Македонија ќе добие 100 милиони евра за реформски процеси и економска стабилност

9 копии

Европарламентарците изгласаа на Република Северна Македонија да ѝ се одобрат 100 милиони евра преку инструментот за Макрофинансиска помош. Денеска членовите на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменичката на претседателот на Владата, задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, одржа средба со универзитетските професори Милева Ѓуровска, ...
| | веќе видена | слични

Зајакнување на законската регулатива, лична одговорност, информираност, практична примена и соодветни финансиски средства се дел од предизвиците за соочувањето ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Историјата ни дала бројни поуки за последиците од организирано ширење омраза, а во контекст на технолошките можности кои ги имаме денеска, ова прашање стана ...
| | веќе видена | слични

Јавните власти и локалните чинители во областа на борбата против дискриминацијата и говорот на омраза повторно ја истакнаа својата поддршка и посветеност кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ и Советот на Европа, во рамки на заедничкиот проект „Борба против омразата и нетолеранцијата“, денеска организираат конференција „Општество без омраза; ...
| | веќе видена | слични

Европарламентарците донесоа одлука, на земјава да ѝ се одобрат 100 милиони евра за реформските процеси и за економска стабилност. Предлогот на комисијата да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДС и ДУИ ја сместија Македонија во земји каде владее хибриден режим. Ваквите негативни извештаи станаа секојдневие со оваа влада. Македонија со години тапка ...
| | веќе видена | слични

Денеска членовите на Комитетот за меѓународна трговија го поддржаа предлогот на Европската комисија, со што средствата од овој инструмент наскоро ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Влада: Македонија доби 100 милиони евра од ЕУ за реформски процеси и економска стабилност Филип Здравески 26.05.2023 / 09:59 Македонија Европарламентарците ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ќе добие 100 милиони евра за реформски процеси и економска стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: