Нема скутери во езерските води!

Од денеска е забрането управување на скутери во трите природни езера во Македонија. Ова го одлучи Владата на РМ по барањето на Министерството за транспорт за промена на периодот во кој важи овој закон. Така наместо од 20 јули до 20 август, законот стапува на сила од денеска. Според овој закон, кој беше донесен минатата година поради безбедноста на капачите забрането е возење скутери во периодот од 11 до 18 часот. Министерот Јанакиески сметаше дека стапувањето на сила мора да се измени пред се заради топлото време кое предвреме ја отвори туристичката сезона. - Денеска на седница на Владата ќе го отворам ова прашање побргу да важи мерката за возењето на скутерите. Оваа година имаме потопла сезона од претходните и затоа има порано возење скутери. Доколку Владата одлучи да се помести границата односно наместо 20 јули, тоа да биде веднаш ќе информираме за тоа, рече Јанакиески. Според сегашната владина одлука, забраната се однесува на скутерите кои се со јачина поголема од 45 киловати и можат да пренесуваат ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид Александар Петрески да ја прекине серијата на молење на Министерството, реагираа од Министерството за транспорт и врски на барањето на градоначалникот што поскоро да биде назначен нов капетан на охридската капетанија. Од Министерството додаваат дека постапката е во тек и дека именувањето ќе биде во најкраток можен рок. „Ја информираме јавноста дека Капетанијата на пристаништа во Охрид функционира со полниот капацитет и континуирано во соработка со Министерството за внатрешни работи - Езерска полиција врши редовни контроли во однос на почитувањето на законските прописи. Исто така, од страна на Министерот Јанакиески беа донесени посебни овластувања и назначени лица во Капетанијата кои ќе ја извршуваат работата во однос на различни задачи се до назначување на нов Капетан", велат од министерството.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охерид да ја прекине апсурдната серија на молење на министерството за нешто за што самото постапува, наместо тоа да се концентрира на обврските коишто ги има за уредување на хаосот во неговата општина, затоа што граѓаните тоа го очекуваат од него, се вели во реакцијата на Министерството за транспорт и врски цо врска со денеска одржаниот прес на Александар Петрески, кој уште еднаш побара најитно да биде поставен капетан во Охридската капетанија. Ја потсетуваме јавноста дека постапката за избор и именување на Капетан е отпочната и во најкраток временски период ќе биде поставено лице кое ќе ја извршува оваа должност. Ја информираме јавноста дека Капетанијата на пристаништа во Охрид функционира со полниот капацитет и континуирано во соработка со Министерството за внатрешни работи – Езерска полиција врши редовни контроли во однос на почитувањето на законските прописи. Исто така, од страна на Министерот Јанакиески беа донесени посебни овластувања и назначени лица во Капетанијата кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Ова е реакцијата на Министерството за транспорт и врски на барањето на охридскиот градоначалник што поскоро да биде именуван нов капетан на охридската капетанија. Велат дека постапката е во тек и дека именувањето ќе биде во најкраток можен рок. „Ја информираме јавноста дека Капетанијата на пристаништа во Охрид функционира со полниот капацитет и континуирано во соработка со Министерството за внатрешни работи - Езерска полиција врши редовни контроли во однос на почитувањето на законските прописи. Исто така, од страна на Министерот Јанакиески беа донесени посебни овластувања и назначени лица во Капетанијата кои ќе ја извршуваат работата во однос на различни задачи се до назначување на нов Капетан", велат од министерството. „Сакаме да потенцираме дека во езерскиот сообраќај во 2006 година беше наследена состојба која претставуваше хаварија како за бродарите така и за туристите, патниците и граѓаните на општината. Имено, тогаш се уште важеше Законот за пловидба од СФРЈ и заради регулирање на оваа наследена ...
| | веќе видена | слични

Забраната за управување со скутери стартуваше порано поради двете несреќи кои се случија Двете несреќи со скутери кои изминативе неколку дена се случија во водите на Охридско Езеро, ги натераа Владата и Министерството за транспорт и врски да го забрзаат стапувањето во сила на забраната за пловење на овие пловни објекти по езерата. Тоа значи дека наместо од 20 јули, забраната за скутери по езерото стартуваше од вчера, а според предвиденото таа ќе важи во текот на целата туристичка сезона, заклучно со 31 август 2012 година. Целта на проширување на временскиот период за забрана е поголема безбедноста на капачите, учесниците во пловидбата и заштитата на природната средина. Според одлуката, скутерите со јачина поголема од 45 kW нема да можат да пловат по езерата во периодот од 11 до 18 часот секој ден. Оние кои нема да ја почитуваат оваа одлука ќе треба да платат казни во висина од 6.000 до 8.000 евра за правни лица и од 800 до 2.000 евра за физички лица, како и мандатни казни од 600 евра на лице место. Кајчарите ...
| | веќе видена | слични

Од денеска па се до 31 август скутерџиите нема да може да се движат од 11 до 18 часот заради поголема заштита на безбедноста на капачите и учесниците во пловидбата. Ваквата одлука следи откако деновиве беа регистрирани зачестени инциденти токму од скутерџиите кои дивееа во водите на Охридското езеро. Полициски и цивилни пловни објекти од страна на езерската полиција и капетанија на пристаништата патролираат по целото охридско крајбрежје а за овие три дена поднесени се и три прекршочни пријави против скутерџии заради непоседување на соодветна документација а одземен е и еден скутер. Спасителите на вода секојдневно се соочуваат со скутерџии кои го нарушуваат јавниот ред и мир на капалиштата. Тие велат дека најчесто станува збор за малолетни лица кои не поседуваат дозвола за пловење а и не носат заштитни елеци. Оние пак којшто изнајмуваат скутери на став дека ќе со ваквата забрана ќе замре забавата во водениот сообраќај во Охрид. Во водите на Охридското езеро регистрирани се вкупно 53 скутери. Нина ...
| | веќе видена | слични

Вчера попладнето, во водите на езерото пред плажите Потпеш и Славија бројните капачи биле вознемирени од дивеењето на возачи на скутери кои и покрај реакциите на присутните и спасителите на плажите, возеле буквално меѓу капачите во водата. За среќа не бил предизвикан посериозен инцидент, а од страна на спасителните служби ваквото однесување на возачите на скутерите било пријавено во Езерската полиција, каде неофицијално дознаваме дека на разговор биле повикани возачите на скутерите, но и лицата кои ги издавале. Токму поради ваквите инциденти, Владата вчера донесе одлука ограничувањето на пловидбата со скутери по Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро, наместо на 20-ти јули, да стартува од денес, 12- ти јули, а засилени се и контролите од страна на езерската полиција. Ограничувањето на пловидба на пловните објекти на трите езера ќе трае од 12 јули до 31 август 2012 година, во времетраење од 11 часот до 18 часот секој ден. OhridNews
| | веќе видена | слични

Денеска стартуваше забраната за движење на скутери со јачина поголема од 45 kw кои можат да пренесуваат максимум три лица. Екипата на Канал 5 прошета по охридските плажи и регистрираше повеќе скутреџии како се забавуваат во водите, дел од нив тврдеа дека пловните објекти им се со помала јачина и смееле да ги возат. Скутерџиите се разочарани, велат треба да се казнуваат оние кои не го почитуваат законот, а не да се забрануваат скутерите. - Забраната не е решение и овој закон донесен преку ноќ не е во ред. Сме се подготвиле овде со скутери сме зеле место под закуп и преку ноќ забрана ни носат, вели Климе Велјаноски издавач на скутери. - Нема забава нема банана, нема гуми, нема скии не е само за скутерите. И што после Охрид со едно езеро и една вода ќе го мамиме светот, вели Гоце Цветаноски издавачот на скутери. Министерството за транспорт и врски годинава ја прошири забраната поради двете незгоди, што деновиве се случија на Машка плажа во Струга. Скутерџии повредија момче и девојче од ...
| | веќе видена | слични

Скутерите почнаа да прават проблеми и на охридскиот дел од езеро. Во текот на вчерашниот ден на плажата Потпеш имало нарушување на безбедноста од страна на еден скутер. Нарушување на безбедноста со скутери како што информираат од Црвениот крст од Охрид редовно имало и на плажата Славија. Како што не информираа од езерската полиција преземени се мерки против лицата кои го прават тоа.„Ние правиме записници и сето тоа се доставува до надлежните органи. Речиси тоа се истите лица кои постојано ги прават овие проблеми, како и лицата кои ги издаваат скутерите се истите. Она што е најважно е дека скутер не смее да се издава на лице кое нема дозвола за пловење. Скутери се издаваат на малолетни лица и ние на тоа сме постојани сведоци. Скутери не можат да се издаваат и без заштитни елеци“, изјави Сашо Точков претседател на Црвен крст од Охрид.Од полицијата најавија дека и понатаму ќе продолжат контролите долж целото езерско крајбрежје на тим од полиција, езерска полиција и капетанија.„Претставници на сите надлежни ...
| | веќе видена | слични

Од денеска почнува забраната за пловидба на скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Скутерите нема да можат да се движат од 11 до 18 часот, а забраната ќе важи до 31 август. Одлуката е донесена на вчерашната владина седница заради заштита на безбедноста на капачите и учесниците во пловидбата, како и заради заштита на природната средина. За прекршување на оваа одлука следуваат санкции во висина од 6.000 до 8.000 евра во денарска противвредност за домашни и странски правни лица и од 800 до 2.000 евра за физички лица, како и мандатни казни од 600 евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема скутери во езерските води!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: