68 РАБОТОДАВАЧИ СЕ ПРДУПРЕДЕНИ ДЕКА НЕ ИСПЛАТИЛЕ К-15 Инспекторите посетиле 230 фирми за кои имало поплаки од работници

Инспекторатот за труд минатиот месец опоменал 65 работодавачи дека не исплатиле регрес за годишен одмор, а на тројца од нив им е изречена мерка наредба. Во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во време кога целиот Западен Балкан, легнува и се буди со зборот плата, тешко се пробива сознанието дека младите би прифатиле и пониска заработувачка, ако ...
| | веќе видена | слични

Зајакнување на учеството на младите во синдикатите, преку едукација и обука има за цел двегодишниот проект чиј носител во земјава е Синдикатот на работниците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Мрежата за заштита од дискриминација и Платформата за родова еднаквост го поздравуваат регулирањето на породилното отсуство. Сепак, за да бидат комплетни ...
| | веќе видена | слични

Новиот текст на законот за работни односи, не ги опфаќа и работниците што немаат договор за вработување, но се во реален работен однос, што може да се одреди ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од 2018 година, Мрежата за заштита од дискриминација и Платформата за родова еднаквост континуирано го следат процесот на изготвување на новиот текст на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако беше намалена цената на лебот на 33 денари, поевтинија тестенините и млечните производи, а пред престојните празници се замрзна и цената на јајцата. ...
сите 226 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори ...
сите 339 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 87 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката ...
сите 104 | | | веќе видена

Можеби руските власти успеаја да го затворат неговиот весник, но новинарот Дмитриј Муратов одбива да биде замолчен, пишува денеска Би-би-си. Кога репортер од ...
сите 238 | | | веќе видена

Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора во средата во Скопје лансираа нова регионална платформа наречена „Западен Балкан КВАД – 100 процентна ...
сите 243 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

68 РАБОТОДАВАЧИ СЕ ПРДУПРЕДЕНИ ДЕКА НЕ ИСПЛАТИЛЕ К-15 Инспекторите посетиле 230 фирми за кои имало поплаки од работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: