Денеска и до крајот на неделата – сончево, до 37 степени

Пеколно сонце, доумерен ветер од југозападен и југоисточен правец, температури до 37 степени Целзиусови и УВ индекс на зрачење 7 – вакво ќе биде времето денеска, како и во текот на наредните денови. Утринава температурите се движеа од 10 до 17 степени Целзиусови, но се очекуваат максимални дневни температури од 26 до 37 степени Целзиусов. Утре ќе биде „посвежо“ за 3 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето денеска ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец, кој ќе услови благо опаѓање на температурата. Температурата ќе се движи од 22 до 33 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе достигне до 31 степен.
| | веќе видена | слични

Поради постојана можност за појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите, се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија – Удово, информира Авто мото сојузот на Македонија. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М -1 делница Катланово – Велес, каде се одвиваат работи на реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. Инаку, сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива нормално и без забрани, по суви и чисти коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични

По неколкуте дена пеколни температури и до 38 степени, денеска кончено малку посвежо време. Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавува сончево и топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, повеќе ќе биде изразен долж Повардарието. Во Скопје ќе преовладува слично време со температури до 30 степени. Најтопло ќе биде во Гевгелија со 33 степени, во Охрид и Струга 26, како и во Штип и Куманово.
| | веќе видена | слични

Според метеоролозите, денеска се најавува сончево и топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб доумерен ветер од северен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието. Во Скопје и во околината денеска ќе преовладува слично време со максимална температура до 30 Целзиусови степени. Временската прогноза за четиринаесеттиот ден од јуни носи малку посвежо време за разлика од пеколните температури кои ги имавме деновиве. Според метеоролозите, денеска се најавува сончево и топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб доумерен ветер од северен правец, кој ќе биде поизразен долж Повардарието. Во Скопје и во околината денеска ќе преовладува слично време со максимална температура до 30 Целзиусови степени. Најтопло денеска ќе биде во Гевгелија со 33 степени, а најсвежо ќе биде во Маврово каде се очекуваат 21 Целзиусов степен. Во Охрид се очекуваат 26 степени, во Прилеп 27, а во Штип 26 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични

Во Македонија во четврток ке биде претежно сончево, ветровито и со мал пад на температурите. Ке дува доумерен засилен северозападен ветар. Утринските температури од 8°C до 16°C, а максиамлните дневни ке се движат од 23°C до 35°C. УВ индекс 7. Во Скопје во четврток ке биде сончево, топло и ветровито. Ке дува доумерен засилен северозападен ветар. Утринската температура од 13°C, а максималната дневна ке достигне до 32°C. УВ индекс 7. Во петок сончево и топло. Ке дува доумерен северозападен, а во западните предели ке дува доумерен североисточен ветар. Утринските температури од 8°C до 16°C, а максималните дневни ке се движат од 22°C до 34°C степени. УВ индекс 7. Од сабота повторно пораст на температурите. Ке биде сончево и многу топло. Ке дува слаб северозападен а во западните предели слаб североисточен ветар. Утринските температури од 8°C до 16°C, а максималните дневни ке достигнат до 23°C односно 35 степени. УВ индекс 7. Во недела, понеделник и вторник ке продолжи трендот на пораст на ...
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива нормално и без забрани, по суви и чисти коловози. Поради постојана можност за појава на одрони кои може да го попречат движењето на возачите, се препорачува поголема внимателност на патните правци Дебар - Струга, Маврово - Дебар, Катланово - Велес и Демир Капија – Удово, информира Авто мото сојузот на Македонија. Повнимателно управување со возилата е потребно и на магистралниот пат М -1 делница Катланово – Велес, каде се одвиваат работи на реконструкција на патот за што има поставено соодветна сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
| | веќе видена | слични

Денеска не очекува малку посвежо време, по неколку дена пеколни температури. Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавува сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, повеќе ќе биде изразен долж Повардарието. Во Скопје ќе преовладува слично време со температури до 30 степени. Најтопло ќе биде во Гевгелија со 33 степени.
| | веќе видена | слични

Скопје, 14 јуни - По тропските горештини и вчерашните блицу 40 степени Целзиуови, денеска следи мало разладување. Времето ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец, кој ќе услови благо опаѓање на температурата, која ќе се движи од 22 до 33 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб, а повремено умерен ветер од северозападен правец. Температурата во главниот град ќе достигне до 31 степен, што, за разлика од денешните 40 степени, е вистинско разладување..
| | веќе видена | слични

Во Македонија, максималната дневна температура ќе се движи од 25°C до 35 °C додека утринската ќе се движи од 8°C до 16°C. Се очекува да дува и доумерен засилен северозападен ветар, а Ув индексот ќе биде 7.Вo главно ваквото време се очекува да биде и во Скопје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски утре се враќаат во судница да го застапуваат предметот Монструм. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески веќе започнал со ...
сите 627 | | | веќе видена

11 години ВМРО-ДПМНЕ не само што ги игнорираше младите и нивните потреби, туку со деструктивните политики го поттикнуваше масовното иселување од државата. ...
сите 222 | | | веќе видена

Катица Јанева наместо во „Шутка“ викендов може да го помине дома со најблиските. Бара да излезе од притвор, а како гаранција дека нема да избега, нуди три ...
сите 150 | | | веќе видена

Врската меѓу двајца припадници на ист хороскопски знак може да биде или совршена, или вистинска катастрофа. Секако дека нема двајца идентични припадници на ...
сите 162 | | | веќе видена

Дали на кревкиот првосуден систем, сериозно подриен од случајот „Рекет“ му е потребен уште еден скандал? Со нарушено психичко здравје разрешената специјална ...
сите 159 | | | веќе видена

НАТО ги загрижено следи случувањата по нападитесо дронови врз нафтената рафинерија на Саудиска Арабија „Арамко“, изјави шефот на алијансата.„Било каков прекин ...
сите 178 | | | веќе видена

Северна Македонија си ја заврши работата и сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето, порача претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од владата ...
сите 457 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска и до крајот на неделата – сончево, до 37 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: