Интервју со Лазаров: На Македонија и се потребни системски и структурни реформи кои ќе го зголемат животниот стандард на граѓаните на една одржлива основа

Неповолните прогнози на Светска банка за идниот раст на нашата економија според универзитетскиот професор Дарко Лазаров се само уште еден, дополнителен ...
| | веќе видена | слични

Соединетите Американски Држави во моментов не се толку соединети, но доста поделени за бројни социополитички прашања. Таа нестабилност принуди некои Американци ...
| | веќе видена | слични

ПОДДРШКА ЗА ИНОВАЦИИТЕ И ИКТ СЕКТОРОТ Дигиталната трансформација и развојот на ИТ индустријата се клучни за тоа како една земја ќе се адаптира и ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Израел, земја со околу десет милиони жители, во постојана воена состојба од своето основање, без никакви природни ресурси, создаде повеќе стартапи пред години ...
| | веќе видена | слични

СТАБИЛНИ ЈАВНИ ФИНАНСИИ – ПРЕДУСЛОВ ЗА НОВ ЦИКЛУС НА ЕКОНОМСКИ РАСТ Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во периодот 2024 2028 година ќе создаде предуслови за нов ...
| | веќе видена | слични

Во светот постојат примери каде што функционираат „земјоделски банки“,а во минатото и ние сме имале земјоделска банка. Тие им обезбедуваат специјализирани ...
| | веќе видена | слични

Македонија оваа година според ММФ треба да ја заврши со раст на економија од 2,7 проценти, додека следната година со 3,7 отсто, а во 2026 - 3,5 проценти. ...
| | веќе видена | слични

Се проценува дека Бразил во следната деценија и пол со годишен бруто домашен производ од 4,43 билиони долари ќе го заземе осмото место меѓу десетте најголеми ...
| | веќе видена | слични

Милиони луѓе ширум светот кои припаѓаат на најзагрозените групи население, сè уште се исклучени од значителниот глобален напредок во однос на сексуалното и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, рече дека знаел кога објавил дека бара налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас дека ...
сите 319 | | | веќе видена

Министерството за здравство прати известување до Обвинителството за затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кое е примено и распоредено ...
сите 92 | | | веќе видена

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 12 проектили и 31 дрон лансирани од Русија за време на серијата руски воздушни напади во текот на ноќта. ...
сите 162 | | | веќе видена

На 25.05.2024 во 20.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во двор од семејниот дом на подрачјето на Бит Пазар, додека В.П.(66) од Скопје косел трева со ...
сите 271 | | | веќе видена

„Воениот кабинет се очекува да се состане во Ерусалим вечерва во 21 часот по локално време (18 часот по Гринич) за да разговара за договорот за ослободување на ...
сите 210 | | | веќе видена

Операција Незамисливо е името на британскиот воен план за напад на Советскиот Сојуз, кој требало да се изврши на 1 јули 1945 година. Создаден е од Заедничкиот ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интервју со Лазаров: На Македонија и се потребни системски и структурни реформи кои ќе го зголемат животниот стандард на граѓаните на една одржлива основа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: