Трговците останале „недопрени“, само четири казни против скапотијата

Само четири казни во текот на минатата година биле испишани од Државниот пазарен инспекторат постапувајќи по одлуката на Владата од 30 септември 2023 да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува дека веќе е создаден ред со цените на храната по завршувањето на мерката „гарантирана цена“ откако дел ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, изјави дека законот за нефер трговски практики што ќе се најде пред пратениците е системско решение што сме ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи вели дека одредени компании самите одлучиле да ги задржат гарантираните цени до 15 мај и покрај тоа што ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Државниот пазарен инспекторат,Горан Трајковски, синоќа во дневникот на ТВ Алсат рече дека под посебен надзор ќе бидат ланците на маркети,кои по ...
| | веќе видена | слични

Предлог-законот за нефер трговски практики денеска ќе се најде пред пратениците на пленарна седница која ќе започне во 11 часот. Законот, според најавите од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пазарна затвори два маркети во Битола и Скопје. Предвреме прекинале да ги почитуваат правилата за гарантирана цена. Според информации на Сител, станува збор за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од страна на Пазарниот инспекторат издадени се две решенија за затворање на маркети, информира директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Горан ...
| | веќе видена | слични

Почитувани мои сограѓани, иако првично беше планирано во текот на утрешниот ден да направам увид на цените во одредени маркети, сепак денес бев сведок на нешто ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нетанјаху рече дека неговата влада „ќе стори сѐ што е потребно за да се одбрани“. Британската влада се надеваше дека разговорите ќе помогнат да се спречи ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, вели дека не е доцна за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да почне да ја работи својата ...
сите 185 | | | веќе видена

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во ...
сите 140 | | | веќе видена

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани ...
сите 413 | | | веќе видена

Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави посредуваат меѓу Израел и Хамас, кажа дека „разговорите се во деликатна фаза“.„Се трудиме ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трговците останале „недопрени“, само четири казни против скапотијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: