Работодавачите бараат да плаќаат само 15 дена од боледувањата

3 копии

Од 2018 година, Мрежата за заштита од дискриминација и Платформата за родова еднаквост континуирано го следат процесот на изготвување на новиот текст на ...
| | веќе видена | слични

Како што привршуваат јавните расправи за новиот закон за работни односи, така се множат забелешките не само од синдикатите, туку и од засегнатите индустриски ...
| | веќе видена | слични

Оставка е првата работа што треба да ја направи министерот за финансии Фатмир Бесими наместо да носи одлуки со кои ја покажува неспособноста за раководење со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Огромен број работници сè уште не знаат што покрива Законот за безбедност и здравје при работа, не знаат на кого се однесува и не знаат кои права ги имаат. ...
| | веќе видена | слични

Двајца градежници загинале кога врз нив паднал кран на градилиште на кое се градела зграда во Кавадарци, друг смртно настрадал додека управувал работна машина ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Фатмир Бесими негира дека тој или некој во министерството им се заканувал на незаадоволните вработени откако тој самиот ја повлече ...
| | веќе видена | слични

Министерот Бесими се огласи за неговата одлука која ја дфонесе, а потоа ја повлече, да се зголемат платите во неговиот ресор за 30 отсто. „Интенцијата да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руски борбен авион во понеделникот пресретнал два американски нуклеарни бомбардери и ги следел сè додека не се оддалечиле од рускиот воздушен простор. Рускиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во ...
сите 241 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека „Oгнените“ немаат право да се наметнуваат затоа што се малцинство во ДУИ. Тој вечерва на телевизијата ...
сите 177 | | | веќе видена

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Достоинство и директор на ЦУК, Стојанче Ангелов смета дека промената на Уставот и внесувањето на бугарското малцинство треба да се случи што ...
сите 129 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 30 | | | веќе видена

СДСМ на дело покажува вистинска грижа за сите граѓани. Во време кога се уште се соочуваме со последиците од глобалната економска криза, преку конкретни мерки и ...
сите 183 | | | веќе видена

Голем предизвик беше подготовката на програмите и одобрувањето на новите учебници за реформирањето на основното образование што се одвива етапно. Сега имаме ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работодавачите бараат да плаќаат само 15 дена од боледувањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: