[Видео] Преку дуално образование до вработување


4 копии

Време зa читање: 2 минути Тројца кандидати од првата генерација ученици запишани на образовниот профил за дуално стручно образование по германски модел, добија ...
| | веќе видена | слични

Струмичките средношколци вклучени во дуалното образование не го кријат своето задоволство од зголемениот фонд на часови за практична настава. Според нив, на ...
| | веќе видена | слични

Средношколци од машинската струка при средното училиште „Никола Карев“ од Струмица еднаш неделно заминуваат во фирма на практична настава. Тие се дел од ...
| | веќе видена | слични

Законот вели дека секој има право на образование на својот мајчин јазик, но во пракса тоа тешко се остварува, особено кога се работи за помалите заедници во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Огромен интерес предизвика најавената пресконференција на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Новинарски екипи од земјава но и од светот се ...
сите 595 | | | веќе видена

Министерството за здравство во Газа предводено од Хамас соопшти дека 21 лицe е убиеено во првите неколку часа од истекот на примирјето меѓу Израел и Хамас и ...
сите 381 | | | веќе видена

Денеска беа ослободени две жени, жителки на Израел, киднапирани на 7 октомври, за време на вооружениот напад изведен од Хамас. Израел објави дека тоа се ...
сите 230 | | | веќе видена

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на состанокот на НАТО во Брисел изјави дека намалувањето на вниманието на јавноста од ...
сите 105 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 372 | | | веќе видена

Викендов во Македонија значителен пораст на дневните температури Денеска во текот на целиот ден нѐ очекува променливо облачно време со подолги сончеви периоди, ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

[Видео] Преку дуално образование до вработување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: