Најмалку 48 мртви во земјотресот во Гватемала (видео)

Бројот на жртвите во земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала, што во среда беше регистриран во Тихиот океан во близина на брегот на Гватемала, се искачи на најмалку 48 луѓе. Епицентарот на потресот бил на околу 45 километри југозападно од Чамперик во Гватемала, на длабочина од 42 километра, наведе Американскиот геолошки завод. Ова е најсилниот земјотрес што ја погоди оваа централноамериканска држава од 1976 година, кога во земјотресот со јачина од 7,5 степени по Рихтер загинаа повеќе од 20.000 луѓе. Локалниот директор на Црвениот крст Карлос Енрике Алварадо рече дека само во градот Сан Маркос се уништени 75 куќи, а властите соопштија дека заради штетата на зградата на затворот морале да преместат 101 затвореник во друг затвор. Земјотресот силно се почувствувал и во Гватемала Сити, кој од епицентарот е оддалечен 161 километар. Тресењето се почувствувало и во Ел Салвадор, па дури и во Мексико Сити, кој од епицентарот е оддалечен 1.223 километри. Претседателот Ото Перес, по обиколката на ...
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди утрово северниот дел на Јапонија. Јапонските власти не издале предупредување за цунами, а за сега нема извештаи за човечки жртви и причинета метеријална штета, јави “Ројтерс“.
| | веќе видена | слични

Над 48 лица загинаа, а стотина други се водат како исчезнати во земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што вчераутро ја погоди централноамериканската држава Гватемала Разурнати куќи, уништени автомобили и патишта се само дел од последиците од земјотресот, кој причини голема материјална штета во сите 22 департмани на Гватемала, а беше почувствуван и во Мексико. Најтешко е погодена областа Сан Маркос, каде што целосно е урната зградата на полициската управа, на судот и еден трговски центар, а голем број загинати се наоѓаат под урнатините. Лизгањето на земјиштето по земјотресот ги блокира патиштата, поради што дополнително беше отежната работата на спасувачките екипи, пренесува Ројтерс. Ова е најсилен земјотрес што ја погодил централноамериканската држава од 1976 година, кога во силен потрес настрадале над 20.000 лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтер го потресе најголемиот јапонски остров Хоншу, соопшти геолошката служба на САД. Потресот се случил околу 06:00 часот на околу 48 километри југоисточно од Иваки и 130 километри источно од Фукушима. Во март минатата година овој дел на земјата беше погоден од катастрофални земјотреси и цунами бран, чија висина достигна скоро 15 метри. Овие природни катастрофи доведоа до најтешката нуклеарна катастрофа во Фукушима.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, денеска ја погоди северна Јапонија. Јапоснките власти се уште немаат издадено предупредување за цунами, а засега нема ниту извештај дали во земјотресот имало жртви или било каква материјална штета.
| | веќе видена | слични
6 копии

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот на нуклеарната централа Фукушима во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 20 километри под дното на океанот. По земјотресот нема опасност од појава на цунами. Земјотресот не предизвикал штети на веќе оштетената централа Фукушима, ниту има зголемено ниво на радијација. Нуклеарната централа Фукушима 1 не работи по катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погоди Јапонија на 11 март 2012 година. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 52 луѓе загина,а 150 се повредни а уште 23 се водат за исчезнати соопштија властите на Гватемала во четврток навечер, по земјотресот со магнитуда од 7,4 степени по Рихтер што во средата ја погоди оваа централноамериканска земја.Најмногу загинати има во северозападната држава Сан Маркос, во близина на границата со Мексико, а тука е причинета и најголема материјана штета.Земјотресот беше регистиран во Тихиот океан, на 24 километри јужно од Чамперика, на длабочина од 42 километри.Претседателот Молина најави распределба на 23 тони хуманитарна помош.Ова е најјакиот земјотрес во Гватемала по оној во 1976-та година, со јачина 7.5 степени по Рихтер, кога загинаа близу 20 илјади луѓе.
| | веќе видена | слични

Најмалку 48 лица загинаа, а околу 20 се водат за исчезнати по земјотресот со јачина од 7,4 степени што го погоди пацифичкиот брег на Гватемала. Претседателот Ото Перез Молина, кој ги посети најтешко погодените области, прогласи тридневна жалост. Официјални лица изјавија дека одрони на земја затрупаа патишта и ќе бидат потребни 24 часа да се воспостават врските со областа погодена од земјотресот. Исплашени луѓе ги напуштаа канцелариите и домовите низ регионот, додека згради се нишаа од Мексико Сити до Сан Салвадор. Министерството за енергија соопшти дека околу 73.000 лица се оставени без снабдување со електрична енергија. Директорот на Сеизмолошкиот институт во Гватемала, Еди Санчез, изјави дека ова е најсилен потрес во Гватемала од 1976 година кога 25.000 лица загинаа во земјотресот што беше со јачина од 7,5 степени. (Би-Би-Си)
| | веќе видена | слични

Најпогодена од земјотресот чиј епицентар беше во морето на 24 километри југозападно од градот Чамперико, со жариште на 41,6 километри длабочина, е крајбрежната област Сан-Марко, 250 километри западно од главниот град Гватемала сити. Уништени се стотина објекти, многу возила, сувоземниот сообраќајот е во прекин поради оштетувања на патиштата и железничките линии, втор ден во прекин се комуникациските врски и снабдувањето со електрична енергија. Најмногу од жртвите настрадале во уривањето на куќите и во одрони на земјиште. Според податоците на властите, околу 16 илјади жители на Гватемала ги чувствуваат последиците од земјотресот, кој се почувствувал и во Сан Салвадор, Мексоко и Костраика. Иако во средата претседателот Ото Перес Молина прогласи тревога од највисоко „црвено ниво", владата не прогласи вонредна состојба, тврдејќи дека според нејзините оцени ситуацијата е под контрола. Претседателот Молина најави распределба на 23 тони хуманитарна помош. Станува збор за еден од најсилните земјотреси што ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 48 мртви во земјотресот во Гватемала (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: