Промени на листата на најбогати земји, Мексико и Бразил стануваат глобални економски сили до 2030

Се проценува дека Бразил во следната деценија и пол со годишен бруто домашен производ од 4,43 билиони долари ќе го заземе осмото место меѓу десетте најголеми ...
| | веќе видена | слични

Четири земји од Групата 20 најголеми економии во светот – Бразил, Германија, Шпанија и Јужна Африка – потпишаа предлог за воведување данок од најмалку два ...
| | веќе видена | слични

Глобалните воени трошоци во 2023 година се зголемиле за 6,8% на годишно ниво и достигнале ново рекордно високо ниво од 2.443 милијарди долари, при што, трите ...
| | веќе видена | слични

Според анализата на Меѓународната организација на трудот (МОТ), во европските земји има големи разлики во учеството на доходот од трудот во бруто домашниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на млади милионери во 2022 година во Малезија е во пораст, со зголемување од 75 отсто на милионери помлади од 30 години. Податоците од Националниот ...
| | веќе видена | слични

Глобалните воени трошоци пораснале во 2023 година за седум отсто на 2,43 трилиони долари, што е најголем годишен пораст од 2009 година, објави во понеделникот ...
| | веќе видена | слични

Богатите нации во светот неколку пати се согласија дека помагањето на сиромашните земји да се справат со последиците од климатските промени е приоритет - но ...
| | веќе видена | слични

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5 милијарди евра приход или 33 милиони на час (околу БДП на една Финска), бидејќи не успеваат правично да ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево не го прифати приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина ...
сите 333 | | | веќе видена

Пејачот Амар Исмани е убиениот 29-годишник во пукањето кое синоќа се случи на Пластичарска, потврдија преку социјалните мрежи од неговото семејство. „На Алах ...
сите 84 | | | веќе видена

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА ЌЕ ГО ПОЧИТУВА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА Претседателката на државата, Гордана Силјановска-Давкова денеска изјави дека не го ...
сите 111 | | | веќе видена

УХМР информира дека до четврток, претежно во попладневните часови, ќе има појава на повремен пороен дожд и грмежи. Овие денови локално процесите ќе бидат во ...
сите 315 | | | веќе видена

Преговорите на ЗНАМ со ВМРО-ДПМНЕ како партија која освои најмногу мандати на парламентарните избори се во финална фаза, вели Весна Бендевска од Движењето ЗНАМ ...
сите 232 | | | веќе видена

– Израелски и египетски војници денеска разменија оган во близина на граничниот премин Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, пишува Тајмс оф Израел. Според ...
сите 453 | | | веќе видена

Бројот на загинати во рускиот напад на специјализиран трговски центар со градежни производи во Харков се искачи на 16. Меѓу жртвите има и 12-годишно дете. ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промени на листата на најбогати земји, Мексико и Бразил стануваат глобални економски сили до 2030

Од:
До кого (е-маил):
Порака: