во изминатава година дека ...
| | веќе видена | слични

Во историјата на Ватикан на папскиот престол седеле 265 папи и околу 41 антипапи. Времетраењето на нивниот понтификат (време на управува на римскиот папа) е различно. Најмладиот папа - Бенедикт Деветти, седнал на престолот 12-години во 1012-тата година, а најстариот - Целестин Петти имал 85 години, кога го презел папското жезло на 5 јули 1294-тата година. Изненадувачка е смртта на Јован Павле Први на 28-ми септември 1978-та година, по само 33 дена функција на престолот, што предизвикало вистински шок меѓу верниците. Но има и папи кои управувале само 12 дена - тоа е Урбан Седмиот, кој владеел од 15 до 27 септември 1590-та година. Апсолутен рекорд поставува Стефан Втори, кој починал само три дена откако бил избран во март 752-та година. Повеќе од една третина од папите не умреле од природна смрт: борбата за власт во Црквата повеќе пати била жестока. Сепак папата Пиј Деветти успева да се задржи на престолот цели 32 години - од 16 јуни 1848-та година до 7 февруари 1878-та година. Од 1241-та година изборот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Конклавата, на која ќе се избере новиот папа, ќе започне на 15 март, соопшти портпаролот на Ватикан на прес-конференција, прва по одлуката на папата Бенедикт XVI да се повлече од функцијата на 28 февруари. - Конклавата не може да започне пред 15 март. Можеме да претпоставиме дека ќе биде на 15, 16,17,18 или 19. март, соопшти отец Федерико Ломбарди. Уставот предвидува рок од 15-20 дена за свикување на Конклава по смртта или повлекувањето на папата. - Но, одлуката за датумот е во надлежност на кардинали, кои ќе се соберат во Конгрегацијата во Ватикан еден ден по повлекувањето на папата, соопшти отец Ломбарди. Папата Бенедикт XVI во понеделникот објави дека се повлекува. Претходно портпаролот на Ватикан Федерико Ломбарди изјави дека најверојатно ќе имаме нов папа до католичкиот Велигден, кој оваа година се слави на 31 март.
| | веќе видена | слични

Папата Бенедикт 16. денеска им се заблагодари на верниците за љубовта и молитвите со кои го следеле неговиот Понтификат, кој трае од 2005 година. Тој посочи дека заминува „за доброто на црквата“ и дека одлуката ја донел по своја слободна волја. 85-годишниот Папа им се заблагодари на верниците за „изразите на симпатија“ и од нив побара да се молат за “ Папата и за Црквата.“ Собранието на кардиналите - Конклава, нема пред 15 март да се собере во Ватикан за да го избере наследникот на папата Бенедикт 16. Конклавата, на која ќе се избира новиот поглавар на Римокатоличката црква ќе започне 15 до 20 дена по ослободувањето на папскиот престол на 28 февруари, изјави портпаролот на Ватикан, отец Федерико Ломбарди. Името на неговиот наследник ќе треба да се бара меѓу 120 кардинали.
| | веќе видена | слични
3 копии

Одлуката на Бенедикт, која што тој ја опиша како “од огромна важност за животот на црквата” го одблежува првото повлекување по она на Папата Грегори Седумнаесетти, кој во 1415 се повлекол од функцијата за да ги заврши препирањата со ривалот за престолот. Последниот папа што се повлекол доброволно бил Целестин Петти во 1294, по само пет месеци на главната функција во Ватикан. Своевремено, објавувајќи ја оставката, тој напишал: - Желбата за понизност, за почист живот, неизвалкана совест, како и недостатокот на физичка сила се причините за ова решение. Игнорирањето и перверзиите на луѓето се тажни, очаен сум за мирот што го имав пред да стапам на оваа функција. Авторот на книгата за папата Целестин, Jon M Sweeney, пишува: - Тој не знаел како да функционира во свет што е доминиран од закони, бирократија и позиционирана моќ. Веројатно си мислел – за да си ја спасам душата, не треба да сум папа. Пред 4 години папата Бенедикт ја посетил базиликата каде што почива Целестин, при што фрлил шамивче на гробот. Авторот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Собранието на кардиналите - Конклава, кое ќе го избира наследникот на папата Бенедикт Шеснаесетти, ќе се собере не порано од 15 март, соопшти денеска Ватикан. Конклавата, на која ќе се избира новиот поглавар на Римокатоличката црква, ќе почне 15 до 20 дена по ослободувањето на папскиот престол на 28 февруари, изјави на прес-конференција портпаролот на Ватикан, отец Федерико Ломбарди. Бенедикт Шеснаесетти ја шокира Црквата во понеделникот, откако го најави првото повлекување во историјата на еден папа од Светиот престол. Ломбарди денеска ги повика католиците да не се изненадуваат од ваквата одлука на папата.
| | веќе видена | слични

Петер Турксон не ги крие амбициите да стане првиот Африканец на чело на Светата столица, откако медиумите го посочија за најсериозен кандидат за папскиот престол. Турксон вели – угледот на црквата мора да се врати. Католичкиот свет го виде папата Бенедикт 16-ти за последен пат на една миса. Солзи и овации пред Базиликата Свети Петар. Молете се за црквата, за мене и за идниот Папа, рече Понтифот, во исклучително емотивниот говор, во кој го повтори она што веќе сите го знаеја од пред два дена, кога ја шокираше јавноста со нанадејната оставка. - Заминувам за доброто на Црквата. Долго размислував и се преиспитував, и целосно сум свесен за тежината на одлуката што ја донесувам. Мојата физичка и духовна сила ослабува и затоа нема да бидам способен за целосно да и се посветам на Црквата со истата енергија со која би сакал, изјави Папата Бенедикт 16 поглавар на Римокатоличката црква. А, со нова енергија и на голема врата веќе се промовира 65-годишниот Кардинал од Гана. Петер Турксон не ги крие ...
| | веќе видена | слични

Конклавата ќе го избира новиот поглавар на Римокатоличката црква во период од 15 до 20 дена по ослободувањето на престолот кој треба да се случи на 28 февруари, соопшти на денешната прес конференција портпаролот на Ватикан, отец Федерико Ломбарди. Бенедикт Шеснаесетти ја шокира Црквата во понеделникот, откако го најави првото повлекување во историјата на еден папа од Светиот престол. Ломбарди ги повика денеска католиците да не се изненадуваат од ваквата одлука на папата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Папата Бенедикт Шестнаесетти изјави денеска во првото обраќање во јавноста, откако најави дека се повлекува од функцијата дека е свесен за тежината на својата одлука, но и дека се чувствува дека ја губи духовната и физичката сила.- Одлуката да се повлечат ја донесов за доброто на црквата, изјави папата во заминување на средба со верниците во салата за прием во Ватикан. Тој изјави дека е уверен оти Римокатоличката црква ќе ја има поддршката од Бога и верниците и покрај сите потешкотии со кои се соочува.Во едно од последните појавувања во јавноста пред повлекувањето, најавено за 28 февруари, папата наведе дека е уверен оти црквата ќе го поддржи со своите молитви, како и дека Исус Христос ќе продолжи да го води.Од многубројните верници, кои го поздравија со долги овации, папата побара да се молат за „папата и за црквата“. Тие обраќањето на папата повеќе пати го прекинуваат со аплаузи, а некои од присутните плачеа.- Ви благодарам на љубовта и молитвите, со кои ме следите. Молете се за мене, за црквата и за ...
| | веќе видена | слични

Папата Бенедикт шеснаесети денеска во своето прво обраќање на јавноста по најавувањето на повлекувањето, изјави дека е свесен за тежината на својата одлука, но и со тоа дека му недостасува и духовна и физичка сила. - Одлуката за повлекување ја донесов за доброто на црквата, рече Папата во заминување на денешната средба со верниците во дворецот за аудијенција во Ватикан. Тој рече и дека верува дека римокатоличката црква ќе ја има поддршката од Бога и верниците наспроти сите нејзини тешкотии, пренесува Ројтерс. Во едно од последните појавувања во јавноста пред повлекувањето на 28 февруари, Папата наведува и дека е сигурен дека црквата ќе го подржи во своите молитви, како и дека Исус Христос ќе продолжи да ја води. Тој од многубројните верници кои што го поздравија со долги овации и поздрави, побара да се молат за Папата и за црквата. Денеска околу 17 часот Папата ќе ја предводи и својата последна миса во базиликата на Светиот Петар во Ватикан, каде што се очекува дека ќе присуствуваат голем број на верници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 219 | | | веќе видена

Тешко е да се пронајде добар и вистински пријател кој ќе биде тука за нас секогаш. Но, штом запознаеме некој роден во знакот Водолија, веднаш стануваме свесни ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црнец фаворит за нов папа?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: