МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот


Финансиските друштва коишто работат на територијата на РС Македонија од почетокот на овој месец имаат обврска да воспостават систем за управување со кредитен ...
| | веќе видена | слични

Неколку пријави за крадење на лични податоци со цел подигање на брзи кредити се регистрирани оваа година. Иако бројот е намален и според пријавите делува дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

 Оваа измена во работењето на финансиските друштва доаѓа откако Министерството за финансии го донесе Правилникот за утврдување кредитен ризик, со што се врши ...
| | веќе видена | слични

По повод престојните празници, Иуте Македонија од денес започнува со промотивна кампања за потрошувачки кредит, со 0 отсто камата и најповолни услови на ...
| | веќе видена | слични

По низа злоупотреби на лични документи, кога луѓе без да знаат се соочиле со блокирани сметки за да плаќаат брзи кредити што не го користеле, Министерството за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судијата на Специјализираниот кривичен суд во Словачка утре ќе донесе одлука за побараниот притвор за осомничениот атентатот на премиерот Роберт Фицо, Јурај ...
сите 384 | | | веќе видена

НАСКОРО ЌЕ ИМА ДОГОВОР ЗА ВЛАДА Претседателoт на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари на новинарско прашање за ...
сите 406 | | | веќе видена

Мештани кажале дека израелски оклопни возила дошле до пазарот во центарот на Џабалија, најголемиот од осум кампа за бегалци во Газа, и дека со булдожери ги ...
сите 422 | | | веќе видена

Основен суд се произнесе околу Љупчо Палевски Палчо кој беше екстрадиран од Турција. Во однос на повеќе новинарски прашања поврзани со осомниченото лице Љ.П. ...
сите 158 | | | веќе видена

Во следните денови времето ќе биде значително потопло, но во попладневните часови наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има услови процесите ...
сите 241 | | | веќе видена

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди откако српско возило излетало од автопатот Неготино - Демир Капија, информираат попладнево од Секторот за ...
сите 198 | | | веќе видена

Борбите за тој град траат веќе една недела, откако руските сили започнаа ненадејна копнена офанзива преку границата. Во него тие зазедоа десетина села во ...
сите 261 | | | веќе видена

По победата на изборите, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилкоски упати порака до лидерот на ДУИ, Али Ахмети јадејќи бискивити. Сега, откако ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: