НЕМА НАДЕЖ ЗА ПОДОБРИ ПЕРФОРМАНСИ: домашната економија се бори со „институционални кочници“, потребни се структурни реформи


Македонија оваа година според ММФ треба да ја заврши со раст на економија од 2,7 проценти, додека следната година со 3,7 отсто, а во 2026 - 3,5 проценти. ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Секое отстапување од формулата за усогласување на пензиите со растот на трошоците на живот и со просечната плата, сериозно ќе се ...
| | веќе видена | слични

Многу компании од поранешните југословенски републики имале претставништва во Македонија, а според своите политики, стажот го уплаќале во македонското или во ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 7 минути Македонија прво треба да го зголеми колачот, а потоа да се занимава со неговата делба. Потребно е да има повеќе вработувања, поголема ...
| | веќе видена | слични

Сава пензиски фонд останува еден од главните учесници помеѓу задолжителните капитално финансирани пензиски фондови. Анализите покажуваат дека од вкупно ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 7 минути Идниот вторник ранливите категории граѓани ќе ја добијат месечната финансиска поддршка. Меѓу нив и пензионерите со најниски примања. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Уставниот суд ја запре постапката за оценување на уставност на членот 230 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување, што значи дека нема да се ...
| | веќе видена | слични

„Судот утврди дека поведувањето на постапката на 11 мај 2021 година било засновано врз погрешна фактичка состојба и одлучи дека постапката за оценување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој минатиот викенд загина во хеликоптерска несреќа, денеска ќе биде погребан во неговиот роден град Машхад. Раиси треба ...
сите 399 | | | веќе видена

Минатонеделниот атентат врз словачкиот премиер Роберт Фицо се истражува како тежок обид за убиство со предумисла, изјави денеска генералниот обвинител Марош ...
сите 497 | | | веќе видена

Како што јави „Си-Ен-Ен“, предложениот договор добил зелено светло од Израел пред амандманот, а вклучувал ослободување на киднапираните израелски заложници во ...
сите 358 | | | веќе видена

Скандалот на Клиниката за токсикологија веќе некое време ја тресе јавноста. По тој повод се огласи и поранешниот министер за надворешни работи, Никола ...
сите 125 | | | веќе видена

Откако завчера осомничениот за убиството на Вања и Панче, Љупчо Палевски-Палчо, беше спроведен до Судија на претходна постапка, а спроведувањето беше во ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЕМА НАДЕЖ ЗА ПОДОБРИ ПЕРФОРМАНСИ: домашната економија се бори со „институционални кочници“, потребни се структурни реформи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: